Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pluteus brunneoradiatus?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Drobnołuszczaki (Pluteus) - oznaczanie «

#11699
od maja 2009

2016.10.23 21:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Przydroże, miejsce składowania drewna, jeden owocnik na grubej warstwie pozostałości po drewnie ... wobec tego substrat nieznany:-(

Owocnik zbyt młody i chyba sterylny bo nie zauważyłem zarodników????
A może były ale nie zwróciłem na nie uwagi .. i tak na niewiele zdają się.



.

Zacznę może od sprzążek:
- ten mnie długo nie dręczył bo sprzążki miał rozłożone wręcz wzorcowo jak literatura kazała:-))

- końcowe elementy skórki kapelusza ... obecne ale bardzo rzadkie
- nieco głębiej, strzępki cieńsze ... tu nie było problemu z ich zaobserwowaniem
- strzępki trzonu ... obecne ale podobnie jak w górnych warstwach kapelusza, dośc rzadkie

.

Cheilocystydy nie przekraczały 70um

.

Plerocystyd nie będę prezentował bo w zasadzie jak u d. jeleniego(każdy widział),
ale za to ciekawe cystydy przejściowe. Niektóre jak płetwa rekina i nie były to przypadki odosobnione:-)

.
może być coś innego z takim zestawem cech??

#11801
od maja 2009

2016.11.14 15:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Jako, że " przewalam" po kolei teraz zbiory z tego roku to ponownie trafiłem na tego "gagatka".
Ponownie wrzuciłem pod mikroskop i o dziwo zarodników jest pod dostatkiem a więc owocnik nie jest sterylny, czyli nadaje sie do zielnika.
I tu nie będę ukrywał, że liczę na pomoc kogoś bardziej rozgarniętego ode mnie w sprawach mikroskopii. Liczyłbym na pomoc Błażej ... zgodzisz się rzucić na niego okiem?

Zastanawia mnie tylko jeden fakt jak to jest z tymi gatunkami? Justo w swojej pracy uważa, że Pluteus brunneoradiatus, jest już teraz niestety, ale pospolitym P. cervinus? Idąc jego kluczem, nawet nie zważając na substrat bo w moim przypadku jest nie do określenia, to i tak dochodzimy do trzech gatunków: Pluteus alniphilus, Pluteus brunneidiscus oraz tajemniczy Pluteus kovalenkoi. Dalej sobie nie poradzę:-( Moje doświadczenie w interpretacji tego co widzę pod mikroskopem i czytam w publikacji, jest niewystarczające żeby określić dokładnie który to jest z tych trzech, a wszystko wskazuje na to, że jeden z nich?

Zarodniki jak u innych Pluteus ale w tym przypadku prawie 100% z kroplą wewnątrz.
Wymiary (12szt - mierzone jak leci, pomijając tylko zdeformowane) 6,26-8,35 x 4,63-5,70um.

Cheilocystydy pokazałem w poprzednim poście i dodam tylko, że dzieli je od pleurocystyd bardzo wąski pas cystyd pośrednich o dość różnym kształcie. Podobnie jak u P cervinus. Tu w zasadzie cystydy przejściowe występuja tylko przy ostrzu blaszki. Domniemane przeze mnie P. rangifer mają ten pas co najmniej kilkakrotnie szerszy i cystydy przejściowe bardziej jednolite.
(do tego gatunku jednak jeszcze wrócę w innych wątkach, mam gdzieś jeszcze chyba ze dwa okazy zbliżone cechami do niego)

Sprzążki jak w opisie powyżej, dzisiejsze obserwacje potwierdziły, ale badając skórkę kapelusza w tramie zauważyłem ciekawe "twory". Starałem sie blaszki nie ruszać ale być może zakradł sie pod mikroskop kawałek jej górnej części i stąd te dziwne "cystydopodobne" elementy.




.

Błażeju! - nie nalegam, ale uważam, że i tak do zielnika trzeba wcielić bo okaz ciekawy. A jakbyś zechciał obejrzeć jeszcze tej zimy i wyrazić swoją opinie na jego temat to byłoby już ... wspaniale? Eeee! - co tam wspaniale, to juz by było rewelacyjnie bo w następnym roku chyba żadnemu nie przepuszczę z tej sekcji:-)
Widzę, że w Mojej Puszczy wielki potencjał jeszcze drzemie w tym temacie:-)))

#5742
od września 2005

Zadajesz Mirku trudne pytania:D
1. Nie wiem jak to jest z P. brunneoradiatus. Na podstawie cech mikromorfologicznych wydaje się "wyraźnym" gatunkiem. Pojawia się istotny problem, jaka jest wartość metod molekularnych. Myślę (choć mogę się mylić) że o ile implikacja "różnice molekularne zatem różne gatunki" jest dość mocna, o tyle "brak różnic zatem jeden gatunek" słaba. I trudno ją stosować w oderwaniu od innych metod. Bo z tych 50 000 000 par zasad, które siedzą w genomie grzyba, w badaniach molekularnych "sprawdza się" najczęściej 1000-2000. To nawet nie ślepcy macający słonia...
2. Wyślij, choć nie wiem czy coś wymyślę...

#11805
od maja 2009

2016.11.15 10:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Wcale nie oczekuję od Ciebie, że będziesz siedział nad nim godzinami, masz przecież swoje zajęcia.
Miałeś już jednak w swoich rękach Pluteus brunneoradiatus od Grażyny, masz już wobec tego jakąś skalę porównawczą.
Nawet jeśli ten mój pozostanie Pluteus sp., to i tak pewnie zgodzisz się ze mną, że takie okazy należałoby wcielać do zielnika. Ja mogę przechować je maksymalnie przez kilka lat, ale u mnie, w nieodpowiednich warunkach po tym czasie ulegną zniszczeniu. Ta uwaga dotyczy również pozostałych nietypowych, co do których ewidentnie brakuje materiału w literaturze. I wcale nie wymagam abyś je oznaczył. Widziałeś ich w swoim życiu pod mikroskopem znacznie więcej ode mnie i łatwiej Ci stwierdzić czy dany okaz odpowiada, czy też nie, któremuś z gatunków juz opisanych.
Po to właśnie je tu prezentuję, żeby można było ocenić chociażby w przybliżeniu ich wartość i ewentualnie, tak jak wspomniałem, wcielić do zielnika. Zawsze w razie potrzeby, łatwiej chyba sięgnąć do zbiorów niż poszukiwać nowych okazów.

A co do trudnych pytań, to tylko z pozoru sa trudne. Niby sytuacja w tym przypadku zagmatwana ale w sumie odpowiedź dostałem wyczerpująca. Rozumiem, że stan taksonu Pluteus brunneoradiatus tak do końca jeszcze nie został wyjaśniony i wymaga dalszych badań? I to jeszcze bardziej mnie utwierdza w przekonaniu, że warto je zbierać, a po to, aby Polacy w tej kwestii też mogli wyrobić jakieś zdanie.

#9488
od września 2005

skłaniam się ku P. brunneodiscus

dane?

(wypowiedź edytowana przez ramayana 24.lipca.2021)

#16033
od maja 2009

2021.07.27 14:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Błażeju, dziękuję za wszystkie oznaczenia i przepraszam za moją opieszałość w uzupełnianiu danych.
Sorki ale jestem zawalony robotą:(

NAZWA: Pluteus brunneodiscus
DATA ZBIORU: 2016.10.23
WOJEWÓDZTWO: podlaskie
POWIAT: białostocki
GMINA: Supraśl
LOKALIZACJA: około 2 km na SE od Krasnego Lasu
ATPOL:
SIEDLISKO: szerokie przydroże, miejsce składowania drewna, grubo usłane resztkami drewna, las o charakterze boru iglastego
SUBSTRAT: na butwiejących resztkach drewna
LICZEBNOŚĆ: jeden owocnik
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Drobnołuszczaki (Pluteus) - oznaczanie «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji