Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Dacrymyces? Wróżenie z fusów i coś jeszcze?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 19 października 2016) «

#1393
od czerwca 2014

08.10.2016; Sosnowy słupek pastucha elektrycznego. Pastwisko przy lesie.
Wróżenie z fusów, bo nie znalazłem zarodników z septami. Pomierzyłem natomiast te zdaje się najbardziej dojrzałe na sterygmach. Oczywiście jeśli mróz nie przeszkodzi postaram się o nowe owocniki, by sprawdzić septowanie zarodników. Rozważałem między Ditiola radicata, a Dacrymyces capitatus? Czy słusznie?
Sprzążek oczywiście brak. Ponieważ to mój pierwszy łzawnik pod mikroskopem zapytam jeszcze o te konidia. Czy to normalne, że tworzą się na strzępkach, a nie "wypączkowują" z zarodników?


Część owocników posiadało białe narośla, które nie specjalnie mnie zainteresowały. U Dacrymyces takie przebarwienia to raczej "normalka". Wiedziony ciekawością i chęcią znalezienia dojrzalszych zarodników postanowiłem fragment takiej narośli wrzucić pod mikroskop.
Okazało się jednak, że struktury są diametralnie różne, a nadto dało się znaleźć jakieś strzępki "moniliform". No i konidia podobnej wielkości lecz o zupełnie innym kształcie. Tremella obscura i jej podobne - ze swej natury nie powinny być chyba widoczne gołym okiem? Cóż o tym myśleć?
i

#2076
od września 2006

2016.10.13 21:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jakub Węcławski (listek)
Według mnie trzeba jeszcze poczekać. Co do konidiów to u Dacrymyces tworzą się zarówno z zarodników jak i ze strzępek (Dacrymyces stillatus to czasami praktycznie tylko masa konidiów). Z kolei te strzępki moniliform to na pewno nie Tremella, może jakieś Pyrenomycetes.

#1396
od czerwca 2014

Dzięki, postaram się jeszcze do nich wrócić - jeśli się uda.
Wracając jeszcze do tych okrągławych konidiów - tak mnie zaintrygowały, że aż rozważałem Achroomyces arrhytidae. ;-) :-)
Niektóre "konidiofory" mają nawet po 2 septy.

#1169
od września 2004

To ja poproszę tą kolekcję

#1399
od czerwca 2014

Dobrze, podeślę. :-) Jutro postaram się jeszcze uzupełnić kolekcję. Mam tylko kilka owocników.

#1170
od września 2004

Uzupełnij :-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 19 października 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji