bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Chrzanów - zamknięcie i otwarcie Kamiennego Kręgu
« » bio-forum.pl « Rozmowy towarzyskie « Archiwum « starsze wątki (do 10 lipca 2014) «

#8117
od września 2006

Chrzanów - zamknięcie i otwarcie Kamiennego Kręgu

2013.10.28 07:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Co pewien czas informowałem, że nie jestem w stanie tego, czy tamtego zrobić na naszym forum, względnie uczestniczyć w zjazdach ponieważ utknąłem w Kamiennym Kręgu.
Tak się składa, że w październiku dobiegł końca trwający od dłuższego czasu remont ogrodu przy oddziale wystaw czasowych Dom Urbańczyka. Pierwotnie w chwili powstania był on nazywany Muzeum Geologicznym pod otwartym niebem. Inicjatorem utworzenia przy Muzeum w Chrzanowie ogrodu geologicznego był dr Marian Piotr Kuc. Pomysł przedstawił w 1992 roku. W latach 1993-1994 prowadził jego intensywną budowę. Do 1997 roku dokonywał w nim niezbędnych poprawek i uzupełniał o kolejne okazy geologiczne.
Za kluczową pozycję tej ekspozycji uznał araukaryty, których największe okazy zajęły poczesne miejsce w jego aranżacji. Ostatnio odwiedzili mnie specjaliści z Czech, na których te okazy sprawiły wielkie wrażenie. Co więcej oni prawdopodobnie są je w stanie oznaczyć. Podczas tej wizyty pewne nazwy usłyszałem po raz pierwszy. Jedno jest pewne. Większość skrzemieniałego drewna znajdywanego na naszym terenie to kordaity, nie araukarie. Są też między nimi kalamodendrony oraz sigilarie.



Marian Kuc utworzenie tego rodzaju ekspozycji przy Muzeum w Chrzanowie, nadanie jej nazwy „Muzeum geologiczne pod otwartym niebem” uzasadniał faktem, że obszar z którego pozyskiwano eksponaty, a zarazem statutowy teren działania naszej placówki to jedno z trzech najbogatszych w rodzaje skał i minerałów miejsc w Polsce. Tutaj na przestrzeni około 40kilometrów jest położony niemalże nieprzerwany profil stratygraficzny. W świetle aktualnej wiedzy to prawie 400 milionów lat. Szacuje się, że można tutaj znaleźć ponad 60 rodzajów skał i minerałów. Zatem zgodnie z ideą twórcy i fundatora odwiedzający odbywają czasoprzestrzenną wycieczkę od Krakowa przez Chrzanów do Przemszy, od dewonu do współczesności. Podczas zwiedzania zaleca się dotykanie eksponatów.
Pierwszy remont ogrodu sfinalizowano jesienią 2000 roku. Ten rozpoczęto w 2009 roku. Ostatni kamień położono we wrześniu 2013 roku. Okazy umieszczono na różnej wielkości łezkach, które tworzą niewielki krąg. Czarna podsypka wyróżnia skały ery paleozoicznej, biała ery mezozoicznej a szary żwir erę kenozoiczną. Po znacznym zwiększeniu udziału drzew, krzewów oraz bylin a następnie dodaniu elementów małej architektury w postaci altany koncertowej pergoli oraz niewielkiego mostku w stylu chińskim Muzeum geologiczne pod otwartym niebem przekształciło się w Ogród geologiczno-orientalny. W ogrodzie znalazło się również miejsce na pomnik poświęcony ludziom nauki i kultury zasłużonym dla Chrzanowa. W 2011 roku po niespodziewanej śmierci 19 lutego Mariana Kuca ogrodowi nadano jego imię. Uroczystość odbyła się 6 czerwca. Teraz dodano znaczną liczbę okazów geologicznych, pozyskanych dzięki uprzejmości dyrekcji kamieniołomów Małopolski Zachodniej. Dzieło wieńczy umieszczenie 18 tablic z opisem okazów geologicznych oraz tabliczek z podpisami wybranych drzew, krzewów i bylin.
Oficjalne otwarcie nastąpi 6 listopada o godzinie 16.30. Wówczas też ramach Kawiarni Naukowej geolog Marek Szuwarzyński wygłosi wykład p.t. „Georóżnorodność w ogrodzie, czyli Muzeum geologiczne pod otwartym niebem”. Oczywiście nie liczę na to, że ktoś teraz specjalnie przyjedzie do Chrzanowa tego dnia, ale będąc w mojej okolicy warto uwzględnić odwiedzenie tego miejsca w godzinach otwarcia Muzeum w Chrzanowie, czyli we wszystkie dni tygodnia tylko nie w sobotę a w niedzielę od 12.00 do 16.00. Tego dnia również na naszą stronę internetową powinien trafić przewodnik opisujący bardziej szczegółowo eksponowane okazy geologiczne.

Piotr Grzegorzek

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 28.października.2013)

#3673
od października 2005

Chrzanów - zamknięcie i otwarcie Kamiennego Kręgu

2013.11.27 18:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ryszard Szreter (old_rysiu)
Może uda mi się tam dojechać. Byłoby po drodze jadąc na Śląsk :-) No, ale już nie w tym roku.

#8309
od września 2006

Chrzanów - zamknięcie i otwarcie Kamiennego Kręgu

2013.11.28 21:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Chętnie będę gościł w Chrzanowie, każdego zainteresowanego uczestnika naszego forum, ale prosiłbym o zaanonsowanie wizyty, abyśmy się przypadkiem nie rozminęli.

#8310
od września 2006

Chrzanów - zamknięcie i otwarcie Kamiennego Kręgu

2013.11.28 21:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
I jeszcze jedno. Na stronie Muzeum w Chrzanowie jest już opublikowany plik z pierwszą częścią przewodnika po ogrodzie - http://www.muzeum.chrzanow.pl/index.php?id=349. Zapraszam do lektury. Komentarze mile widziane.
« » bio-forum.pl « Rozmowy towarzyskie « Archiwum « starsze wątki (do 10 lipca 2014) «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji