Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Wilczomlecz Euphorbia - grzyb? jak ratować
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Rośliny w domu «

#1
od października 2019

2019.10.04 21:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kowalska (saga85)
Dzień dobry,

Bardzo proszę o radę. Mam Euphorbia od około miesiąca stoi na stanowisku zachodnim - wiem może trochę mało słońca jak dla kaktusa ale niestety nie dysponuję lepszym. Ostatnio zauważyłam że na końcach przyrostów pojawił się dziwny nalot, szare końce pokryte białym pyłem część lici również jest biała ale nadal zielona - czy to grzyb? (Nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o o kaktusy) Podlewany jest mała ilością wody raz na 2 tygodnie.
Czy to kwestia braku odpowiedniej ilości światła czy może przyczyną jest fakt że stoi około 70cm od kuchni i ma zbyt wilgotne powietrze (para wodna z gotowania)? Czy to jakaś choroba "przywleczona" ze sklepu i może zainfekować inne rośliny w domu? Jak mu pomóc? Czy obciąć chorą część czy cała gałązkę? Czy przestawić w inne miejsce i nie obcinać nic? Bardzo proszę o radę szkoda mi go wyrzucać
i

#5713
od listopada 2005

2019.10.18 12:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Witaj Aniu... Twoja Euphorbia to Wilczomlecz trójżebrowy. Choć podobny do kaktusa, to kaktusem nie jest. Nie sądzę, że zmiany które opisujesz są działaniem grzybów. Proponuję, abyś dobrze przyjrzała się , czy na roślinie nie występują wciornastki, co często się zdarza.Na wszelki wypadek proponuję wymianę ziemi w doniczce. Teraz jesienią część listków w sposób naturalny po prostu schnie i należy je usuwać. Wilczomlecze to oryginale rośliny, ale należy pamiętać o tym, że są trujące. Sok rośliny zawiera toksyny, które mogą wywołać podrażnienia skóry, dlatego przy pielęgnacji tych roślin, lepiej założyć rękawice, aby uniknąć ewentualnego zetknięcia się soku rośliny ze skórą.
Wilczomlecze wymagają podłoża przepuszczalnego. Najlepiej byłoby zastosować podłoże produkowane dla kaktusów. Dodatkowo można je wzbogacić żwirem bądź piaskiem. Podłoże powinno charakteryzować się wysoką przepuszczalnością.
Przesadzać roślinę najlepiej wiosną.
Podlewamy go umiarkowanie od wiosny do jesieni, a zimą bardziej skąpo. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do zgnilizny korzeni.
Wilczomlecz zazwyczaj rozmnażamy poprzez sadzonki. Przed ukorzenieniem, sadzonkę należy zamoczyć w ciepłej wodzie, następnie zostawić do przesuszenia rany i dopiero wówczas zastosować ukorzeniacz i ukorzenić w doniczce z przepuszczalnym podłożem.
i

#5714
od listopada 2005

2019.10.18 13:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
mix
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Rośliny w domu «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji