Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Czy da się jeszcze uratować kaktusy?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Rośliny w domu «

#2
od lutego 2020

2020.02.28 12:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Wioletta Nowak (wiola_n)
Dzień dobry,
piszę gdyż w ostatnim czasie dwa moje kaktusy zaczęły gnić/ złapały grzyba (zżółkły i mają czarne plamki), ogólnie stoją w miejscu nasłonecznionym, były podlewane raz/ dwa razy w tygodniu (tak wiem, że to za dużo). Czy jest szansa żeby "wyzdrowiały" czy raczej są spisane na straty?

Pozdrawiam
Wiola
i

#3217
od kwietnia 2001

2020.03.02 07:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Przedstawione na zdjęciu rośliny to tzw. forma bezchlorofilowa zaszczepiona na posiadającej chlorofil podkładce. Żyje kosztem/dzięki fotosyntezie podkładki. To dość trudny i niestabilny układ, bo podkładka może nie nadążyć z "produkcją cukrów" na własne potrzeby i na potrzeby zraza, zwłaszcza przy słabszym/krótszym oświetleniu zimą
Precyzyjnie określić co jest przyczyną obserwowanych zmian nie potrafię. Mogę przypuszczać, że są to uszkodzenia/zamierania typu oprzenia od silniejszego po zimie słońca wzmocnione przez efekt problemów z odżywieniem zraza (podkładki na zdjęciu nie widać, a może tam jest jakaś przyczyna jeszcze).

Po tym przydługim wykładzie przejdźmy do pytania: co robić?

W praktyce nic nie warto. Jak zacznie bardziej szpecić niż zdobić, to po prostu wyrzucić. Te ozdóbki roślinne są pomyślane jako typowa jednorazówka i nie da się ich w sensowny sposób ratować. Zwykle podkładka jest za mała w stosunku do zraza aby go wyżywić i całość żyje jakiś czas po części na koszt wcześniej (przed szczepieniem) zgromadzonych w podkładce zapasów. Jak podkładka jest wyniszczona to całość ginie. Trwa to dość długo bo kaktusy mają powolny metabolizm, ale kiedyś przychodzi kres. Kolorowy zraz, jako że nie jest samodzielny, ginie bez żywiącej podkładki.

#6
od października 2018

Miałam podobny problem i niestety...nie uratowałam mojego kaktuska

#24
od sierpnia 2016

2020.08.12 13:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Agnieszka Lubak (aguniak)
Najgorzej to przesadzić z wodą... kaktusy bardzo źle to znoszą
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Rośliny w domu «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji