Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Sprzedaż grzybków via Allegro
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « W kuchni « Archiwum «

#22
od lipca 2003

2006.10.25 16:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krzysztof Wnuk (yachoo)
Witam

Na początek przepraszam że tu ale nie wiedziałem które forum wybrać.
Ten wątek stworzyłem choćiaż nie wiem czy jest on zgodny z panującymi tu zasadami. Coraz więcej osób sprzedaje swoje zbiory na Allegro w zeszłym roku kupiłem solone rydze od grzyboznawcy Jerzego Kurka być może jest nawet tutaj ukryty pod jakimś loginem. W tym roku kupiłem rydze również ale od innej osoby i niestety bylem nie za bardzo zadowolony. Jeden słoik nie przetrwał trudów podróży a drugi popuszczał więc trzeba bylo powekować od nowa grzybki.
Ciekaw jestem czy nie myśleliście o sprzedaży grzybków poprzez Allegro wyprzedając część swoich nadwyżek a myślę że chętnych by nie zabrakło tym bardziej że zakupy od osoby która może poświadczyć swoją wiedzę sprzedając ciekawe gatunki grzybów będzie dodatkowym atutem.
Nie wiem jak się odniesiecie do tego tematu i jak go potraktujecie być może jednak uda się nie tylko mi nawiązać jakieś ciekawe "grzybowe" kontakty handlowe :-)
Grzybki zbieram oczywiście również ale niektórych gatunków w moich okolicach się nie uświadczy.....
i

#53
od lipca 2006

2006.10.25 20:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Dandy z Łodzi (dandy)
Jerzy Kurek to jalu2. Jest w dalszym ciągu na Allegro ale nie dopuszczają jego grzybów do sprzedaży.Dlaczego, nie wiem, ale to nie mój pies i nie moje pchły jego. Wiem, że grzyby ma i są naprawdę super. Drugim wartym polecenia jest mandacik1.Brałem też od innych ale jak na dzień dzisiejszy obracam się wokół tej dwójki. Tyle, że zalewa jest u nich dosyć słaba i o wyczywalnym słodkim smaku.Ale nam właśnie taka odpowiada.

#23
od lipca 2003

2006.10.25 23:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krzysztof Wnuk (yachoo)
to raczej dziwne bo inni sprzedają bez
problemów a nie mają nawet jak udowodnić że sprzedaja to co sprzedają i jest to pełnowartościoqy produkt a chętnie bym kupował własnie od takich osób.
Dziś na obiad jadłem rydze z patelni obtoczone w jajku u bułce
i

#273
od października 2005

Dobrze czasami pogrzebać w starych tekstach. Nie wiedziałem, że ludzie sprzedają swoje słoiczki. Prawdę mówiąc jest to i pomysł dobry i niebezpieczny. Zupełnym zaskoczeniem dla mnie jest fakt, że czytam o tym wśród grzybiarzy. Przeciez to oni mają zawsze sporo słoiczków i raczej nie pytają o ich kupowanie. Tutaj widze też rozwiązanie problemu na grzybki ... u nas nie spotykanych. Tak - to jest pomysł. Na Ślasku raczej nie spotyka się kurek, mało gdzie rydzów itd. Aby wzbogacić swoją spiżarnie grzybową o inne rodzaje - to dobry pomysł kupić je ...ale u znajomych grzybiarzy.
No i kolejny problem. Jak tu przesłać słoiki, aby nie zostały uszkodzone, tanim transportem? Najtańsza to Poczta Polska ( tak mi się wydaje ). Jak słoiki zabezpieczyć przed potłuczeniem? No i cena. Grzybki są drogie. Sam jestem ciekawy, w jakich słoikach kupowaliście te przeroby i ile to kosztowało?
i

#274
od października 2005

No i pogrzebałem na Allegro. Grzybki są w różnych cenach. Od 8 zł za słoiczek po drzemie - opieńka, po 14 zł za borowika.
Jakoś to wszystko przesyłają, bo za transport płaci się około 11 zł za 10-12 słoików.
Oferują podgrzybki, kurki, gąski zielone, borowiki. Nie znalazłem rydza. Co było dziwnego - wiaderka z grzybem blanszowanym w roztworze solnym ( 2 i 4 kg ), za które płaci się około 30 zł i 60 zł ( wielkość wiaderka ). Wiaderka były z podgrzybkiem i kurkami. Pierwszy raz coś takiego widziałem - nie wiem jaki to towar i na ile przydatny do kuchni. Prosze o komentarz.
i

#2794
od grudnia 2003

Kiedyś widziałem przetwory z różnych grzybów w Selgros-ie.Ceny kosmiczne!Marynowane lub w soli kurki,maślaki,podgrzybki,rydze.
i

#81
od lipca 2006

2007.01.13 20:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Dandy z Łodzi (dandy)
Przyznam ci się old_rysiu, że , chociaż swoje grzyby najlepiej smakują, to kilka razy na Allegro marynowane kupiłem. Po prostu jestem ciekawy różnych smaków. Tyle tylko, że po 10 razy zbieram opinie i różne komentarze o sprzedającym. Nie chcę trafić na handlarza a chodzi mi o sprzedawcę swoich produktów.Jak na razie to mogę, nie tyle polecić ile zaproponować, takich sprzedających jak jalu2, mandacik1 i od tego roku AnnaTadeusz.Co do reszty to jakoś przekonania nie mam ale może zdanie kiedyś zmienię.Mówię tutaj o grzybach marynowanych bo innych nie kupowałem.Wolę robić sam, przynajmniej wiem jak były robione bo z tym to może być różnie.
i

#275
od października 2005

Tak też zrobiłem już wcześniej, przy okazji oglądania propozycji. Tutaj się zgadzam, że najlepszą opinią cieszy się Mandacik1 i z nim już nawiązałem kontakt mailowy.
Może to zabrzmi dziwnie, ale w tym roku miałem sporo słoików z marynowanymi podgrzybkami - tak, to już historia :-) Co roku musiałem czekać na kolejny wysyp. Tym razem, okazuje się, że można uzupełnić braki. Chyba zamówię 10 słoików różnych grzybków marynowanych u Mandacika. Zaoferowł, prócz wystawionych maślaczka, kozaczka, kurkę a ma jeszcze prawdziwka, podgrzybka i chyba opieńki. Nie jestem pewien co do gąsek, ale to jeszcze sprawdzę :-) Taki wielki asortyment różnych gatunków może pięknie się prezentować, szkoda, że u mnie na krótko. No mam jeszcze aparat - więc widok tych wspaniałości zachowam ku potomnym :-) Acha - koszt przesyłki tych słoików ( 10 sztuk ) to 23 zł. ( Piszę o jednym producencie i zarazem sprzedawcą - Mandacik1 )
i

#277
od października 2005

Patrzę na allegro na grzybki BLANSZOWANE W ROZTWORZE SOLI 20% .
Tego sposobu tutaj nie widziałem i przyznaje - nie spotkałem nigdzie. Całe wiaderko kurki ( 2 kg - 30 zł, 4 kg - 60 zł ) i podgrzybka tak jest sprzedawane. Myślę, że wiaderka te to tylko środek transportu a całość jest przygotowana w beczkach albo ogromnych kamionkach.
Ma ktoś doświadczenie z takimi grzybkami - wykonanie i wykorzystywanie.?
i

#82
od lipca 2006

2007.01.16 17:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Dandy z Łodzi (dandy)
Kiedyś też tak robiłem. Dobre są ale trzeba je przed użyciem wymoczyć bo mogą być za słone. I moim zdaniem są po sporządzeniu nieco gumowate. Mówię o podgrzybkach bo kurek nie robiłem.No i niestety, smak już nie taki jak świeżych. Dlatego przerzuciłem się na zamrażanie.Nieporównywalnie smaczniejsze.

#278
od października 2005

Dandy - dzięki za cenną uwagę.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « W kuchni « Archiwum «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji