Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Grzyb czy nie grzyb - podziemny?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 marzec «
i

#627
od lipca 2002

Takie coś obrasta korzonki. Nie wiem czyje korzonki - w grę wchodzi buk, jesion i krzewy jeżyny. Czy ktoś spotkał się z takim tworem?
Cała kępa ma średnicę około 3 cm. Na niektórych korzonkach było ich baaardzo dużo.

i

#356
od marca 2006

Ja też je spotkałem, niektóre były mocno przysypane zimią. Cieszyłem się, że WRESZCIE jakieś PODZIEMIAKI, ale po krótkiej analizie, szybko to sobie wybiłem z głowy :-))))))))
Ciekawe co to jest? Poczekajmy. :-)

(wiadomość edytowana przez grzegorzww 15.marca.2007)

#92
od października 2006

2007.03.16 08:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Hreczka
I mnie udało się to spotykać, tojakieś narośle na korzeniach buka. Też myślałam, że to coś z podziemnych, nawet po rozgniecieniu tak przyjemnie piestrakowo pachnie :).

#1726
od listopada 2005

2007.03.16 09:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Ja również znam jedno takie stanowisko w rejonie, gdzie odkryłem pierwsze stanowisko Tulostoma brumale, gdzie podobne "takie coś" dość obficie występuje na podziemnych korzeniach olszy czarnej. Też wybiłem sobie z głowy że to grzyby. Bardziej skojarzyłem to podobieństwo do korzeni łubinu, na którym występują takie struktury wywołane przez bakterie azotowe.
i

#4007
od sierpnia 2002

2007.03.16 09:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
na korzeniach olszy czarnej - znam. Ma to często taki czerwonawy kolor - już to rozpracowałem. Ale te na foto Spina są fajniejsze, ciekawe czy to to samo.

No ale właśnie mamy bakterie, grzyby, uszkodzenia mechaniczne - wiele czynników może to spowodować :) Niech się odezwie Piotrek Ch. lub Wojo - wówczas pewnie sprawa będzie jasna :)
i

#1100
od maja 2006

Z Wikipedia
Rhizobium to bakterie współżyjące z roślinami motylkowymi. Wiążą tlen atomosferyczny co umożliwia oddychanie. Mają różowy zabarwienie, co świadczy o procesie wiązania azotu. Największa intensywność wiązania jest przed kwitnieniem. Powodują one powstanie brodawek. Przebiega to w ten sposób, że do komórek korzenia bakterie dostają się przez specjalną strukturę - nić infekcyjną. Kiedy już dotrą do komórek korzenia, zostają one uwolnione do symbiosomów. Po infekcji dzielą się intensywnie, pobudzając komórki gospodarza do szybkiego wzrostu, który prowadzi do powstania brodawek.

Spotkałem się z nimi jedynie na korzeniach olszy, ale kto wie moze i na innych gatunkach są również, w końcu nie tylko olsze rosna w warunkach gdzie często brakuje tlenu.

(wiadomość edytowana przez piotrekchacha 16.marca.2007)

#264
od września 2006

2007.03.19 16:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Na olszy czarnej te ciekawe narośla spowodowane są działaniem promieniowców, poniekąd bakterii.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 marzec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji