Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Flammulina fennae?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 16 listopada 2016) «
GREJ293908
i

#3115
od marca 2010

2016.11.11 19:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
W ubiegłym roku znalazłam je pierwszy raz, przy rachitycznym żywopłocie z ligustru przed budynkiem mojej szkoły. Nawet je pokazałam na forum:https://www.bio-forum.pl/messages/33/812988.html.
Mimo tego, że miałam już wtedy mikroskop nie byłam w stanie ich oznaczyć. Przy jakiejś okazji dałam suszki Ani, ale były bez etykiety, więc myślę, że je wypinkoliła :-D
O ile brak wiedzy i umiejętności nie pozwolił mi tego grzybka oznaczyć rok temu, to w tym roku, szukając materiałów przy jego oznaczaniu natknęłam się na artykuł, pracę nt. Flammulina fennae (ale o innych też piszą, polecam, bo nieco burzy, np. moje przekonanie co do podziału gatunkowego tego grzybka)

http://trace.tennessee.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1006&context=utk_ecolpubs

Gdyby nie ten artykuł oznaczyłabym sobie tę płomienicę wg. klucza w FN kierując się samymi zarodnikami i cystydami, ale autorzy tej pracy twierdzą, że ani okres fenologiczny, ani same zarodniki i cystydy nic nie dają, dopiero kombinacja wielkości zarodników oraz kształtu komórek krańcowych (terminal cells) w skórce kapelusza (ixohyphidia) oraz pileocystyd daje podstawę do prawidłowego oznaczenia. No i nasiedziałam się nad preparatami ze skórki kapelusza, które uwielbiam robić :-( Narobiłam zdjęć, to pokażę.

Wydaje mi się, że dobrze oznaczyłam, ale nic, a nic nie dam sobie za to oznaczenie uciąć, więc proszę o opinie wszystkich, którzy widzieli, w realu lub wirtualnie :-) . I jak zwykle, sakramentalne, Błażeju, chcesz najpierw oglądnąć, czy zgłaszać? A może Ania też zerknie na wątek? :-D

Na kiepskich fotkach makro grzyba, pileocystydy, komórki krańcowe skórki kapelusza, i jakieś zarodniki.
I trochę danych technicznych. Pomiary 22 zarodników dają wymiary od 8,4 do 6,4 długości i od 3,6 do 4,8 mikro szerokości. Zróżnicowane. Ale średnie Q - 1,6 mikro. Średnia długość zarodników ze wszystkich pomiarów wyniosła 7,52 a średnia szerokość 4,5 mikro. Wymiary cheilo i pileocystyd zgadzają się z opisem w artykule i kluczach.

x
x
f
fl
fla
flam
flamm
flammu
flammul
flammuli
flammulin
flammulina
flammulinaf
flammulinafe
lammulinafenn
i

#3117
od marca 2010

2016.11.11 22:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Najlepsze, że dziś na spacerze znalazłam grzyby, które normalnie uznałabym za F. velutipes, ale po pomiarze kilku zarodników stwierdzam,że może F. elastica, albo jak kto woli, F.velutipes var. longispora. Komórki terminalne ma całkiem inne od tej, prezentowanej wyżej. Ciekawam, czy jeszcze inną trafię tej zimy :-D

#5706
od września 2005

zgłaszać

#3119
od marca 2010

2016.11.12 12:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Zgłoszone: 293908
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 16 listopada 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji