Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
paproć z zarośli kserofilnych 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2013 « starsze wątki (do 30 sierpnia 2013) « jaki to mszak lub paprotnik «

#57
od maja 2010

Witam
Proszę o pomoc w oznaczeniu paproci ze zbiorowiska zarośli kserofilnych. Paproć o trochę nietypowych (jak dla mnie) - cieniowanych liściach. Być może to efekt ekspozycji na światło słoneczne? Oto zdjęcia:

#1105
od maja 2007

2013.06.18 08:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas). Zarośla kserofilne, czy rośliny tam rosnące (kserofity), to zwykle sukulenty i suchorośla. Paprocie z pewnością do takowych nie należą.

#59
od maja 2010

Dziękuję za pomoc w oznaczeniu.
Mam świadomość, że paprocie nie są charakterystycznym elementem kserofitów :-) Zbiorowisko, z którego pochodzą zdjęcia, jest zlokalizowane na zboczu niewielkiego wzniesienia morenowego o wystawie południowo-zachodniej.
Szczyt i środkową partię wzniesienia rzeczywiście porastają sucho- i ciepłolubne gatunki roślin zielnych (rozchodnik ostry, r. wielki, macierzanki, dzwonek skupiony, dziewięćsił pośredni, chabry, pieciorniki: biały, piaskowy, wyprostowany itp.) pośród których występują pojedyncze krzewy róż (dzikiej i zapoznanej). Zachodnie zbocze wzniesienia zajmują zbiorowiska krzewów z klasy Rhamno-Prunetea (róże, głogi, tarnina itd.). Właśnie na pograniczu tych 2 zbiorowisk rosła wspomniana paproć (notabene w towarzystwie dość licznych podkolanów białych). Nie pasowała mi ona do tego towarzystwa i dodatkowo zastanowiło mnie jej wybarwienie.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :-)

(wypowiedź edytowana przez niccolai 18.czerwca.2013)

#6821
od września 2006

2013.06.18 21:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Bardzo często spotykam nerecznice wśród zarastających łąk i pól poza lasami.

#61
od maja 2010

To właśnie mniej więcej taka sytuacja, o której wspomina Piotr. Zastanawia mnie jeszcze to nietypowe wybarwienie rośliny - ma ktoś pomysł, czym może być ono spowodowane?

#6827
od września 2006

2013.06.19 05:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Albo oparzenie słoneczne, albo chloroza spowodowana niedoborem pewnych składników odżywczych. Zdecydowanie nie grzyby.

#62
od maja 2010

Dziękuję Panie Piotrze za wskazówki. Ja również nie podejrzewam porażenia grzybami - co do braku składników pokarmowych i/lub poparzenia słonecznego - to oba czynniki są jednakowo prawdopodobne i takie właśnie przyczyny brałem pod uwagę. Siedlisko jest ubogie, zlokalizowane na podłożu piaszczysto-gliniastym, i mocno nasłonecznione - zwłaszcza w godzinach południowych i popołudniowych.

Pozdrawiam
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2013 « starsze wątki (do 30 sierpnia 2013) « jaki to mszak lub paprotnik «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji