Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Onnia tomentosa
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 04 października 2016) «
GREJ308586
i

#2766
od marca 2010

2016.09.25 20:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Hej, jak się obrobię wstawię fotki. Mam pytanie, czy ktoś obeznany/oczytany spotkał się z informacją, żeby Onnia tomentosa występowała na liściastym drewnie? Znalazłam takie, co myślę, że one, ale pieniek był raczej liściasty (dąb), choć ręki sobie nie dam uciąć, ale jak droga obsadzona szpalerem dębów i brakuje co drugiego drzewa (nie wiem czemu tak cięli), to choć omszony cały, można zgadywać, że dąb, prawda?
i

#2770
od marca 2010

2016.09.25 22:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Wstawiam makro. Jakość zdjęć, już po tylu latach, nikogo nie zadziwi :-( Preparat mi nie wyszedł, wzięłam młode owocniki i może jeszcze sterylne, a jak zrobiłam przekrój poprzeczny owocnika, żeby mi się łatwiej kroiło, to mało nie oddałam kolacji na biurko, bo w grzybie było pełno białych larw z czarnym łebkiem, jajks, ochyzda, :-( będą mi się śniły, więc czym prędzej położyłam na suszarkę. Podejdę do niej, jak robale uschną, albo pojadę po dojrzalsze.
onnia
onnia1
onnia2

#11522
od maja 2009

2016.09.26 09:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Nie wiem czy to za przyczyną zdjęć, pogarszającego się z każdym dniem mego wzroku, czy też owocników, ale przyznać muszę, że jeszcze takiej nie widziałem?
Jakby to miały być owocniki młode to hymenofor zbyt gruby jak dla niej?
Ty może sprawdź je pod kątem Abortiporus biennis???
i

#2771
od marca 2010

2016.09.26 10:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Dzięki, każdy wie, że JA nic nie wiem o nadrzewnych Przeważnie się trzymam od nich z daleka, ale czasem mnie jakiś zainteresuje i wtedy strzelam.... kulą w płot. Sprawdzę, jak podjadę po starsze owocniki, bo te, które wzięłam są sterylne. Sprawdzałam ponownie wczoraj wieczorem.
i

#2786
od marca 2010

2016.09.27 00:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Pojechałam po starsze owocniki, zrobiłam równie słabe zdjęcia, wrzuciłam pod mikroskop. To on. A. biennis. Dziękuję, Mirku, za naprowadzenie, albo wręcz, za identyfikację :-D Jutro wstawię zdjęcia mikro, co się tam udało zrobić. Zasadniczo, rzadko kiedy mówię, że grzyb niepiękny. Przeważnie się zachwycam, prawda? Ale ten, w tym akurat wydaniu, które znalazłam, to naprawdę nienachalnej urody. :-( Jakieś kupy jedne na drugich, w dodatku z robalami. Nic atrakcyjnego. Nie takie ładne, młode, z kolorowymi kroplami, jak Ania H. pokazywała. Mikro też takie sobie. Po pierwsze trzeba się naszarpać, żeby tę gąbczastą strukturę ukroić, po drugie, to głównie te strzępki widać, rzadko kiedy podstawka, no i zarodników sporo. Łe, jakoś się rozczarowałam ;-) A on Grejowy, prawda? To myślę, że go nie pierwszy raz spotkałam, nawet na pewno nie pierwszy w moim lesie, bo ja za nadrzewne to się biorę tylko wtedy, jak mi już parę razy wlezą w oczy i kłują, że nie wiem jaki, a się nie interesuję, a głód wiedzy powinnam odczuwać ;-)
abo
abor

#11529
od maja 2009

2016.09.27 07:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Gratuluję uporu:-)
i

#2801
od marca 2010

2016.09.27 22:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Nie ma czego:-( Dajcie mi spokój z tymi hubowatymi :-( Miałam nadzieję, ze ktoś powie, "to już nie rób tego mikro, widać, że to Abortiporus biennis", ale nikt nie powiedział :-( I jak ktoś chce sobie zobaczyć, jak ten grzyb wygląda w mikro, to ma dwa wyjścia: albo go sobie znajdzie i zmikroskopuje albo zobaczy zdjęcia w sieci. Mnie nie wyszły, sorki. Co innego oglądać, a co innego pokazać, przy ograniczeniach sprzętowych. Pokażę dwa, gówniane. Strzępka hymenoforu ze sprzążką, zarodniki. Wymiary mi wyszły lekko powyżej tego co podają, ale to są dziesiątki mikrometra, więc myślę, że to błąd pomiaru. Wszystko inne się zgadza. Ale słynnych gleocystyd nie znalazłam :-(
abort
abort
Teraz się zastanawiam do kogo go wysłać :-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 04 października 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji