Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Roślina rosnąca na Hali Długiej pod Turbaczem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 14 czerwca 2017) «
i

#243
od grudnia 2015

W niedzielę będąc na wycieczce w Gorcach na Hali Długiej pod Turbaczem spotkałam taką oto roślinę. Na pierwszym zdjęciu widać trzy otoczone metalowym płotkiem miejsca. Tak sobie myślę, że zbudowano je, aby chronić rośliny tam występujace, przed baranami i pewnie ludźmi. W jednym z takich "ogródków" były pełniki. Natomiast w drugim takie oto rośliny, które w marnej jakości pokazuję na kolejnych zdjęciach. Są liście przywrotnika i coś podobnego do bodziszka??? A może to po prostu bodziszek? Może rosły tam wcześniej jakieś inne chronione rośliny , ale już zostały zarośnięte przez kolejne? Coś ktoś wie, może był i widział??

#2235
od lutego 2007

2017.06.06 18:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
może Astrantia major?

(wypowiedź edytowana przez koberek 06.czerwca.2017)
i

#244
od grudnia 2015

Ale to nie jest roślina chroniona, więc po co takie "zasieki"? Znam jarzmiankę - nie pasuje mi do tej rośliny.

#14975
od września 2006

2017.06.06 19:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Moim zdaniem to Geranium sylvaticum

#1254
od września 2004

Te "zasieki" to mi wygląda na jakieś doświadczenie, np. nad wpływem zgryzania przez owce na skład murawy i jak by ta murawa wyglądała gdyby nie była zgryzana (czyli wewnątrz zasieków)

#125
od maja 2010

A moim skromnym zdaniem rację ma Maria Skłodowska twierdząc, że to element ochrony czynnej jakiegoś gatunku chronionego. Na poletko doświadczalne to chyba zbyt mała powierzchnia ...
Podobne zasieki tworzy się u mnie na Lubelszczyźnie w celu ochrony gatunków szczególnie cennych botanicznie w miejscach wypasu zwierząt (gł. owiec) np. na kserotermach. Dla przykładu fotki takich zasieków z okolic Hrubieszowa (Gródek/Czumów) :)

(wypowiedź edytowana przez niccolai 07.czerwca.2017)

#1257
od września 2004

No tak,tylko w przypadku Czumowa to są posadzone (reintrodukowane) okazy żmijowca czerwonego, który jest rzeczywiście cenny - prawie wyginął w Polsce i teraz ponownie się go sadzi, a rośliny przyjmują się bardzo trudno. A przypadku tej części Hali Długiej nie kojarzę (poza pełnikiem) jakiejś szczególnie cennej rośliny

#127
od maja 2010

Poszperałem w sieci i okazuje się, że chyba rzeczywiście są to poletka doświadczalne - zwracam honor :)
http://www.iop.krakow.pl/karpaty/Gorczanski_Park_Narodowy,6,wyswietl.html
i

#245
od grudnia 2015

Napisałam zapytanie do Gorczańskiego Parku Narodowego i uzyskałam taką oto odpowiedź.
"Roślina ze zdjęć wygląda na pospolitą w górach jarzmiankę większą - Astrantia major.
Zagrody nie mają za zadanie chronić określonych gatunków roślin ale mają pomóc w ustaleniu wpływu wypasu na poszczególne rośliny i zbiorowiska. Obok zagrody jest powierzchnia, która na początku eksperymentu miała podobny skład florystyczny, ale ta nadal jest wypasana. Ogrodzona jest powierzchnia kontrola. Park monitoruje w ten sposób wpływ realizowanych zabiegów ochronnych - w tym przypadku wypasu.
Gdzieniegdzie różnice widać gołym okiem.

Z roślin chronionych na Hali Długiej warto zwrócić uwagę na urdzika karpackiego, storczyka męskiego, storczycę kulistą, ozorkę zieloną, podkolana białego, i oczywiście pełnik alpejski.
A przy odrobinie szczęscia albo cierpliwości w runi można także znaleźć malutkie paprocie - nasięźrzała pospolitego i podejźrzona księżycowego. Botanika zainteresują pewnie także maleńka turzyca dwupienna albo wiechlina alpejska w formie żyworodnej."

#1260
od września 2004

No i miałem dobre wyczucie :-)
W przeszłości z Hali Długiej podawane były też bardzo ciekawe Veronica alpina, Ligusticum mutellina i Luzula sudetica - ale nie wiem czy jeszcze występują. Widziałem za to kilka lat temu Thymus alpestris - ciekawy wysokogórski gatunek.

#573
od czerwca 2008

RE: "Napisałam zapytanie do Gorczańskiego Parku Narodowego i uzyskałam taką oto odpowiedź....Z roślin chronionych na Hali Długiej warto zwrócić uwagę na ...storczyka męskiego"

- to klasyczny przykład jak się traktuje w Polsce ten gatunek storczyka. 'męski' i tyle...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 14 czerwca 2017) «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji