Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Peziza depressa?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Pezizaceae «

#12476
od maja 2009

2017.04.28 16:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
W tym przypadku z bardzo dużym znakiem zapytania:-(
Znalazłem ja wczoraj u siebie na podwórzu pod rozłożystą sosną, przy okazji "rozminowywania" terenu przeznaczonego do grilowania ... w końcu majówka juz wkrótce:-)
- tylko pogoda zapowiada się jakaś nie bardzo :-(
Mniejsza z tym, bez grilla można przeżyć, gorzej bez grzybów:-)

Dlaczego z dużym znakiem zapytania to sami zobaczycie. Owocnik mocno po przeżyciach. Widocznie wyrósł jeszcze przez falą nocnych przymrozków i pomimo, że trzymał sie nieźle to jednak ślady na nim pozostały. Jesli chodzi o worki, zarodniki i parafizy to jeszcze wszystko w porządku. Gorzej jest z zaobserwowaniem tekstur excipulum.
W zasadzie po samych zarodnikach podejrzewam, że to powinna być Peziza depressa. Ornamentacja składa się z dość dużych brodawek i w zasadzie kształty owalnego, bez łączników, z rzadka trafia sie jakaś lekko "rozjechana". Z tego co przejrzałem lista podejrzanych w tym przypadku jest dość duża ale w zasadzie wszystkie inne z takim wymiarem zarodników powinny mieć brodawki chociaż częściowo anastomozujące?
.

i nieco mikro
pomierzone zarodniki(wybrane kilka dojrzałych)
16,01-16,84 x 8,67-9,28

.

reakcja na jod

.

Pytanie raczej dotyczy przydatności eksykatu do mikroskopowania???
Jeśli może byc coś ciekawszego i z tego materiału da sie określic gatunek to z miłą chęcią podeślę ale jeśli (kustosze) uważacie, że materiał zbyt słaby, to nie będę zabierał Wam czasu.


A ta wyrosła z drugiej strony sosny ale podejrzewam, że to Helvella leucomelaena? Igłą próbkę z hymenium pobrałem ale owocnik całkowicie jeszcze nie dojrzały. Sprawdzić trzeba bo jakoś podejrzanie mi nieco wygląda z tym ciemno zabarwionym hymenium.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Pezizaceae «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji