Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pomiędzy kuchnią, botaniką, a polskim storczykiem, czyli o Sahlepie (a konkretnie o Kukułce Bzowej).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « W kuchni «

#1
od maja 2021

Witam

Nazywam się Katarzyna Hoser-Kotuła i jestem tu po raz pierwszy. (Proszę o wyrozumiałość)
Chciałabym się zapytać, czy jest jakaś możliwość uzyskania z któregoś z Nadleśnictw, albo ośrodków badawczych nasiona Kukułki Bzowej do zasiania w okolicy i swoim ogrodzie? Ze względu na to, że jest to roślina chroniona, nie próbuję nawet pytać o sadzonki :-).

Czytałam, że problemem są niekoszone i przenawożone łąki, z których kukułka jest wypierana przez bardziej agresywne gatunki. Tak się składa, że mieszkam w południowej Polsce (pod Gliwicami na pograniczu lasów Śląska i Opolszczyzny, czyli na obszarze, na którym kukułka mogłaby występować), gdzie w okolicy mam całkiem sporo koszonych i nienawożonych łąk. Zazwyczaj są to tereny prywatne niezagospodarowane, z których moi sąsiedzi - rolnicy koszą siano na swoje własne potrzeby. :-)

Dlaczego Kukułka? Jest piękna sama w sobie i stoi za nią ciekawa historia. Generalnie botanika jest piękna, a amatorska hodowla niebanalnych roślin przynosi wiele radości. Dużo podróżuję/podróżowałam. W Turcji zasmakowałam napoju o nazwie Sahlep (można go spróbować np. w Katowicach w Baklavie), którego przygotowuje się z bulw storczyka męskiego (niestety na jedną szklankę napoju potrzebnych jest aż ok. 13 bulw, dlatego w restauracjach serwuje się głównie aromatyzowaną podróbkę). Wywóz Sahlepu z Turcji jest prawnie zabroniony, ale ten napój pije się również w Grecji, Bułgarii, Macedonii. Tym bardziej zainteresowałam się samą rośliną, której sadzonek nie mogłam nigdzie znaleźć - nawet próbując zakupić ją poza granicami naszego kraju. Znalazłam taki artykuł: https://globalorchidtrade.wixsite.com/home/post/2020/04/15/the-tradition-of-salep-orchids-harvesting-in-nw-greece-and-its-effects-on-orchid-conserva w języku angielskim.

Okazuje się, że ów proszek jest w Grecji pozyskiwany z wielu odmian storczyków, ale gro przypada na Dactylorhiza sambucina, czyli ową Kukułkę Bzową, która występuje również w Polsce. Ta odmiana jest zagrożona i podlega ścisłej ochronie, ale jest też przepiękna. Jest też (dla niewprawnego oka łatwa do pomylenia z innymi odmianami polskich storczyków). Ta historia na tyle mnie urzekła, że w porozumieniu z lokalnymi leśnikami (lub nawet rolnikami) założyłabym jej jeszcze kilka stanowisk. Chociażby tylko po to, aby móc na nią popatrzeć w porze kwitnienia (która właśnie trwa). Tylko jak to zrobić?

Pozdrawiam serdecznie
KK.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « W kuchni «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji