Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Żółte kwiaty, nad rzeką
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 15 marca 2014) «

#71
od marca 2014

Znalezione dzisiaj:


Próbowałem szukać sam, ale kiepsko mi idzie... Jaka to roślina ?

#8791
od września 2006

2014.03.13 07:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ziarnopłon wiosenny. W moich wątkach aż kipi od niego.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 13.marca.2014)

#72
od marca 2014

Ach, o tym nie pomyślałem. Próbowałem z googlem dla różnych zapytań (np. żółte kwiaty wiosenne) i przeglądałem grafikę.

#1325
od maja 2007

2014.03.13 12:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
Myślę, że nie musisz posługiwać się tylko Google czy wikipedią. Duże możliwości daje ci Atlas roślin naczyniowych Polski. Wystarczy tylko z niego umiejętnie korzystać. Możesz na ten przykład skorzystać z działu JAK TO ROŚLINA ? i tam prześledzić gdzie rosną rośliny, kiedy kwitną i jaki mają kolor kwiatów.
Możesz skorzystać również z działu ZBIOROWISKA. W tym przypadku spróbuj w terenie określić na jakim jesteś siedlisku i z jakim zbiorowiskiem roślinnym masz do czynienia. Jeśli są na przykład lasy liściaste (w Polsce zrzucające liście na zimę) znajdź w tym dziale np. zbiorowisko Fagetalia sylvaticae i prześledź gatunki charakterystyczne (także wyróżniające) w nim występujące. Znajdziesz tam niemal wszystkie pospolite u nas rośliny kwitnące w lasach wczesną wiosną (geofity), na które na pewno natkniesz się w najbliższych dniach, gdy jeszcze drzewa nie pokryją się liśćmi, np. śledziennicę, złoć, zawilec, czosnek, czosnaczek, szczawik, kokorycz, piżmaczek, miodunkę, gajowiec, tojeść, przetacznik i inne.
Jeśli nie ma tej poszukiwanej rośliny, zejdź piętro niżej, np. do związku lasy łęgowe Alno-Ulmion i poszukaj teraz. Możesz jeszcze prześledzić inne syntaksony podrzędne temu zbiorowisku.
Warto w ogóle zapoznać się z podstawowym zestawem gatunków, które występują w zbiorowiskach roślinnych, to zawęży twój krąg poszukiwań. Może to trochę trudniejsza droga do poznawania roślin, ale bardziej poznawcza i wciągająca.

Pewnie są jeszcze inne skuteczne sposoby oznaczania gatunków roślin. Pozdrawiam

#107
od sierpnia 2008

Jeśli można - polecam taki klucz:
http://www.eduko.pl/product/Flora-ojczysta-wersja-rozszerzona/?id=210
Dla osób początkujących (a może nie tylko) bardzo pomocny.
Jeżeli ktoś by się decydował, to proszę zwrócić uwagę, by zamówić wersję rozszerzoną, w której jest o 500 gatunków więcej niż w pierwszym wydaniu.

#74
od marca 2014

Dziękuję, lecz na razie nie skorzystam. Przy moim obecnym poziomie wiedzy wolę skupić się na gromadzeniu ogólnodostępnych kluczy w formie PDF.

Pozdrawiam
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 15 marca 2014) «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji