Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Czernidłak kołpakowaty - czy wywołuje reakcję disulfiramową?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 30 października 2016) «

#97
od maja 2007

2016.10.14 11:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

tomasz_lipszyc
Przepraszam, jeśli to nieodpowiedni dział, ale obok "Jaki to grzyb?" jest też "Mykologia". W razie czego proszę moderatora o przeniesienie.

Mam taki problem, z pogranicza mykologii, toksykologii i kuchni.

W "Grzyby i ich oznaczanie" Gumińskiej i Wojewody (1988) stoi: "W niektórych kluczach i atlasach znajdujemy ostrzegawczą uwagę, dotyczącą szkodliwości tego grzyba w przypadku wypicia alkoholu po jego spożyciu. Jednakże najnowsze badania wykazały, że grzyb ten nie zawiera substancji chemicznych, które w połączeniu z alkoholem dawałyby związki szkodliwe dla zdrowia" Klucz nie precyzuje jednak czy chodzi tutaj o reakcję antabusową czy inny rodzaj zatrucia.

Polska wikipedia podaje z kolei: "W niektórych atlasach grzybów podawano dawniej, że grzyb ten jest trujący w połączeniu z alkoholem. Badania naukowe wykazały jednak, że czernidłak kołpakowaty nie zawiera związków chemicznych, które mogłyby być trujące w połączeniu z alkoholem" [za ww książką], dodając jednocześnie: "zawiera jednak substancje blokujące metabolizm alkoholu etylowego, co w połączeniu ze spożyciem owego alkoholu może skutkować długim, nawet trzydniowym, zatruciem (tzw. kacem)[Andreas Gminder: Atlas grzybów. Jak bezbłędnie oznaczać 340 gatunków grzybów Europy Środkowej.]

Jak to w końcu jest? Byłem pewny, że czernidłak kołpakowaty nie zawiera kopryny i można bezpiecznie pić alkohol w okolicach jego spożycia, inaczej niż w przypadku czernidłaka pospolitego. Czy jest ktoś, kto ma wiedzę, a być może doświadczenie, w tej kwestii?

Nazbierałem sobie grzybów, a jutro chciałbym napić się piwa, ta informacja z wikipedii trochę mnie zaniepokoiła i nie wiem co teraz zrobić.

#1453
od stycznia 2007

Mój znajomy, lubiący alkohol, zjadł dużo smażonych czernidłaków kołpakowatych, które mu dałem i w tym czasie wypił sporo alkoholu. Po czym powiedział mi, że nie jest prawdą, że po zjedzeniu tych grzybów nie można pić alkoholu, ponieważ nie miałem problemów ze zdrowiem.
i

#2943
od marca 2010

2016.10.14 21:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Jak miałeś mieć problemy, skoro znajomy używał czernidłaków na zakąskę? Nie rozumiem :-(

Zasadniczo staram się nie łączyć :-D

Ale zdarzyło mi się RAZ jeść smażone cz. kołpakowate, a wieczorem co nieco wypić (z koleżanką z forum, żeby nie było, że sama;-)) i obie czułyśmy się dobrze na tyle, na ile pozwalał zarwany wieczór na długich Polaków rozmowach przy drinku :-)

A naukowo, to może bardziej fachowi się wypowiedzą :-)

#99
od maja 2007

2016.10.19 00:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

tomasz_lipszyc
Bardzo Państwu dziękuję za tę komentarze, szczególnie zależało mi na tych, które uwzględniają osobiste doświadczenia.

Ze swojej strony jeszcze dodam, że na angielskiej wikipedii znalazłem:

"Do not confuse (Coprinus comatus - przyp. mój) with the common Ink Cap (Coprinus atramentaria - przyp. mój) which contains coprine which is poisonous if consumed within 48 hours of consuming alcohol.. Symptoms of coprine poisonong include vomiting, diarrhoea, palpitations and a metallic taste in the mouth. [8]"

Podsumowując, można stwierdzić chyba z całą pewnością, że konsumpcja czernidłaka kołpakowatego z alkoholem jest bezpieczna.

W podzięce, dla fanów kulinariów, informacja z angielskiej wikipedii o nietypowym zastosowaniu kołpakowatego w kuchni:

"Large quantities of microwaved-then-frozen shaggy manes can be used as the liquid component of risotto, replacing the usual chicken stock."

Dziękuję jeszcze raz za pomoc, pozdrawiam.

#1455
od stycznia 2007

Około dziesięć lat temu oglądałem ze wspomnianym znajomym film o uprawie czernidlaków kołpakowatych. To też dowodzi, że te czernidlaki można spożywać bez żadnych obaw. Gdyby ten grzyb zatruwał organizm, nawet po spożyciu alkoholu, to nikt by nie pozwolił go sprzedawać.

#4196
od lipca 2004

2016.10.20 21:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
"Dwa czernidłaki: jeden w pełni jadalny, drugi niebezpieczny z alkoholem" 2015 Łukasz Łuczaj
http://lukaszluczaj.pl/dwa-czernidlaki-jeden-w-pelni-jadalny-drugi-niebezpieczny-z-alkoholem/
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 30 października 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji