Wilczomlecz Euphorbia - grzyb? jak ratować
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
bio-forum.pl » Rośliny w domu » Wilczomlecz Euphorbia - grzyb? jak ratować
2019.10.04 21:43 #326351
Zmień/Popraw · Usuń
Anna Kowalska (saga85) na forum od października 2019, wypowiedź #1
Dzień dobry,

Bardzo proszę o radę. Mam Euphorbia od około miesiąca stoi na stanowisku zachodnim - wiem może trochę mało słońca jak dla kaktusa ale niestety nie dysponuję lepszym. Ostatnio zauważyłam że na końcach przyrostów pojawił się dziwny nalot, szare końce pokryte białym pyłem część lici również jest biała ale nadal zielona - czy to grzyb? (Nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o o kaktusy) Podlewany jest mała ilością wody raz na 2 tygodnie.
Czy to kwestia braku odpowiedniej ilości światła czy może przyczyną jest fakt że stoi około 70cm od kuchni i ma zbyt wilgotne powietrze (para wodna z gotowania)? Czy to jakaś choroba "przywleczona" ze sklepu i może zainfekować inne rośliny w domu? Jak mu pomóc? Czy obciąć chorą część czy cała gałązkę? Czy przestawić w inne miejsce i nie obcinać nic? Bardzo proszę o radę szkoda mi go wyrzucać
i
2019.10.18 12:50 #326672
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Ciszewski (grant) na forum od listopada 2005, wypowiedź #5713
Witaj Aniu... Twoja Euphorbia to Wilczomlecz trójżebrowy. Choć podobny do kaktusa, to kaktusem nie jest. Nie sądzę, że zmiany które opisujesz są działaniem grzybów. Proponuję, abyś dobrze przyjrzała się , czy na roślinie nie występują wciornastki, co często się zdarza.Na wszelki wypadek proponuję wymianę ziemi w doniczce. Teraz jesienią część listków w sposób naturalny po prostu schnie i należy je usuwać. Wilczomlecze to oryginale rośliny, ale należy pamiętać o tym, że są trujące. Sok rośliny zawiera toksyny, które mogą wywołać podrażnienia skóry, dlatego przy pielęgnacji tych roślin, lepiej założyć rękawice, aby uniknąć ewentualnego zetknięcia się soku rośliny ze skórą.
Wilczomlecze wymagają podłoża przepuszczalnego. Najlepiej byłoby zastosować podłoże produkowane dla kaktusów. Dodatkowo można je wzbogacić żwirem bądź piaskiem. Podłoże powinno charakteryzować się wysoką przepuszczalnością.
Przesadzać roślinę najlepiej wiosną.
Podlewamy go umiarkowanie od wiosny do jesieni, a zimą bardziej skąpo. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do zgnilizny korzeni.
Wilczomlecz zazwyczaj rozmnażamy poprzez sadzonki. Przed ukorzenieniem, sadzonkę należy zamoczyć w ciepłej wodzie, następnie zostawić do przesuszenia rany i dopiero wówczas zastosować ukorzeniacz i ukorzenić w doniczce z przepuszczalnym podłożem.
i
2019.10.18 13:29 #326673
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Ciszewski (grant) na forum od listopada 2005, wypowiedź #5714
mix

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja:
ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji