Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
brązowy, błyszczący Pluteus (sekc. Celluloderma)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Drobnołuszczaki (Pluteus) - oznaczanie «

#2557
od listopada 2008

2016.06.20 15:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
Pobocze drogi, las o charakterze grądu, trzon biały, skórka jakby napięta (stąd błyszczący w tytule), na środku ciemniejsza i trochę pomarszczona, na krawędzi widać bardzo delikatne prążkowanie, bez zapachu (nie wyczułam)

Zacznę od końca, klucząc doszłam do Pluteus pallescens i P. nanus - w zależności od klucza (nanus tam, gdzie nie było pallescens). Literatura podaje różne liczby w kwestii wymiarów mikro, a te się pokrywają z obydwoma typami. Mnie samej bliżej do pierwszego typu (nie zaobserwowałam butelkowatych cystyd), ale wiadomo, mogę sobie typować ;)
Nie mam doświadczenia z tym rodzajem, dlatego nie mam pojęcia jak to wszystko interpretować i bardzo proszę bardziej opatrzonych o pomoc :)

Cheilocystydy (krawędź blaszki sterylna)PleurocystydySkórka

Zarodniki - mierzyłam z dwóch preparatów, nie trafiły się ani mniejsze ani większe, wielkość się pokrywałaW trzonie brak caulocystyd.

(wypowiedź edytowana przez wink 20.czerwca.2016)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Drobnołuszczaki (Pluteus) - oznaczanie «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji