Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
u nasady pędów pałki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 22 listopada 2015) «
i

#7937
od stycznia 2007

Dziś, biotop to pasmo pałki opodal brzegu stawu, staw na zapewne obecnie niski poziom wody, więc pałka rośnie w pewnej odległości od linii brzegowej.
U nasady pędów pałki bardzo liczne owocniki:
biotop
biotop
owocniki
owocniki
owocniki
owocniki
owocniki
owocniki
owocniki

#10016
od maja 2009

2015.11.22 16:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Oj Basiu, ładne fotki ale gdzie widok trzonu i chociażby zbliżenie blaszek???

#7939
od stycznia 2007

fakt, zapomniałam o tym :-( pokażę
i

#7944
od stycznia 2007

blaszki, trzon, wysyp
blaszki, trzon, wysyp

#10020
od maja 2009

2015.11.22 17:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Ooooo! - teraz wygląda bardzo ciekawie, ale nic mi na myśl nie przychodzi sensownego:-(

- ale tak jak spojrzałem na ostatnią fotkę to coś mi jakby coś nieśmiało z Deconica skojarzyło się?

#607
od czerwca 2014

A może nieco "zmęczone życiem" Pholiota conissans? Tak sobie tylko "gdybam" :-)

#10021
od maja 2009

2015.11.22 18:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Barwa wysypu faktycznie za Pholiota by przemawiała, też ją rozważałem ale nie znam tego gatunku.
W sumie to cholernie nie lubię takich owocników. Dziś kilka wydawałoby się ciekawych pozostawiłem, cechy nieczytelne. Owocniki przemoczone i tak zmarnowane życiem, że trudno określić rodzaj. Tym bardziej (tak podejrzewam) że Błażej przy tak starych owocnikach też ma problemy. Kilka takich Conocybe pozostało nieoznaczonych ze względu na nieczytelne cechy.

#609
od czerwca 2014

Mirku, ja też nie znam tego gatunku :-). Miałem jakiś czas temu podobne na tym substracie i Błażej sugerował Pholiota. "Wyimaginowany" przeze mnie gatunek pasuje do siedliska, więc takie moje "domniemania" ;-)
Jestem przekonany, że w tak licznej gromadce Basia znalazła kilka bardziej krzepkich owocników :-). Bo ten z ostatniego zdjęcia jest faktycznie dość rachityczny.
i

#7948
od stycznia 2007

mam całe spektrum owocników, oby wystarczające :-))) grzybków było tak dużo, że ja dla siebie pobrałam dwa pojemniki :-))))) jeden po herbacie (takie wąskie, samozamykające się, a jedno z tych plastikowych z wnętrzem dzielonym na drobne części :-) może mam zdjęcie, to pokażę :D
i

#7949
od stycznia 2007

Nie pożałowałam sobie, są różnowiekowe, a poza tym pomyślałam sobie, że trochę dla Błażeja, jeśli zechce, a trochę dla mnie :-)
owocniki

#4436
od września 2005

poproszę
i

#8211
od stycznia 2007

Yes, yes, yes! Mam i ja dziś po kilku godzinach walki swoje małe zwycięstwo! Obraz tego co mi jeszcze brakowało, czyli piękne pleurochryzocystydy w całej swojej okazałości!!! :-)))))

Błażej i tak zweryfikuje oznaczenie, ale ja z ogromną ciekawością zasiadłam dziś dom sprawdzenia cech typowanego przez Przemka Pholiota conissans :-)))))

A co uzyskałam to i pokażę :-) (tylko zarodniki jeszcze nie zmierzone, to reszta cech zdaje się wskazywać wymienioną P. conissans) :-)
i

#8212
od stycznia 2007

Cheilocystydy (NH4OH, obiektyw x40)
cheilocystydy
cheilocystydy
cheilocystydy
Cheilocystydy (KOH 3%, obiektyw x40) (wśród zarodników + jedna pleurochryzocystyda)
cheilocystydy
Pleurochryzocystydy można wypatrzyć na ścianie blaszki tak: (KOH 3%, obiektyw x40)
pleurochryzocystydy
pleurochryzocystydy
pleurochryzocystydy
ale o ile lepiej popatrzeć na nie tak:
pleurochryzocystydy
lub tak:
pleurochryzocystydy
pleurochryzocystydy
pleurochryzocystydy
pleurochryzocystydy
pleurochryzocystydy
pleurochryzocystydy
zarodniki (KOH 3%, obiektyw x100, immersja), widoczna pora rostkowa
zarodniki
zarodniki
sprzążki na razie wyłapałam na strzępkach trzonu (NH4OH, obiektyw x40)
sprzazki
pozostaje jeszcze pokazać dwuwarstwową skórkę kapelusza, czy ten widok pokazuje dobrze (NH4OH, obiektyw x4)? nie mam pewności, więc upewnię się robiąc nową próbę (zaraz powinny być tego wyniki)
skórka kapelusza
i

#8213
od stycznia 2007

niestety, próba nadal nie zakończona zadowalającym wynikiem, ten przekrój poprzeczny, a przedtem usunięcie pozostałości blaszek spod skórki kapelusza, trudno wykonać bez binokularu :-(
jedno, co zdołałam wyłapać to sprzążka w skórce kapelusza
sprzazki

pomiary zarodników już nie dziś (padam na twarz, a przecież to była niedziela, i w dodatku Święto ...), jednak spędzone w miły i ciekawy sposób :-))))) (bo i nie tylko ten grzybek pooglądany został :-)

Edit: a tym bardziej warto było pomęczyć się dla rozpoznania grzybków, które mogą się okazać gatunkiem o kategorii E ..... :-))))) chociaż z drugiej strony ... ta kategoria E może wynikać z nieczęstej penetracji mykologicznej szuwarów pałkowych???

(wypowiedź edytowana przez topazzz 15.maja.2016)

#1072
od czerwca 2014

"...ta kategoria E może wynikać z nieczęstej penetracji mykologicznej szuwarów pałkowych???"
No tak, przeważnie są mało dostępne. Okazuje się jednak, że nawet katastrofalna susza może mieć pozytywny mykologicznie wydźwięk. :D
Niedzielę spędziłaś pracowicie przy mikroskopie, ale jakże niezwykle interesująco wyglądają wątki uzupełnione mikrofotografią. :-) Dziękuję za ten, poprzednie i następne. :-)

#2050
od marca 2010

2016.05.15 22:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Pięknie, jak zawsze, Basiu :-)
i

#8215
od stycznia 2007

Tamtej niedzieli celem moim było szukanie Mycena belliae w Wielkopolsce .... i została znaleziona tegoż samego dnia :-))) a po drodze do miejsca z pierwszą grzybówką trzcinową w WP zatrzymywałam się gdziekolwiek coś "szuwarowatego" widziałam*, jeden z efektów w tymże wątku :-)))
To lubię! Wszystkie te sploty i zbiegi okoliczności, które sprawiają, że się coś znajduje.... Ty Przemek, ze swoimi znaleziskami, wiesz, jak rzadkości i ciekawostki rozmaite wyszukiwać :-)))))


* owszem pałka, to nie to samo co trzcina, ale i na pałce ciekawostki znaleźć można, np. chcę polować na Psathyrella typhae ....
i

#8216
od stycznia 2007

Dziękuję, Beato :-) Jeśli piękne, to w skali moich możliwości :-))))) ale starałam się, jak umiałam :-)))

#1073
od czerwca 2014

Oj, z tymi moimi "rzadkościami i ciekawostkami" - byłbym ostrożny. Ileż to będzie zawodu, gdy Błażej kiedyś się za te moje "znaleziska" zabierze. :-) Aż boję się myśleć. :-) Tym niemniej uważam, że czasem warto zaryzykować, nawet jeśli typowanie gatunku wydaje się całkiem nierealne. Wszak grzyby nieobliczalnymi są. :-) Weźmy takie niepozorne czernidłaki, czy moje "ulubione" kruchaweczki - pięknie się lista gatunków w Polsce rozrasta, a ile z nich było wcześniej omijanych szerokim łukiem tylko dlatego, że dla większości wydawały się pospolitymi i nie wartymi uwagi? Chwała za to Markowi i "Kustoszostwu". :D
A Mycena belliae? Nie spotkałem jeszcze. A ty Basiu jedziesz po prostu je znaleźć i znajdujesz. To jest mistrzostwo świata! :D
i

#8218
od stycznia 2007

Ależ mi się pychol sam uśmiecha dzis na wspomnienie tych słów "mistrzostwo swiata" :-)))))) ale mistrzów to u nas na bio-forum dostatek, a i mnie czasem uda sie coś znaleźć :-))) ja myślę, że i Twoja Mycena beliae tylko czeka , abyś ja znalazł, ponoć nawet w czerwcu wyrasta, ale jesień, późna jesień to termin na zasadnicze poszukiwania :-))) w domu wrzuce link na coś, co bardzo chciałabym znaleźć .....

#8014
od września 2005

tak, Ph. conissans
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 22 listopada 2015) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji