Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Helvella sulcata.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Helvella «
GREJ296482

#11282
od maja 2009

2016.08.12 17:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
w nawiązaniu do wątku:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/810900.html

Jedni uważają ją za odrębny gatunek, drudzy za forme H. lacunosa, inni zaś nie widzą różnicy miedzy tymi dwoma grzybkami.
Jak najnowsze jej notowania tego nie wiem chociaż Dissing uznał ją jedynie za formę H. lacunosa i należałoby się z tym autorytetem zgodzić ... ale??

Niekorzystne warunki pogodowe i pokazała się u mnie dopiero w tym roku, robiąc przerwę od 2011. Nie mikroskopowałem bo ponoć mikro cechy zbieżne z H. lacunosa ale wygląd świadczy zupełnie co innego. Wokół rosło pełno typowej H. lacunosa ale ta powala swoim urokiem. Żadnych form przejściowych ... jest ona w tym miejscu a typowe obok. Na pewno każdy zauważy różnicę w wyglądzie główki ale zwróćcie uwage również na trzony. U tej formy (tak załóżmy) we wszystkich owocnikach podstawa trzonu jest wąziutka i ten rozszerza się wyraźnie w kierunku główki. Pamiętacie jak wyglądają trzony u H. lacunosa ? ... jak nie to skorzystajcie z wyszukiwarki.

Dla mnie zasługuje ten grzyb na coś więcej niż forma ale nie będę kłócił sie z autorytetami.

Spójrzcie sami, kilka dzisiejszych owocników.
Główka największego coś około 5 cm rozpietości ale o ile dobrze pamietam to w 2011 były większe ... no i wybór był znacznie większy.


.

Co na to Kustosze: może powinien trafić do GREJ-a, przynajmniej jako forma H. lacunosa???

#5462
od września 2005

powinna
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Helvella «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji