Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Wloknouszek - Inonotus Obliquus - zapach po wysuszeniu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 19 października 2016) «

#47
od marca 2016

2016.10.09 22:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marta Chmura (lumi)
Mam nadzieję, że to właściwy dział by zadać tego typu pytanie. Czy ktoś ma doswiadczenie co do tego jaki powinien mieć, dobrze wysuszony włóknouszek ukośny zebrany z żyjącego drzewa? Zakupiłam suchy surowiec ale jest bardzo ziemisty w zapachu i smaku, raczej jakby był wcześniej spleśniały lub może zebrany z opadłego drzewa?

#92
od sierpnia 2013

Witam. Badałem błyskoporki zebrane z żyjących brzóz pod kątem zawartości związków polifenolowych i aktywności antyoksydacyjnej, świeże owocniki miały słaby ziemisty zapach trochę wyczuwalny był zapach drewna brzozowego, wysuszony natomiast słaby ziemisty, ale zapachu pleśni nie wyczułem. Proszek ze mielonego błyskoporka ma brązowy kolor z małą ilością czarnych cząstek pochodzących z zewnętrznej części owocnika.

#2902
od marca 2010

2016.10.11 10:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Marcin, a gdzie prowadziłeś te badania, można spytać? I jakie były wyniki?

#93
od sierpnia 2013

Badania prowadziłem razem z magistrantką w Katedrze Farmakognozji na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Badaliśmy różne wyciągi z owocników.
Z ciekawszych wniosków:
-Najwyższa zawartość polifenoli oznaczona została w wyciągu wodnym z Inonotus obliquus, a najniższa w wyciągu metanolowym.

-Zawartość sumy kwasów fenolowych okazała się najwyższa dla wyciągu metanolowego, a najniższa dla metanolowo wodnego.

-Wyciąg wodno-metanolowy z Błyskoporka podkorowego charakteryzuje się najsilniejszymi właściwościami antyoksydacyjnymi (najniższy współczynnik IC50).

-Wysoka zawartości związków fenolowych, w tym kwasów fenolowych i flawonoidów jak również wysoka aktywność antyoksydacyjna, potwierdzają że Inonotus obliquus jest gatunkiem bogatym w związki o działaniu antyoksydacyjnym, co skłania do coraz szerszego stosowania Błyskoporka podkorowego do prewencji i leczenia choroby nowotworowej.

-Analiza GC-MS wykazała obecność licznych związków o potwierdzonej aktywności biologicznej.

Mogę przesłać pracę mgr do poczytania na prywatnego maila, ponieważ wnioski bez szczegółów są mało ciekawe ;)
i

#2903
od marca 2010

2016.10.11 11:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Dzięki :-) Znam się na tym, jak kura na pieprzu i właśnie wnioski, bez szczegółów, są dla mnie ciekawe :-) Jeszcze raz dziękuję :-)

#48
od marca 2016

2016.10.11 14:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marta Chmura (lumi)
Bardzo dziękuję za odpowiedź! Rzeczywiście zapach jest bardziej ziemisty niż spleśniały, chociaż te dwa niewiele się róznią :-).
Osobiście, używam włóknouszka do celów leczniczo prewencyjnych i większość informacji na temat jego działania wyszukałam właśnie w artykułach z badań naukowych (anglojęzycznych - jest naprawdę duże zainteresowanie w tym temacie). Często dotyczą one też polisacharydów o działaniu antynowotworowym.
Chociaż ja też skupiam się głównie na wnioskach w takich artykułach to co jeszcze mnie intryguje to róznorodność metod wodnych ekstrakcji. Trudno doszukać się tutaj spójnej wiedzy czy klasyfikacji. Tradycyjnie z tego co wiem parzyło się go bardzo długo (od 12 godzin do nawet kilku dni) w temp. do 60 C. Uważa się potocznie, że w ten sposób uzyskać i jednocześnie zachować można maksymalną ilość biologicznie czynnych składników. Jednak inne źródła wykorzystują gotowanie w temp. do 90 C średnio ok. 2 godzin, ale tutaj chyba częściej chodzi o pozyskanie głównie polisacharydów.

#94
od sierpnia 2013

Cieszę się że mogłem pomóc, poleciłbym jeszcze inne gatunki występujące na brzozie, krótko opisaliśmy je w artykule (http://www.herbapolonica.pl/magazines-files/5487534-Smolibowska%20et%20al.pdf).
Rzeczywiście jest opisywane dużo różnych metod otrzymywania wyciągu. Jeżeli chodzi o przyrządzenie ekstraktu, to istotne jest rozdrobnienie surowca, im bardziej sproszkowany tym lepiej. Osobiście poleciłbym 2-4 krotne zalanie sproszkowanych owocników letnią wodą, podgrzanie i utrzymywanie w temp. ok 95st.C pół godziny.
i

#1217
od lipca 2007

Marcin, a czy mogłabym prosić pracę na priv (malgorzata.przybyt@p.lodz.pl - służbowy). Jaką metoda oznaczano zdolność antyoksydacyjną ? Ja właśnie w tym roku mam prowadzić pracę inżynierską na temat oznaczania polifenoli w grzybach jadalnych. Miały być dzikie, ale pogoda mi pokrzyżowała szyki. No i wszyscy w literaturze robią te wyciągi metanolowe do oznaczania sumy polifenoli, a na chłopski rozum wodne powinny lepiej je ekstrahować.
A tak a propos włóknouszka, to oglądałam kiedyś program kulinarny jakiejś Finki, która na włóknouszku gotowała bulion.

#96
od sierpnia 2013

Już wysłałem. My oznaczaliśmy aktywność antyoksydacyjną metodą z rodnikiem DPPH, na inne metody niestety czasu zabrakło;( a polifenole z odczynnikiem Folin-Ciocalteu. Myślę że najlepiej badać wyciągi wodne, metanolowe i 1:1 metanolowo-wodne; czasami wychodzą ciekawe wyniki w zależności od gatunku jaki się bada.
Przyznam się że nie piłem jeszcze wyciągu z włóknouszka;)
i

#1218
od lipca 2007

No do oznaczania sumy polifenoli to jest metoda standardowa, tylko zwykle robi się kalibrację na kwas gallusowy (w każdym razie w badaniach żywności).
Wielkie dzięki, już doszło.

#49
od marca 2016

2016.10.12 13:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marta Chmura (lumi)
Super, ja też dziękuję za dodatkowe info :).
Osobiście do rosołu po prostu dodaję garść suszonych grzybów, włóknouszek bardziej pasuje według mnie do kawy - dla tych co nie lubią różnych "dziwnych" wywarów ;)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 19 października 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji