Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Widowiskowe Tremella versicolor
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2019 « starsze wątki (do 21 maja 2018) «
GREJ313973

#2410
od czerwca 2014

Tremella versicolor w mojej okolicy nie jest gatunkiem rzadko spotykanym. Jednak po raz pierwszy znalazłem je pasożytujące na pospolitej Peniophora incarnata. Substrat ten podawany jest z USA, w Polsce chyba jest to sytuacja dość nietuzinkowa?
Powłocznica zasiedlała martwą, nieopadłą gałąź "wierzby płaczącej".
Trzęsak oczywiście w "wersji" konidialnej.

#13641
od maja 2009

2018.03.15 10:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
... a i Dacrymyces jakiś zaplątał się ... sprawdzałeś go?

#2411
od czerwca 2014

A nie, nie - to też T.versicolor, tyle że po "libacji wodnej". :-) Często widuję owocniki tego gatunku także poza hymenium żywiciela. Sprawdzałem też powłocznicę, na pewno jest to P. incarnata.
Konidia Tremella versicolor:

I zapytam jeszcze (jeśli Ktoś wie?) - jak to jest z teleomorfą tego gatunku. Wiadomo, że ktoś ją opisał, więc trzeba założyć, że istnieje. Ile i skąd są notowania stadium doskonałego?
Pytam, bo na sąsiedniej wierzbie (tym razem krzewiastej), na innym gatunku Peniophora znalazłem bardziej rozwinięte Tremella versicolor. W jednym z preparatów, w gąszczu zarodników konidialnych były też inne zarodniki (większe od wymiarów podawanych w Małej Florze Grzybów, W. Wojewody) oraz pojedyncze twory przypominające podstawki.

#2422
od czerwca 2014

Wyczytałem, że tak naprawdę poza podstawkami, jednak dotychczas nie zaobserwowano zarodników tego gatunku. Opis Wojewody dotyczył prawdopodobnie Tremella subencephala. Muszę przyznać, że bardzo mnie to zaintrygowało.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2019 « starsze wątki (do 21 maja 2018) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji