Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
wartościowe wątki zagrzebane, wątki bieżące, kąciki tematyczne
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 23 maja 2017) «
i

#755
od kwietnia 2001

2017.04.30 10:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ADMIN
W ostatnich dniach dyskutowałem z Błażej Gierczyki i Anią Kujawą kwestie jak w temacie + GREJ. Ponieważ problemy zazębiają się, ale też po części są to osobne kwestie z obszaru organizacji informacji na bio-forum oraz codziennej praktyki używania forum, oto próba przedstawienia o czy mówiliśmy:

A. Problem "wartościowej informacji w zagrzebanych wątkach"

W dziale "jaki to grzyb" znajduje się około 30 tysięcy wątków. Wśród nich, można szacować, że jest do kilku tysięcy wątków zawierających wartościową treść, ikonografię, dotyczącą bądź to gatunków nieprzyjmowanych do GREJ, bądź znalezisk potencjalnie grejowych ale nie spełniających dokumentacyjnych standardów GREJ (zwykle jest brak dokumentacji zielnikowej).
W codziennej produkcji nowych wątków giną one gdzieś na podstronach, w archiwum itp.
Były podejmowane dwojakie próby radzenia sobie z tą sytuacją. Przed kilkunastu laty z mojej inicjatywy, przez odpowiednie oznaczenie takich wątków i generowanie na tej podstawie specjalnego skorowidza w bio-forum.pl, umarło to śmiercią naturalną bo było zbyt skomplikowane i pracochłonne.
Drugą odpowiedzią na problem "zagrzebywania" jest oddolna inicjatywa "kącików tematycznych". O zaletach tego nie piszę bo są oczywiste (zwiększają organizację informacji).
A wady?
1. ludzie dodają nowe wątki w różnych miejscach i nie ma na to rady, że nie trzymają się stosownego kącika;
2. gospodarza-inicjator kącika (jeśli wytrwał) może/nie musi przenosić wątki do kącika, jest to pracochłonne;
3. kąciki niekonieczne służą oddzielaniu ziarna od plew (wartościowania), w różnych jest to różnie;
4. często zapału do organizacji starcza na pewien czas i pozostają osierocone kąciki;
5. dla ogółu zainteresowanego szerokim obszarem bywa kłopotliwe śledzenia co się pojawiło nowego w wielu miejscach, bez gwarancji gdzie co się znajdzie, zamiast tylko na stronie głównej działu

Pomysł jest taki:
Uprościć maksymalnie strukturę działu "jaki to grzyb"
1. generalnie przyjąć zasadę zamknięcia kącików tematycznych (wyłączenie możliwości dodawania tam nowych wątków przez "każdego") - ich funkcję w zakresie wyodrębniania "wątków o szczególnie wartościowej treści" przejmie inny mechanizm o którym dalej
2. jeśli zarządzający kącikiem jest nadal aktywny/zainteresowany jego prowadzeniem (szacujemy, że są to obecnie maksymalnie 2-3 osoby) - jest to popierane przeze mnie - może tak jak dotąd gospodarować w swoim kąciku korzystając z funkcji moderatora np.:
- może w opcjach administracyjnych zakładać nowe wątki, od razu w kąciku, np. jak to robi Ala Mikołajczyk dla celów organizowania swoich znalezisk, następnie oznaczanych
- może, jeśli chce, przenosić do kącika wątki innych osób, powinien to jednak robić dopiero wtedy gdy wątek zostanie "wydyskutowany", aby nie dezorientować zainteresowanych tym, że nagle znika coś z miejsca gdzie przed chwilą było
- dla lepszego dostępu do informacji gospodarz kącika powinien dodać "wartościowe wątki" do skorowidza, o czym niżej


B. Problem śledzenia nowości i brania udziału w bieżącej dyskusji.

Jeśli nowe wątki pojawiają się (bez konsekwencji) na stronie głównej i na podstronach to aby śledzić nowości trzeba zaglądać w kilka miejsc co jest kłopotliwe, czasochłonne i zniechęcające. Niektórzy radzili sobie z tym dzięki powiadomieniom e-mail (co miało i wady i zalety) ale ta możliwość została utracona.
Rozwiązaniem tego problemu jest powrót do zasady dodawania nowych wątków tylko w dziale głównym "jaki to grzyb".


C. Skorowidz wartościowych wątków.

Odpowiedzą jest wykorzystanie indeksowania takich wątków na zasadzie analogicznej do tej stosowanej dla rekordów GREJ.
Zastanawialiśmy się jak to zrobić aby było to możliwie mało pracochłonne, bo oparte o już istniejące mechanizmy i wymagały minimum czynności dla realizacji (poprzednie próby umierały gdy gasł początkowy entuzjazm).
Idea jest taka:

1. za "wartościowe wątki" uznaje się te które:
a) zawierają fotografię i/lub dyskusję dotyczącą znaleziska jakiegoś gatunku, przy czym nie jest ono i nie będzie zgłoszone do GREJ
b) gatunek został oznaczony w sposób nie budzący wątpliwości

2. wątki do "skorowidza wartościowych wątków" mogą zgłaszać:
- osoby interesujące się jakąś grupą, mające niejakie kompetencje, chcące mieć łatwiejszy dostęp do informacji o interesujących je gatunkach, tj. wg tej idei którą kierują się przeszli i aktualni opiekunowie "kącików tematycznych"
- każdy, na podstawie wypowiedzi w takim wątku, stwierdzającej, że gatunek został pewnie oznaczony "na poziomie GREJ'owym" tj. z dokumentacją zielnikową przez osoby o wysokich kompetencjach; dotyczy to np. gatunków nie zgłaszalnych do GREJ'a które jednak interesowały np. Błażeja Gierczyka i zostały przez niego oznaczone, o czym napisał w takim wątku
- dopuszczane jest zgłaszanie wątków o niższych standardach weryfikacji oznaczenia o ile oznaczenie nie budzi wątpliwości - czyli dopuszczamy standardy niższe niż naukowe, powiedzmy taki GREJ MINUS, po to aby nie zaprzepaszczać praktycznie (wysoce) przydatnej informacji

3. jak będzie wyglądać zgłaszanie?
Przez przesłanie mejlem do administratora forum (czyli mnie - kontakt jest w stopce każdej strony grzyby.pl lub pisać na "grzyby tzw. małpa grzyby pl"
listy zgłaszanych wątków w formacie (każdy wątek w osobnym wierszu):
link_do_wątku naukowa_nazwa_gatunku

np. wystarczy przesłać coś takiego:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/107194.html Gautieria morchelliformis


Wtedy, po najbliższej aktualizacji grzyby.pl, link do tego wątku pojawi się na wykazie na końcu strony gatunku oraz w stosownym skorowidzu wg taksonów, tak jak to ma obecnie miejsce z zapisami zebranymi w GREJ.


To tyle jeśli chodzi o pomysł zmian organizacji bieżącego używania "jaki to grzyb" oraz odkopania perełek i po prostu wartościowej informacji wśród dziesiątek tysięcy wątków w tym dziale.


Mile jest widziana dyskusja, krytyka, pytania, pomysły.
i

#2091
od września 2006

2017.05.01 10:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jakub Węcławski (listek)
Taka inicjatywa jest moim zdaniem bardzo słuszna, potrzebna i korzystna. Jeśli miałbym coś dodać: byłbym bardzo szczęśliwy gdyby była opcja umieszczenia wybranych fotografii z forum bezpośrednio do stron w atlasie - szczególnie tam, gdzie nie ma zdjęć atlasowych i grejowych. Z automatu raczej się tego nie zrobi - w wątku może być wiele fotografii i tylko wybrane mogły by być wstawione do atlasu. Dlatego mam też propozycję aby zaoszczędzić czas Admina - wybrane linki do fotografii z forum zgłaszać analogicznie jak linki do wątku
i

#756
od kwietnia 2001

2017.05.01 11:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ADMIN
Trochę mnie wyprzedziłeś :)
W nocy i dziś rano kopiowała się na serwer kolejna aktualizacja grzyby.pl
http://www.grzyby.pl/nowe.htm

Realizuje ona chyba Twój postulat (w odniesieniu do wątków zalinkowanych z rekordu GREJ gdzie czasem jest podawane odesłanie do dyskusji na temat danego znaleziska w dziale "jaki to grzyb"). Fotografie z takiego wątku są dołączone do listy miniaturek (to widać po zalogowaniu) w zestawieniu rekordów GREJ na stronie danego gatunku w grzyby.pl, niektóre mogą być wybrane do zilustrowania gatunku (co widać i bez zalogowania) np. tu:
http://www.grzyby.pl/gatunki/Tremella_indecorata.htm
mogą też pokazać się na listach miniaturek w zestawieniach taksonów:
http://www.grzyby.pl/gatunki/Tremella.htm

Przykład gdy większość ilustracji do rekordu GREJ pochodzi ze wskazanych w tych rekordach wątków dyskusji w "jaki to grzyb" (zestawienie ikonek widać po zalogowaniu):
http://www.grzyby.pl/pelna/gatunki/Russula_sardonia.htm
Są np. zdjęcia terenowe kolegów którzy zbierali i Ali Mikołajczyk z mikroskopowania.

Dokładnie na tej samej zasadzie będą zachowywać się skorowidze "wartościowych wątków" tzn. będą dla wygody pokazane miniaturki zawartych w poszczególnych wątkach fotografii i będą one mogły wystąpić jako ilustracja gatunku lub ikonka go oznaczająca.
Mam nadzieję, że już w następnej aktualizacji (lub jeszcze następnej) zamiast pisać to po prostu pokażę jak wygląda skorowidz wartościowych wątków.
i

#757
od kwietnia 2001

2017.05.01 12:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ADMIN
Czyli wygląda na to, że nie trzeba osobno zgłaszać fotografii. Wystarczy wskazać "wartościowy wątek".
Ilustracje zostaną automatycznie odnalezione w wątku ale i tak muszą być potem ręcznie wybrane przeze mnie: czy i które użyć do ilustracji gatunku. To decyzja redakcyjna - gdyby szło z automatu to zrobi się chaos wizualny na stronie.

Jestem w trakcie przeglądu całości grzyby.pl, między innymi pod kątem ilustracji i praktyka pokazuje się, że mając czym (wiarygodnie oznaczone gatunki ze zdjęć), można dobrze zilustrować zmienność gatunków grzybów.
i

#774
od kwietnia 2001

2017.05.05 14:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ADMIN
Zmiany zostały wykonane.

1. W kącikach tematycznych można dodawać/lub przenosić do nich wątki jedynie przy uprawnieniach moderatora.

2. Wątki na stronach forum są stosownie oznaczone dla przypadków, gdy są wskazane w rekordzie GREJ lub zakwalifikowane do wartościowych "znalezisk poza GREJ" - stosowny przypis na liście wątków pojawia się po tytule wątku, a na tronie wątku w lewym górny rogu nad pierwszą wypowiedzią w wątku.

Liczba oznaczonych w ten sposób wątków:
- ze strony rekordu GREJ - prawie 2 tysiące
- wartościowych znalezisk poza GREJ - jeden eksperymentalnie

Oznaczenia wątków będą aktualizowały się z pewnym opóźnieniem w stosunku do wskazywania wątków w GREJ lub zaliczania do wartościowych znalezisk poza GREJ.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 23 maja 2017) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji