Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Scutellinia nigrohirtula?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 24 czerwca 2017) «

#12609
od maja 2009

2017.05.29 11:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Po przejściu kilku kluczy na pewno doszedłem do dwóch gatunków i dalej kropka:-(
Chociaż typowałbym tytułową a to dlatego, że o podobnych "parametrach" S. subhirtella, powinna mieć (wg. klucza) podstawę z dwoma korzeniami oraz ornament składający sie z pojedynczych, nie łączących się brodawek. Chociaż co do tych brodawek to nie jestem tak zupełnie pewien. W necie S. subhirtella widać z różnymi ale taką wzmiankę znalazłem w Acta Fun. Co do podstaw też opinie różnią się ale jak bym wszystkich brał pod uwagę to już chyba zgłupiałbym doszczętnie:-(

Owocniki z ub. roku: 2016.09.20
Rosły na butwiejącym drewnie leżącym w źródlisku.

.

Jesli chodzi o wymiary to mi trochę brakuje szerokości do "katalogowej" ale podejrzewam, że to może być wina za mało napęczniałego materiału. Preparat robiony z suszka a nie za bardzo chciało mi się czekać aż porządnie zarodniki napęcznieją.

.

Ornamentacja tak jak wspominałem: brodawki łączą się ze soba tworząc krótkie grzbiety. I tu mała uwaga bo musiałem się dobrze naszukac tych dojrzałych. Juz nieco młodsze maja brodawki nie połączone i daja już zupełnie inny obraz bardziej pasujący do opisów S. subhirtella?
Przedstawiam dojrzałe:

.

Włoski tak jak widać: septowane, brązowe, podstawa u około 80-90% pojedyncza, z dwoma korzeniami sporadycznie.
Najdłuższych włosków nie pomierzyłem bo strasznie kruche ale nie odbiegały zbytnio wymiarami od prezentowanego. Mierząc bez podstawy na pewno te najdłuższe nie przekraczały 350-400um, chociaż podejrzewam że były nawet krótsze.
Przykładowe wymiary:

.


Mogę tak ją zgłoszać, czy tez macie co do oznaczenia zastrzeżenia??

#12610
od maja 2009

2017.05.29 11:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
I jak zwykle o czym zapomniałem:-(
Oczywiście parafizy! Ogladać je wczoraj oglądałem ale nawet zapomniałem "uwiecznić".
Naprawiam swój błąd:-)

.
I jakby jeszcze można było trochę pomarudzić to zapytam: - czy na dolnej warstwie owocnika u tego gatunku dopuszczalne są szczecinki zupełnie hialinowe.
W moim przypadku w miejscu gdzie owocnik stykał się z podłożem (brak dostępu światła) obok brązowych występują i takie?
A pytam o to dlatego, bo w kluczu D.H. Pfister w pewnym momencie autor pyta o włoski boczne, czy sa takie same jak z krawędzi owocnika. W moim przypadku raczej tak? Te hialinowe znajdują się znacznie niżej ale jak dla mnie laika, trudno jest zinterpretować gdzie się kończy granica włosków bocznych???

(wypowiedź edytowana przez mirek63 29.maja.2017)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 24 czerwca 2017) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji