ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
Otidea cf. bufonia?
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
2017.02.12 11:08 #297079
Zmień/Popraw · Usuń
Mirosław Gryc (mirek63) na forum od maja 2009, wypowiedź #12374
Bazując na;
A monograph of Otidea (Pyronemataceae, Pezizomycetes)
I. Olariaga1, N. Van Vooren2, M. Carbone3, K. Hansen1

No właśnie! Pamiętacie wątek:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/865352.html
prezentuję go dlatego, że swoje obserwacje oparłem na porównaniu owocników z tamtego wątku oraz tych które zaprezentuje w tym. Bazując właśnie na w/w literaturze wyciągnąłem wniosek, że w linkowanym wątku to O. mirabilis sugerując się wzmianką że O. bufonia rośnie w lasach liściastych a O. mirabilis preferuje iglaste. Chyba jednak nie tak do końca? Cechy mikro bardziej mi pasują jednak do O. bufonia.

Spójrzcie tylko na te owocniki i porównajcie z tymi z linkowanego wątku ... w zasadzie, po makro identyczne?

.

Zarodniki, parafizy, worki, w zasadzie nic nie pomagają w identyfikacji, w obu przypadkach prawie takie same. Różnice w wymiarach worków podawane w w/w pracy nie uważam za wiarygodne. W jednym owocniku znalazłem worki o długości w zupełności pasujące do wymiarów podawanych dla dwóch tych gatunków a w zasadzie to nawet wykraczające poza zakres.
Jest jednak poważna jedna różnica która nie daje mi spokoju i przekonuje że to są dwa odrębne gatunki. Pokazana jest w monografii na rysunku nr 4 (zdjęcia b,c,d).
Jak widać chodzi właśnie o te brązowe krystaliczne czy też żywiczne wysięki.

Dla O . bufonia jak widać te krzyształki są obecne miejscowo praktycznie we wszystkich częściach tramy owocnika, oczywiście tworząc grubszą warstwę jedynie na zewnętrznej powierzchni owocnika. Tak też sytuacja wygląda jeśli chodzi o przekrój moich owocników ale z tego linkowanego wątku. Podobieństwo jest idealne:

.


Inaczej natomiast sytuacja wygląda w przypadku owocników prezentowanych w tym wątku. Wewnątrz tramy nie ma żadnych kryształków, jedynie gruba warstwa na zewnętrznej stronie owocnika. Poza tym warstwy sa nieco inaczej ułożone oraz delikatnie różnią sie zabarwieniem.

- przekrój owocników z tego wątku:

.
Czyżby takie są właśnie różnice między tymi gatunkami, a może w grę wchodzi jeszcze jakiś inny gatunek. Zakładając że linkowany jest O. bufonia ... to jakim gatunkiem jest ten???

Błażeju, nie zechciałbyś rzucić na nie okiem? Jeśli chodzi o gatunek tu prezentowany to materiał dobry: jeden dość duży owocnik dojrzały i jeden mało dojrzały. Kolekcja linkowana bez zarzutu i myślę, że O. bufonia wymaga tylko potwierdzenia?
Jeśli zgodzisz się to wyślę je razem abyś miał możliwość porównania ich tak jak ja miałem. Różnice są ale żeby je dokładnie zinterpretowac to trzeba bardziej wprawnego oka niż moje.
2017.02.13 23:27 #297143
Zmień/Popraw · Usuń
Błażej Gierczyk (ramayana) na forum od września 2005, wypowiedź #5941
Mogę zerknąć - ale zdajesz sobie sprawę z długości "kolejki":D?? Od początku roku oznaczyłem 600 okazów... Jak widać, za wolno:D
2017.02.14 16:03 #297171
Zmień/Popraw · Usuń
Mirosław Gryc (mirek63) na forum od maja 2009, wypowiedź #12383
No to 600 podzielić na (+/-)czterdzieści dni tego roku to mamy ładna średnią ... 15 kolekcji dziennie. Jakbyśmy od tego odjęli jeszcze chwilowe niedyspozycje to w sumie cos około 30 na dobę (specjalnie nie napisałem dziennie ... dzień cholernie o tej porze roku krótki).

OK, darujmy sobie te Otidea bo prawdę mówiąc też ich juz mam dosyć. Co prawda dopiero od ub. roku zacząłem je zbierać i w 2016 na swoim terenie udało mi się kilka znaleźć i "rozprawić" się z częściią pod mikroskopem. Z pospolitszych zapoznałem sie z O. leporina, O. onotica oraz O. alutacea. Pozostaje kilka znalezisk których nie potrafię jednoznacznie określić. Są to właśnie podobne do O. bufonia-mirabilis. A to wszystko przez tę nową monografię. Autorzy starszych wydań byli bardziej łaskawi. Podział opierali na barwie owocników albo też na obecności żywicznej inkrustacji w tramie owocnika. Teraz to już podejrzewam, że bez badań DNA to już chyba te dwa gatunki nie "pójdą", tym bardziej, że autorzy tez o tym wspominają, że problemy moga stwarzać owocniki o w zasadzie identycznym ubarwieniu a należące do odrębnych gatunków.
Cholernie "zgryźliwy" ten gatunek O. mirabilis ... czyżby jeszcze w Polsce nikt go nie znalazł skoro nie ma na jego temat publikacji, czy też dla świętego spokoju wszystkie publikowane były jako O. bufonia???

Dobra, nie będę marudził, ale jeśli można to bardzo chciałbym usłyszeć opinie na temat tego gatunku od Was, czyli osób które tym zajmują sie na co dzień.
Jak uważacie: - czy w chwili obecnej jest możliwość na podstawie badań mikroskopowych, odróżnienie tych dwóch gatunków?

Ja w sumie po przejrzeniu materiału nie zauważyłem żadnych istotnych różnic które by je dzieliły a jeszcze na dodatek brać chyba trzeba pod uwage O. smithii?

Jesli chodzi o moje spostrzeżenia (jakby co to proszę mnie poprawić):

Siedlisko - tego bym raczej nie brał pod uwagę, chyba że jako cecha pomocna.

Zarodniki - we wszystkich trzech przypadkach pokrywaja się:-(
Jedyne co mogło by byc nieco pomocne to wartość Q. Ta jednak pozwoliłaby odróżnić O. mirabilis od O. smithii ale w żaden sposób nie wyklucza O. bufonia. Ta ma bardzo dużą rozpietość.

Parafizy - w zasadzie identyczne

Worki- tu jedynie O. bufonia ma tak krótkie, że w przypadku stwierdzenia takich można w takim przypadku podejrzewać o przynależność owocników do tego gatunku.

Subhymenium - o ile uznać grubość tej warstwy za jakiś znaczący wykładnik to juz tu można nieco pokombinować> I chociaż w tej warstwie chyba najtrudniej rozróżnić charakter tekstury to jednak autorzy podają, że są odmienne.

Medullary excipulum - tekstura we wszystkich przypadkach intricata, grubość strzępek zbliżona. Grubość warstwy też i jedynie jeśli jest dość szeroka ok .900um to można podejrzewać że nie jest to O. bufonia.

Ectal excipulum - tu jakiekolwiek pomiary chyba ie mają sensu. Wartości we wszystkich przypadkach pokrywają się. Może wprawniejsze oko coś mogłoby powiedzieć na podstawie wyglądu barwy czy też formy wysieków żywicznych i ich przebarwień pod wpływem KOH i Melzera.

Grzybni nie sprawdzałem ale ponoć też coś tam można na jej podstawie wywniosować.

Czy na podstawie zestawienia takich cech mozna jasno powiedzieć jaki to gatunek??
O ile cos takiego starałem sie zrobić to chyba we wszystkich przypadkach jakiś tam "szkopuł" wykraczał daleko poza dopuszczalne granice i rozwalał mi dotychczasowe założenia:-(

Chciałem jeszcze zapytać, bo tego nigdy nie sprawdzałem: jak się mają wymiary warstw, mierzonych w owocnikach świeżych do pomiarów z suszków? Duże są różnice? Autorzy nie podają na jakim materiale dokonywali pomiarów ... chociaż podejrzewam, że pracowali na suchych eksykatach.

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: