Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
może zaroślowa, ale coś za ładna
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Kruchaweczki (Psathyrella) - oznaczanie «
i

#2460
od marca 2010

2016.07.19 00:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
U mnie na trawniku k.zaroślowa to pokurcz czterocentymetrowy, więc jak zobaczyłam w lesie te piękne, smukłe grzyby to zebrałam, choć pod czaszką miałam myśl, że to może ona, ale jakaś żółta bardziej, za ładna. Może inna :-) Błażej, chcesz sprawdzić, czy mam sama sobie kręcić kruchaweczkowy bat na własny tyłek? ;-)
q
q
q

#5316
od września 2005

ucz się:D łatwa w potwierdzeniu

#2461
od marca 2010

2016.07.19 00:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Ja wiedziałam, że tak będzie :-( ;-) A klucz w FN mi wystarczy?

#5317
od września 2005

wystarczy, wystarczy - to bardzo dobry klucz
i

#3165
od marca 2010

2016.12.04 22:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
No to się uczę ;-) Całe życie, kurna, się uczę, a ostatnio najbardziej się uczę, że od kruchaweczek to się należy z daleka trzymać ;-)
Pierwszy raz od paru tygodni miałam dziś czas na posiedzenie przy mikroskopie i mogłam się wziąć za jakiegoś Pluteuska, albo za Scleroderma to nie, kruchaweczki mi się zachciało. Myślałam, Błażej pisze, że łatwa w potwierdzeniu, zrobię dwa preparaty i będę miała z głowy. Acha! Uwaga!

Dobra, dość narzekania :-D

NIE potwierdziłam kruchaweczki zaroślowej. Nie zgadza mi się wiele rzeczy. Po kolei, co zobaczyłam pod mikroskopem. Podstawki, owszem, 4 sterygmowe.
Ale już wielkość zarodników oraz brak pory rostkowej dały mi do myślenia. Zarodników bardzo dużo nie zmierzyłam, coś koło 10 i wymiary mają od 7,5-8,8 na 4,6-5,2 mikro. Za duże wg. klucza FN.
Potwierdziwszy na 3 preparatach, że grzybek nie ma pleurocystyd, pooglądałam cheilo, które są najczęściej główkowate, ale trafiają się lekko inne, widać na zdjęciach.
Potem obejrzałam kaulocystydy, które są kształtów dość zróżnicowanych, też na zdjęciach.
Na koniec obejrzałam osłonę częściową spod kapelusza. I tu wymiary strzępek nie pozostawiły śladu wątpliwości, że to nie k. zaroślowa, bo niektóre miały szerokość do 15 mikro. Długość bardzo zróżnicowana.
Oglądając osłonę zauważyłam też, że na sporej ilości sept są sprzążki, a potem zauważyłam, że podstawki też je mają, co mam nadzieję, widać na słabych zdjęciach.
Gdyby nie grubość zarodników, która poniżej tego co w kluczu, to wg. FN wychodzi, że to Psathyrella leucotephra, ale ponieważ do dziś nie wiedziałam, że taki grzybek istnieje, to co ja mogę? Pogdybać sobie. :-D
To może jednak, Błażeju, sprawdzisz? I tak będę robiła, jak wspominałam, post scriptum do głównej wysyłki? :-D

Zdjęcia:

p.
p1.
p2.
p3.
p4
p5
p6
p7
p8
p9
p10

#5848
od września 2005

No jak nie ma pory, jak widać że ma?
Ludwig jest hojniejszy, zarodniki do 9 um. Melzer aż do 10.
FN podaje osłonę 2-25um, więc co Ci nie pasuje?
i

#3167
od marca 2010

2016.12.04 23:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Co mi nie pasuje? Okulary!!! Wiesz co widziałam w kluczu? Grubość strzępek osłony od 2 do 2,5 mikro! :-) Tak sobie pomyślałam, że dziwne, takie wąskie kichy, ale co będę z kluczem dyskutować :-D
Ale porę rostkową próbowałam dojrzeć i nie mogłam :-( Owszem, taką "cienkość" ściany komórkowej, ale wydawało mi się, że "dziury" nie ma :-(
Dzięki :-D
Cbdu. Od kruchaweczek z daleka!!!
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Kruchaweczki (Psathyrella) - oznaczanie «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji