Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Interesujące Tremella
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 04 grudnia 2016) «
GREJ296699

#1502
od czerwca 2014

23.11.2016; Około 20 owocników, do 2mm średnicy, makroskopowo przypominających niektóre Hypocrea. Ciemne - grafitowo-czarne z białawymi, bursztynowymi akcentami. Podsuszone - niemal czarne. Substrat: pozbawiony kory fragment słupka ogrodzeniowego, na jakichś Pyrenomycetach. W towarzystwie Resupinatus trichotis, Peniophora incarnata, Simocybe sp., Dacrymyces sp. - sumując zakładam, że drewno liściaste.
Wkrótce dorzucę zdjęcia mikro, a wcześniej dopytam, (może Ktoś wie?) - czy prócz Tremella nivalis, (który to gatunek makroskopowo nie za bardzo pasuje) - są inne Tremella, których zarodniki wytwarzają wtórne zarodniki?

#1503
od czerwca 2014

No i moim pytaniem o zarodniki zdradziłem, że kluczy się nie studiowało. :-)
Spokojnie, nadrobię - mamy wszak długie wieczory.
Zarodniki: 7-9,5 x 6,5-8
KOH, x 1000

C.d.n.

#1504
od czerwca 2014

Wszystkie podstawki usadowione bezpośrednio na sprzążce. Wiele z centralnym wyrostkiem na szczycie, nie będącym sterygmą. Zwykle 4 sterygmowe. Sterygmy niekiedy ze szpiczastym końcem.

C.d.n.

#1505
od czerwca 2014

Pozostałe charakterystyczne elementy hymenium:

I "obiekt" mniej charakterystyczny, choć raczej nie obcy:

A teraz męcz się człowieku, bo i tak zapewne nikt się nie wypowie? ;-) :D
A tak na serio myślę o czymś w okolicach Tremella indecorata. Zastanawia mnie jednak ta mikro wielkość owocników przy tak zaawansowanym stopniu ich rozwoju. Chyba jednak inny gatunek?
i

#2086
od września 2006

2016.11.24 21:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jakub Węcławski (listek)
Ale fajne znalezisko, moim zdaniem T. indecorata wielce prawdopodobna. Od kilku lat znajduję identycznie makroskopowo ale zawsze sterylne owocniki. Trzeba dokładnie porównać opisy wszystkich podobnych gatunków z grupy indecorata i zdecydować :)

#1506
od czerwca 2014

Dzięki Jakub, że tu zajrzałeś. :-) Powiem nieśmiało, że już zdecydowałem o wyborze tego gatunku, chociaż mam pewne wątpliwości, które wynikają: po pierwsze z ubogiego zasobu źródeł z których mogę korzystać, po drugie z dużej rozbieżności w opisach poszczególnych gatunków.
Ze względu na cechy mikro najbardziej pasuje T. nivalis. Makromorfologia zdecydowanie nie, (nie wspominając o tym, że tu nie Taiwan). ;-)
Poza T. moriformis i T. indecorata, które wydają się w tej sytuacji najbardziej prawdopodobne - są inne gatunki, o których właściwie nic nie wiem.
Tremella moriformis, który to gatunek miałem okazję pooglądać - zdecydowanie bym wykluczył. Moim zdaniem poza cechami mikro determinującym dla niego jest winnopurpurowa barwa, która widoczna jest nawet na substracie. Ciekawe i wydaje mi się nie do przyjęcia są tendencje autorów niektórych opisów/kluczy, by poddawać w wątpliwość istnienie tego gatunku, jako odrębnego w stosunku do T. indecorata. Nie znam się na tym, ale wydaje się, że czasami w literaturze zbyt pochopnie bagatelizowana jest ważna cecha identyfikacyjna jaką jest barwa T. moriformis.
Chodząc po ziemi uważam, że prezentowane tu grzybki to Tremella indecorata. Chociaż stwierdzam to z pewnym niedosytem, bo pewnych cech nie doszukałem się w kluczach.
Dzisiaj pobrałem resztę owocników, zmierzyłem dokładnie i kilka miało około 3-4mm średnicy.
Mam nadzieję, że Błażej kiedyś rozwieje moje wątpliwości. :-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 04 grudnia 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji