bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb"
« »
regulamin i inne « Archiwum « szablony komunikatów; varia «
i

#582
od kwietnia 2001

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #1

2006.04.08 18:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ADMIN (M.S.) (admin)
Wiem, że to temat delikatny i może trochę drażliwy. Dlatego chcę się zastrzec, jak to mówią amerykanie "nothing personal" czyli proszę nie traktować tego osobiście, jako odnoszącego się bezpośrednio do Ciebie, który/która to czytasz.

Sprawa przedstawia się następująco:

1. W ubiegłym roku, w szczycie ruchu w dziale "jaki to grzyb", w sierpniu, było utworzone ok. 300 nowych wątków. Średnia dzienna to 10, siłą rzeczy bywały dni gdy dziennie pojawiało się grupo ponad 10 nowych wątków.

To i cieszy i może stanowić pewien problem.

W tym roku (zwłaszcza gdy będzie dobry sezon) liczba nowych wątków/na dzień będzie 2-3 razy większa (mam statystyki ruchu z kilku lat i takie wzrosty są wysoce prawdopodobne). To oznacza że będą dni z 20-40 nowymi wątkami.


A ...

2. Osoby udzielające odpowiedzi mają siłą rzeczy ograniczony czas i "przepustowość" na to aby śledzić forum. Poświęcają swój ekstra czas, oczywiście mając z tego niewątpliwą przyjemność, ale i zdolność do przyswajania przyjemności jest ograniczona :)

Można nawet powiedzieć, że statystycznie rzecz ujmując najbardziej kompetentne osobny zwykle są najbardziej ograniczone czasowo.

Jak dużą ilość wątków można śledzić i w jak długim okresie czasu? To zależy. Ale należy mieć świadomość, że jeśli nadmierne obciążenie jest dyskomfortem, może rodzić pewien stres, to efektem może być nawet wycofanie się z czynnego uczestnictwa w forum.


Jak poradzić sobie z przeciążeniem wiadomościami z forum?

Są pewne sugestie, jak radzić sobie z tym problemem indywidualnie, w wymiarze jednostkowym. Dyskutowaliśmy o tym rok temu.

Natomiast teraz (zawczasu :) ) chcę abyśmy zrobili burzę mózgów - jak radzić sobie systemowo ze zjawiskiem narastającej fali.


jak to przy burzy mózgów rzucam coś, niekoniecznie mądrego, na początek:
Np. można podzielić na stronie głównej dział "jaki to grzyb" na dwa "proste pytania - jaki to grzyb", "poważne problemy - jaki to grzyb"

w drugim dziale można by umieszczaćwątki przede wszystkim z dobrze udokumentowanymi (statystycznie rzecz ujmując ciekawszymi) problemami - jak to egzekować to inna para kaloszy, tym się teraz nie zajmujmy


jako, że problem to nie tylko nasz ale powszechny, trafiłem nawet na stosowny FAQ, środowisko którego dotyczy jest niewątpliwie inne od amatorów mykologii, ale struktura problemu na tyle podobna, że może być inpirujące, jeśli nie to chociaż zabawne :)
http://rtfm.killfile.pl/

inny pomysł to zrobienie forumowego FAQ i odsyłanie do niego gdy można

tak czy inaczej nie ma chyba innej drogi jak ograniczenie jakimiś metodami liczby nowo tworzonych wątków, ograniczenie w taki sposób aby filtr selektywnie przycinał te mniej rokujące

#2707
od maja 2003

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #2

2006.04.08 19:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Ponieważ dopiero co się obudziłam i nie jestem jeszcze bardzo przytonmą osobą - proszę o łagodne potraktowanie mojej odpowiedzi :-)))))

Zabieram głos, bo z danych obok mojego nazwiska wynika mi, że jestem jedną z aktywniejszych forumowych gaduł.
Otóż - uważam, że forum powinno zostac otwarte na najbardziej proste, naiwne (w rozumieniu "starych wyjadaczy") i setny raz powtarzające się pytania.
Odpowiedź na pytanie bardzo proste, łatwe (subiektywnie) albo na takie, na które nikt z nas nie potrafi odpowiedzieć zajmuje moment.
Pytania na różnym poziomie pozwalają wypowiedzieć się bardzo różnym osobom - to cenne.
Pytania trudne, zajmujące najwięcej czasu - są inspirujące - czyli też cenne. Jesli są za trudne - umierają śmiercią naturalną.
Pytania powtarzajece sie po raz setny - pozwalają na utrwalenie ich treści - są zazwyczaj "edukacyjne"

Czyli - jestem za dalszym kształtem forum - jakie jest. To takie "pobożne życzenie", bo rozumiem, że będzie coraz większy problem z moderowaniem forum.

Jak usprawnić? Może założyc jeszcze jeden dział typu "najczęściej zadawane pytania"? I tam upchnąć pytania, powtarzajace się najczęściej - chyba głównie o grzyby jadalne, mniej popularne.

Może na stronie "Forum-tematy" dać informacje o tym, że prosimy o skorzystanie z wyszukiwarki zanim się zada pytanie i wpisanie do niej nazwy grzyba, o który się pyta (cos w rodzaju - ZANIM spytasz - ZOBACZ, czy ktoś juz na to pytanie nie odpowiedział). A odpowiadający postarają się pisać w odpowiedzi polską i łacińską nazwę gatunku, żeby "ułatwić wyszukiwarce grzebanie w danych"?

To tyle na śpiąco :-)
i

#1592
od września 2004

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #3

2006.04.08 19:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Sebastian Pinczer (spinczer)
Z tego co zauważyłem, to takich FAQ, czy regulaminów użytkownicy zwykli nie czytać (niestety).

Zresztą tutaj też to widać - w zeszłym roku pojawiło się kilkanaście (kilkadziesiąt?) wątków zatytułowanych "pomocy!!!", "co to jest?!", a przecież informacja na stronie jest bardzo czytelna:

"Dla każdego znaleziska, które próbujesz oznaczać, otwórz nowy wątek dyskusji (opcja na końcu listy tematów) i nazywaj wątek z sensem. Dobre tematy charakteryzują okaz: "czerwony kapeluszowy z żółtymi porami", "dotknięty plami się na zielono - czy to zielonka", "huba na brzozie", itp. Wątki o nic-nie-mówiących nazwach: "co to jest", "takiego nie widziałem", będą usuwane - bo utrudniają używanie forum.
Zabacz też co napisać aby pewniej uzyskać odpowiedź na pytanie "jaki to grzyb"."

Jak widać nie do wszystkich to dociera albo czytanie ze zrozumieniem stwarza problemy albo mózg w jakiś sposób odrzuca takie informacje i człowiek tej notki nie zauważa.
Może dopisać tam na czerwono wielkimi literami - ZANIM ZAŁOŻYSZ NOWY TEMAT - PRZECZYTAJ.
Tylko że wtedy ja (pewnie nie tylko ja) dostanę oczopląsu 8-/


System "proste pytania" i "poważne problemy" raczej odpada, chyba że te podfora znajdowałyby się pod ścisłą kontrolą, bo w przeciwnym razie "poważne problemy" zostaną zalane dziesiątkami "dziwnych grzybów", "pomocy" itp. (bo przecież dla ich autorów to będą poważne problemy). Pewnie da się ten problem jakoś rozwiązać, ale ja w to nie wnikam ;-)

Pamiętam, że w zeszłym sezonie "ratowałem" część źle nazwanych wątków, jeśli były one dosyć interesujące (np. rzadki grzybek), no ale ile tak można w kółko zmieniać te nazwy...

#198
od kwietnia 2005

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #4

2006.04.08 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Romuald Gorski (romualdgorski)
Taki pomysl:

Pytajacy "co to za grzyb?" MUSI wypelnic ramke z zaproponowana przez SIEBIE nazwa.

"Wyszukiwarka", ktora ktorys z forumowych komputerowcow zaprogramuje odesle delikwenta do bazy materialow juz dostepnych na forum na temat danego gatunku (w tym atlsu Marka S.) i po ich przejrzeniu delikwent bedzie mial do odpowiedzi:

1. Czy otrzymales satysfakcjonujace rozwiazanie problemu?
-TAK - koniec sesji (z automatycznym wylogowaniem i opcja wydrukowania wynikow).
-NIE - idz do punktu 2.

2. Czy mozesz zaproponowac inna nazwe dla znalezionego przez siebie gatunku?
-TAK - podaj nowa nazwe (i automatyczy proces bedzie powtorzony lacznie z pytaniem 1.), az do skutku lub:
-NIE- w tym momencie delikwent bedzie poproszony o szczegolowe dane o znalezisku i poinformowany ze jego problem zostanie "manualnie" rozpatrzony
(pytanie zostanie "zalogowane" jako nowy watek).

To taki pomysl "wstepny", ale ktos z Was moze go dalej rozwinac.
(np. automatyczna wyszukiwarka moze "sama od siebie" zaproponowac kilka gatunkow podobnych do sugerowanego jezeli cos nie pasuje zanim pytanie bedzie przekazane na forum itd).

Poniewaz nie mam zamilowania do programowania to nie wiem jak dlugi bedzie CZAS potrzebny do skonstruowania niezbednych baz danych i czy czas "zaoszczedzony" bedzie dluzszy.

Gdyby delikwent musial "obowiazkowo" podac gdzie i kiedy dyskutowany okaz byl znaleziony to po automatycznej i/lub manualnej analizie co to za grzyb mozna by rowniez jako premie dostac sredniowiarygodne (ale jednak) dane na temat rozmieszczenia poszczegolnych gatunkow w Polsce i czasu ich wystepowania na roznych terenach.

Takie dane moga byc calkiem wartosciowe i wynagrodzic trud przedsiewziecia.

ZAPOMNIALEM!
Gdyby automatyczny proces ustalenia "co to za grzyb" okazal sie skuteczny, to przed wylogowaniem delikwent otrzymal by pytanie:

Czy chcesz zakupic calosc marialow z bazy danych z ktorej wlasnie skutecznie skorzystales w formie CD/DVD? Kliknij TU po szczegulowe informacje.

(wiadomość edytowana przez romualdgorski 08.kwietnia.2006)
i

#1196
od kwietnia 2001

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #5

2006.04.08 21:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Aniu, jeste pewien że jest możliwe zachowanie obecnego kształtu forum, nie jest to jedynie "pobożne życzenie"
co więcej zachowanie obecnego kształtu, w rozumieniu atmosfery i wzajemnych stosunków w naszej społeczności, jest dla mnie sprawą fundamentalną

problemem nie jest moderowanie forum, bo narzut administracyjny z tym związany jest niemal żaden - forum jest niemal "samomoderujące się"

tym co może zagrozić obecnemu kształtowi forum jest rozpad "community", społeczności forumowej, spowodowany takim tempem napływem wątków który uniemożliwia znaczącej grupie aktywnych uczestników "bycie w temacie" poruszanych kwesti, może też taki napór powodować stres i zniechęcenie do uczestnictwa w forum

pomysł z FAQ jest dobry, ma rację Sebastian że "zwykle nikt tego nie czyta" - ale jakiś procent uczestników dzięki temu nie założy pochopnie nowego wątku
mając FAQ - będzie też można szybko odesłać (bo gdzie odesłać łatwo będzie odpowiadającemu sprawdzić), czyli będzie można niektóre wątki szybko obsłużyć
FAQ dołączył by do grupy filtrów "obcinających" chęć do nierozważnego kreowania wątków - tą rolę spełniają też "podnoszące poprzeczkę" teksty informacyjne w nagłówkach działów

to z czym wiążę dużą nadzieję to kanalizowanie ruchu nowych wątków w różne strefy:
takie które śledzę na bieżąco ("jaki to grzyb", porosty, śluzowce) i w takie gdzie zaglądam od czasu do czasu ("rozmowy towarzyskie", inne działy)

co do obaw Sebastiana, wydaje mi się, że problem zalewania "poważnych problemów" przez zupełnie lamerskie sprawy nie jest realny, tak jak obecnie go nie ma, to tym bardziej nie będzie w przyszłości
zwłaszcza że dział będzie nazwany mądrzej :)
no i wątki o nazwie "pomocy" załatwia się naprawdę szybko, zajmuje to poniżej minuty :)


większość nowych wątków tworzymy My, aktywni uczestnicy forum, a nie jednorazowi goście, i gdy będzie taka strukturalna możliwość będzie można z wyczucie umieszczać tematy którymi niewątpliwie można zaprzątnąć uwagę "tych bardziej w danym czasie zajętych kolegów koleżanek" i umieszczać w innym miejscu tematy "gdzie zajrzą przy najbliższej okazji"


----
w chwili gdy piszę tę wypowiedź pojawił się tekst Romualda
pomysł z wyszukiwaniem (jest też taka idea wyżej) jest dobry ale też ma swoje koszty w robociźnie (wykonanie, utrzymanie), obawiam się że zmieniło by też obraz forum na "zamknięte"
idea jest inspirująca, ale chyba odłoże to rozwiązanie do czasów gdy ruch stanie się "nie do opanowania" bardziej otwartymi środkami

---

co do nazw działów to może
Popularny "jaki to grzyb?"
Naukowy "jaki to grzyb?"
i

#1197
od kwietnia 2001

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #6

2006.04.08 21:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
che che
z tą reklamą przy wylogowaniu to pomyślę :)))))))
i

#687
od maja 2002

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #7

2006.04.08 22:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Ja już dawno wyłączyłem powiadamianie o wszystkich nowych wiadomościach z forum. Kiedy mam chwilę czasu wchodzę na forum i w moim ulubionym dziale "Jaki to grzyb. Mykologia" otwieram te watki, które swoim tytułem obiecują mi coś ciekawego.
Myślę, że przyszłością tego działu jest specjalizacja:
- rurki (jeśli twoje znalezisko miało pod spodem sitko jak u borowika umieść swoje zapytanie tutaj)
- blaszki (...)
- krzaczki
- michy
- nadrzewne farbki
- klasyczne huby
- wnętrzniaki
- podziemne
- inne
Wtedy wszyscy ci, którzy pomagają oznaczać będą mogli szybko zajrzeć co tam słychać wśród tych tematów na których najlepiej się znają. Ci co chcą czytać wszystko i tak zaglądną wszędzie.
i

#1200
od kwietnia 2001

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #8

2006.04.08 23:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
dobry pomysł Darku

może nie tyle jako osobne podgrupy w dziale "jaki to grzyb" - to w moim udczuciu jest niewygodne w użyciu i skutecznie zagrzebuje wątki w niebycie (powiadomienie ma włączone stosunkowo niewielu uczestników),
co jako zalecany sposób nazywania wątków - coś w rodzaju "chcesz aby do twojego wątku zajrzało więcej osób - użyj w nazwie tematu, na początku jedno z określen: rurkowy, blaszkowy, krzaczek, miseczka, huba, "farba", wnętrzniak, podziemny, inne"

sam mam włączone powiadamianie na wszystko (w końcu bycie Adminem zobowiązuje :) )
ale po urlopach, wyjazdach, latem i jesienią musiałem sobie radzić zaglądając w programie pocztowym, jedynie do pierwszej wiadomości i o ile mnie nie zaciekawiła kasowałem resztę e-maili z danego wątku bez czytania
a tam może perełki się zdarzały

#42
od grudnia 2005

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #9

2006.04.09 14:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Zygmunt Augustowski (zygmunt)
Marku, według mnie to też dobry pomysł :-) Na pewno skróciłby czas "grzebania" w interesujących wątkach, czas, którego w sezonie nikt z nas nie będzie miał za wiele...

#82
od września 2005

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #10

2006.04.09 18:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Artur Rysch (arysch)
Pozwólcie mi dodać trzy grosze:
Forum będzie moim (jak najbardziej osobistym) zdaniem chętnie oglądalne, jeśli będzie bardzo proste i niestety również nie podzielone na "pod-tematy". Popatrzcie proszę na forum mykologiczne niemieckie http://www.pilzepilze.de/ Georga Muellera (bezpośredni adres do forum jest http://www.pilzepilze.de/cgi-bin/webbbs/pconfig.pl). Tam się już w tej chwili pojawia kilkadziesiąt postów dziennie. W sezonie grzybowym jest ich naturalnie o wiele więcej. Mimo, że tam nie ma żadnych reguł, może poza regułami dobrego zachowania się w miejscu publicznym jakim jest internet, jest to najchętniej odwiedzane forum mykologiczne niemieckie. Jest po prostu bardzo proste w obsłudze.

Ważna moim zdaniem jest raczej "przejrzystość", czyli łatwość dostania się do poszczególnych wątków. W tym wypadku podoba mi się np. taka struktura, która pozwala oglądnąć wszystkie odpowiedzi (a właściwie nie całe odpowiedzi, wystarczą nagłówki), bez konieczności "wchodzenia" do danego wątku. Na pewno jest to związane z programowaniem... sporo pracy... a może to proste w realizacji?

Osobiście odradzam dzielenia forum na podgrupy. To, że na forum pojawiają się pytania typu "jaki to grzyb"? Jeśli to denerwuje... cóż... chyba, że chciecie się zająć wychowaniem przeciętnego grzybiarza... wtedy będzie trochę dydaktyki potrzeba.

A może po prostu z tym żyć? Gdyby natomiast było widać bezpośrednio odpowiedzi (nazywa się to po polsku może "struktura drzewa" lub "genealogiczna"?), wtedy odpowiadający mógłby wpisać już w temacie odpowiednie pojęcie, wskazujące na właściwy temat/wątek. I sprawa z płytkimi pytaniami byłaby załatwiona.

Pozdrawiam serdecznie
Artur
i

#1210
od kwietnia 2001

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #11

2006.04.09 20:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
dzięki za kolejne sugestie

też jestem zdania, że prosta forma - i ergonomia - są kluczem do popularności forum

mnogość szufladek utrudnia używanie forum, stąd chce pozostać przy obecnej formule - nowe wątki lądują na stronie głównej działu, stare przesuwam do archiwum co jakiś czas

narazie, opierając się na propozycji przedstawionej przez Darka, zmieniłem zalecenia co do nazywania wątków, wyświetlane na górze strony
proszę aby najbardziej aktywni uczestnicy forum się do nich stosowali - przykład idzie z góry

co do układu forum, jaki widać na stronie
http://www.pilzepilze.de/cgi-bin/webbbs/pconfig.pl
to wywodzi się on z bardzo prostej formy prezentacji na stronach WWW postów z e-mailowych list dyskusyjnych

akurat w moim odczuciu :) układ taki jest wyjątkowo niewygodny dla użytkownika - po kliknięciu widzę jedną wypowiedz i muszę się sporo naklikać aby zapoznać się z wszystkimi wypowiedziami (o ile wątek mnie zainteresował)


pomysł Artura aby pokazać na liście tematów także początkowy fragment wypowiedzi jest bardzo ineresujący i chyba da się prosto dołączyć to w oprogramowaniu forum (zwłaszcza że taka prezentacja informacja jest pokazywana w wynikach wyszukiwania - zadanie dla mnie do rozpoznania przy okazji

przy okazji Aruturze, masz niewątpliwie lepszy ogląd tego co dzieje się w niemieckim ruchu mykologicznym, ostatnio szukam informacji o rozwiązaniach zwiazanych z dekonwolucją obrazów mikroskopowych i z automatyzacją "samplowania" warstw preparatu w osi Z
teoretycznie to drugie da się zrobić metodą "złotej rączki": silnik krokowy, sterownik, kamera - czy ktoś wg. Twojej wiedzy podejmował takie tematy?
i

#2580
od sierpnia 2002

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #12

2006.04.11 09:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Marku, fragmenty n/t dekonwolucji przenieś proszę do odpowiedniego Twojego wątku z tym związanego, zaś wróćmy do dużej ilości postów.

Vito zauważył (inni zapewne też) że jeśli chciałby zachować ładny układ forum i znalezione workowce umieszczać w przypisanym im podkatalogu - to raczej są małe szanse na dyskusje tam, głęboko. Natomiast, jeśli umieści posta o takim znalezisku "na głównym" - szansa, że ktoś się odezwie wzrasta baaaardzo - a workowcowy admin i tak potem posta przeniesie.
To chyba może dać obraz tego, że gdyby podzielić na grupy, to się całkowicie wyspecjalizujemy - nadrzewne, purchawki, muchomory, workowce.... będzie mniejsza ilośc postów kurtuazyjnych - owszem, ale spadnie też możliwość pomocy dla nowych członków naszej społeczności, którzy wpadną z pytaniem "Czy znalazłem szatana?"? Nie wiem, czy to dobrze, zwłaszcza, że spadnie też (chyba) generalnie ilość postów.

Jakieś cenzury lub kluczowanie piszących (Wiosną i bardzo sprężyste > Żagiew, mokro i jak galaretka > Exidia, Wygląda jak szatan > zobacz borowiki itd.....) raczej nie zda rezultatu.

Przesiewanie i wyrzucanie śmieci..... byłbym stanowczo przeciw, bo gdyby zostawiac każdego posta to stworzy się tu ogrooooomna baza wiedzy, która po przeniesieniu na CD będzie wartościowa.

Ja bym taki układ forum zostawił i liczył na to, że pojawią się kolejni chętni do grupowania wątków archiwalnych w tematycznych katalogach.
i

#1231
od kwietnia 2001

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #13

2006.04.11 11:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
wypowidzi poprzenoszę we właściwe miejsca po wyczerpaniu dyskusji w tym wątku

co do "szufladek" - jak to mówią amerykanie "up to you" - też uważam że lepiej dla popularyzacji jest inicjować nowe wątki "na samej górze" czyli w dziale "jaki to grzyb" a potem, po wyczerpaniu dyskusji przenosić bądz do zbiorczego archiwum (co robię) lub do tematycznych - tu Piotrku masz stosowne uprawnienia aby porząkowąc workowce jak chcesz - sugeruję też przeniesienie "szufladki"
https://www.bio-forum.pl/messages/33/20215.html
na stronę
https://www.bio-forum.pl/messages/33/33.html i danie tytułu wytłuszczoną czcionką - raz że będzie bardziej dostępne, dwa że to chyba lepsze miejsce i trzy że ma dobrego gospodarza który dba o tę szufladkę :)

wyrzucanie (odleżałych) śmieci chyba ma sens, w stogu siana trudniej znaleźć igłę

swego czasu zrobiłem czyszczenie Archiwum do 09.2004 i wydaje się że forum na tym zyskało, zostały naprawdę ciekawsze materiały
tyle że to czasochłonne, tak że proszę nie obawiać się, że będę strasznym czyścicielem - perspektyw czasowych na to nie widzę

obecnie rozmiar forum dobija do 700MB tak że na CD niedługo przestanie się mieścić (nawet przy okresowym czyszczeniu) :)
i

#113
od września 2006

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #14

2006.09.25 19:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Janusz Kwiecinski (rydzek)
Mam pytanko...wstawiałem info w mapce grzybów i...niestety nic się nie pokazało w tekstach o grzybach.Czy to może przez to, że podałem tam informację o wysypie chronionego Sarniaka dachówkowatego?
i

#1376
od kwietnia 2001

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #15

2006.09.26 22:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
na pewno nie z tego powodu
niestety nie mogę teraz sprawdzic w czym problem i najwczesniej bede mogl za ok. 2 tyg.
i

#103
od sierpnia 2006

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #16

2006.09.26 23:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Głębski (dr_przenikanie)
Przepraszam, ale pozwolę sobie na pewną sugestię. Otóż Ania, Marek (i wielu innych mykologów nie biorących udziału w tej dyskusji) są niewątpliwymi autorytetami. Co jednak zrobić z osobnikami znającymi się (ha,ha do czasu) na grzybach, domorosłymi mykologami, pasjonatami grzybobrań, miłośnikami lasu, przyrody? To chyba dla takich osobników jest to forum. Wspaniale, że PRAWDZIWI grzyboznawcy mogą od czasu do czasu udzielić wskazówek mniej doświadczonym. To jest zaletą. Ale nie zapominajmy, że tego rodzaju fora mają (według mnie) wartość przede wszystkim edukacyjną. Niewątpliwie Janusz, Zygmunt, Artur, Darek, itd. wiedzą, co w trawie (i ściółce) rośnie. Zaletą tego forum jest bez wątpienia jego edukacyjny charakter. A wobec tego nie przeceniajmy wiedzy nowych użytkowników i nie dzielmy forum na "lepszych" i "gorszych". Myślę, że naiwne pytania w rodzaju "ZIELONKAWY GRZYBEK Z PIERŚCIENIEM, CZY TO GĄSKA?" i stosowne odpowiedzi pozwolą ocalić parę istnień ludzkich :-) Są to równie ważne kwestie jak oznaczanie rzadkich gatunków. Dlatego jestem zwolennikiem takiego kształtu forum, jak obecnie. Jest przejrzyste, dostępne i zrozumiałe w swym układzie także dla laików, i o to chodzi.
i

#896
od maja 2002

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #17

2006.09.27 00:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Jacku!
Dlaczego używasz mojej fotografii jako SWOJEJ ikonki w profilu???????
Czyżbyś był jednym z tych ignorantów, którzy uważają wszystko co jest publikowane w sieci za swoja własność?
i

#104
od sierpnia 2006

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #18

2006.09.27 08:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Głębski (dr_przenikanie)
Darku: przepraszam i już zmieniam. Zdjęcie znalazłem kiedyś w necie i nie było tam informacji o autorstwie. Na swoją obronę dodam, że zdjęcia używałem wyłącznie jako awatarka na naszym forum. Miło mi w każdym razie poznać autora.
i

#11
od września 2006

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #19

2006.10.04 00:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ogródki (kozia_broda)
a co z nowmi uczestnikami, którzy dopiero zaczynają? właśnie od nich, również ode mnie takie pytania i otwieranie nowych wątków się zaczyna. Jestem przekonany, iż każdy z was "miał swój początek". To fakt, iż zadałem takie pytanie "co to ...", bo nie znalazłem odpowiedzi w dostępnych mi źródłach (nawet atlasie M.S.), a poświęciłem na to sporo czasu...

#111
od sierpnia 2006

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #20

2006.10.05 00:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Głębski (dr_przenikanie)
Właśnie o tym mówiłem. Moim przewodnikiem lat temu... nieważne... była babcia, która uczyła mnie odróżniać muchomory od prawdziwków. Chociaż już jako ciekawski, mały człowieczek, pytałem: "a czy te siwki muszą tak szczypać w język?" "Jak się obgotuje, to nie będą szczypać" - odpowiadała babcia. Zjadłem w swoim życiu niemało tych grzybków, choć żeby nauczyć się rozróżniać gołąbki pyszne od wątpliwych musiałem nauczyć się czytać. Zwłaszcza atlasy grzybowe :-) Zjadłem też w dzieciństwie niemało olszówek, choć ostatnie, ogólne USG i takie sobie tam badania raz na jakiś czas potwierdziły, że nic się ze mną złego nie dzieje. No ale właśnie po to jest - uważam - to forum, żeby nie zbierać byle czego, nie wierzyć babciom, ale uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć.
Co do atlasu M.S. : też mam parę pytań i wątpliwości, ale wyjaśnię je dopiero na wiosnę, jak sfotografuję parę powszechnie występujących grzybów, których nie znalazłem niestety w atlasie i zapytam, co to takiego.
i

#1411
od kwietnia 2001

co robić? z dużą ilością nowych wątków "jaki to grzyb" #21

2006.11.05 19:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Niedawno zakończyłem przeglądanie ponad 4000 postów jakie zgromadziły mi się jako zaległość (tak mniej więcej przyrastało więcej niż czytałem od sierpnia).

Taką ilość miałem zgromadzoną w skrzynce pocztowej - ponieważ korzystałem z powiadomień e-mail.

Szukam bardziej efektywnego sposobu (niż powiadomienia e-mail) śledzenia tego co się dzieje na forum. Ostatnio testuję funkcjonalność być może nie znaną powszechnie - poświęcę więc jej rekomendacji nieco więcej miejsca.

W opcjach ekranu "Szukaj" (wejście w prawym-górnym rogu każdej strony forum) - znajduje się blok "Wyszukiwanie po dacie".

W tym bloku są dwie możliwości sprawdzania nowych wiadomości. Jedna to "Ostatnie wiadomości" w określonym przedziale czasu "od teraz". To jest w miarę oczywiste co się uzyskuje.

Ciekawsza jest druga opcja - "zarejestrowani użytkownicy".



Po wpisaniu loginu i hasła do pola obok i wybraniu "Wykonaj przeszukiwanie" w rezulatacie uzyskuje się listę wszystkich nowych wiadomośc jakie przybyły na forum od ostatniego sprawdzania z użyciem tej opcji. Przy pierwszym sprawdzaniu w tej opcji będzie bardzo długa lista - max. limit listy to 1000 postów.
Za to przy kolejnych sprawdzeniach mamy na liście tylko to co nowego się pojawiło od ostatniego przeszukiwania z użyciem tej opcji.

Obok podstawowych danych każdego postu znajduję się tekst początkowy (zwiększyłem to ostatnio do 200 znaków) z wypowiedzi. Często ten podgląd jest wystarczający aby zorientować się czy warto zaglądać do wątku, czy nie.

lista

Jeśli chcemy zajrzeć do danego wątku to wystarczy kliknąć na jego nazwę i wątek otworzy się w nowym oknie przeglądarki - lista-rezultat wyszukiwania pozostaje na pulpicie komputera w starym oknie.

Jeśli korzysta się z tej opcji przeszukiwania w miarę często (przy dużym ruchu raz na dobę, przy mniejszym nawet rzadziej) to można w miarę szybko i komfortowo śledzić wszystko co ciekawego dzieje się na forum.

W pewnych sytuacjach można wybrać czek-box "nie zapamiętuj tego sprawdzania" - wtedy dzień i godzina tego sprawdzania nie są pamiętane i kolejne sprawdzanie pokaże wszystkie nowe wiadomości od ostatniego sprawdzania bez wybranej opcji "nie zapamiętuj tego sprawdzania".
« »
regulamin i inne « Archiwum « szablony komunikatów; varia «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji