Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Starzec nadrzeczny (Senecio fluviatilis)?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2012 « starsze wątki (do 07 września 2012) «

#38
od maja 2010

Witam
Proszę o pomoc w oznaczeniu starca widocznego na zdjęciu. Roślina miała ok. 1 m wysokości i była masywnego pokroju. Wszystkie liście jednakowe, lancetowate, piłkowane. Cechy najbardziej odpowiadają starcowi nadrzecznemu - ale trochę nie zgadza się siedlisko. Roślina rosła na obrzeżach zarośli olszowych (szczątkowego łęgu przystrumieniowego w dolinie niewielkiej rzeczki) na podłożu wilgotnym, ale nie mokrym (zbocze doliny). Niestety zdjęcia nie najlepszej jakości ze względu na trudne warunki pogodowe i porę dnia - ale będę ponownie na stanowisku za kilka dni, więc będzie okazja zrobić lepsze fotki (dlatego sugestie, co należy dokładnie sfotografować, mile widziane ;-) ).

#5497
od września 2006

2012.09.02 21:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Podszedłem do twojego starca z Szaferem i wychodzi na to, że to jest ten gatunek, znaczy się starzec nadrzeczny - Senecio fluviatilis.

#984
od lutego 2007

2012.09.02 21:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Czy okrywy koszyczka były owłosione? To zobaczysz na zdjęciu trzecim od góry jak powiększysz.

#39
od maja 2010

Ja podszedłem do tego gatunku z Rutkowskim i wychodzi mi również nadrzeczny. Co do okryw koszyczka, to wydaje mi się, że były delikatnie omszone - niestety ze zdjęcia trudno to orzec. Będę jutro lub pojutrze w terenie to postaram się o lepsze zdjęcia - czy oprócz koszyczków warto jeszcze na coś zwrócić uwagę? A tak z ciekawości - jeśli okrywy okażą się nagie - to który gatunek może jeszcze wchodzić w grę?

#41
od maja 2010

Witam ponownie.
Po kolejnych oględzinach starca - brzmi trochę dwuznacznie ;-) - stwierdzam, że okrywy koszyczka oraz szypułki są delikatnie omszone - co starałem się udokumentować na zdjęciach (oświetlenie niezbyt sprzyjające wiec cecha słabo widoczna). Wszystko wiec wskazuje na starca nadrzecznego - ale czekam na werdykt szanownych kolegów :)

#993
od lutego 2007

2012.09.04 18:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Ja werdyktu nie wydam bo jeszcze go na oczy nie widziałem:) Z doświadczenia z innymi gatunkami z tego rodzaju wiem, że sprawa nie jest taka prosta. Bo np. brzeg blaszki liściowej jest jakiś dziwny takie "zadarte" ząbki? Poza tym w grę wchodzą jeszcze mieszańce.
Tu są linki do okazów zielnikowych można powiększyć i zobaczyć szczegóły.
http://ww2.bgbm.org/herbarium/view_large.cfm?SpecimenPK=7547&idThumb=209559&SpecimenSequenz=1&loan=0

#42
od maja 2010

No właśnie - odnośnie zadartych ząbków - w kluczu Rutkowskiego (przy Starcu nadrzecznym) jest napisana taka wskazówka (cyt):
"Liście wąskoeliptyczne do lancetowatych (10)14-20 X 2-4 cm, brzegiem piłkowane, ze zgiętymi ku górze końcami ząbków"... :)
Poniżej zamieszczam zdjęcie, które - moim zdaniem - jeszcze lepiej obrazuje ten stan rzeczy. Notabene gratuluje spostrzegawczości - ja sądziłem, że to jakas naturalna "deformacja" dopóki nie sięgnąłem po klucz :)


(wypowiedź edytowana przez niccolai 04.września.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2012 « starsze wątki (do 07 września 2012) «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji