Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pezicula z leszczyny?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 14 września 2017) «

#12864
od maja 2009

2017.09.10 16:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
W tej lokalizacji widziałem ją w poprzednim roku ale dopiero dziś postanowiłem "wpaść" i sprawdzić czy już występuje.
Bez trudu znalazłem martwy pęd porośnięty Pezicula.
Teraz mam problem. Posiłkując się brytyjskim kluczem bez trudu dochodzimy do trzech gatunków rosnących na Corylus: P. paradoza, P. coryli oraz P. corylina.
Pomiary worków i zarodników pasują zdecydowanie do P. paradoxa, tyle że w klucz opiera sie właśnie tylko na tych pomiarach a niestety ale w necie nie ma jakiegokolwiek opisu tego gatunku. Czy można ten gatunek okreslić jedynie po substracie ???
Jakby ktoś miał dostęp do opisu to wdzięczny będę.

Wymiarów nie podaję ale mieszczą się w granicach dla tego gatunku z brytyjskiego klucza

#12930
od maja 2009

2017.10.04 08:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
W tym przypadku zarówno klucz jak i opis prowadzi zdecydowanie w kierunku tego gatunku. Można brac pod uwagę jeszcze P. coryli ale Dennis wyraźnie podaje różnicę.
Inne wymiary zarodników!
W tym przypadku zdecydowanie pasują do P. paradoxa, oraz co uważa za najbardziej istotną różnicę to dłuższe i szersze worki. Co prawda znalazłem kilka o długości oscylującej w granicach 110um ale to były wyjątki. Większość dojrzałych to nawet 150um podczas gdy dla P. coryli maksymalna podawana jest do 100um.
Jedyne co mnie może nieco niepokoi to barwa owocników ale w sumie nawet nie zaobserwowałem dokładnie jakiej były w naturze. Pogoda ponura i deszczowa, owocniki przesiąknięte na wskroś wilgocią. W taką pogodę nawet aparat na pewno wiernie nie oddał ich barw.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 14 września 2017) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji