bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Uważajmy na gąsienice motyli.
« » bio-forum.pl « Ogród « Zwierzęta w ogrodzie «
i

#2629
od stycznia 2007

2008.03.15 21:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Po doniesieniach na temat lotów listkowca cytrynka sądziłam, że mogę już spokojnie wyjść do ogrodu uprzątać liście itp. Wiadomo, gąsienice listkowca cytrynka zimują pośród liści. Tymczasem jednak o mało co, a zniszczyłabym zieloną gąsieniczkę!!! Na szczęście prawdopodobnie w porę ją zauważyłam i przeniosłam w bezpieczne miejsce. Ona w tym bezpiecznym miejscu schowała się jeszcze głębiej, a oto dowód jej obecności w nowym schronieniu:

g¹sieniczka

Dokładniejszego zdjęcia nie będzie, bo nie wypadało mi jeszcze dodatkowo niepokoić mojej gąsieniczki... Najważniejsze, żeby przetrwała...

Uważajmy w swoich ogrodach na takich miłych gości, którzy odwdzięczą się nam później ślicznymi lotami :-)))

Miejsce, w którym napotkałam dziś tę gasieniczkę i jeszcze jedną taką beżową jest dość znamienne. Już od jesieni leży tam nieco liści, a dodatkowo są tam cegły stanowiące granicę alejki. Już nie raz zauważyłam, że gąsienice lubią to miejsce i dlatego muszę uważać zarówno jesienią, jak i wiosną, by ich nie niszczyć przy okazji "porządków".

#9
od kwietnia 2008

Faktycznie spotkać gąsienicę nie trudno, dwa tygodnie temu przy kopaniu znalazłam, była taka soczyście zielona, podobna do tej ze zdjęcia, obowiązkowo przeniosłam ją w bezpieczne miejsce.
i

#2838
od stycznia 2007

2008.04.15 20:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Tak trzymać, Joasiu!
Tak się cieszę, że jesteś kolejną zdeklarowaną przyjaciółką motylich gąsieniczek :-)))

Już to kiedyś napisałam, ale powtórzę, że moja kilkuletnia siostrzenica nazwała kiedyś mój ogród "Ogrodem motyli", a to nie wymaga wielu zabiegów tylko troszkę dbałości o dobór odpowiednich roślin, dbałość by nie skrzywdzić przebywających w ogrodzie gąsieniczek, a w zamian za to dużo radości z tych kolorowych gości :-)))

#3
od maja 2008

2008.05.07 22:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Konrad Kalarus (klaus_vk)
Muszę sprostować. Gonepteryx rahmni (Listkowiec cytrynek) zimuje w stadium imago. Gatunek ten należy do najdłużej żyjących motyli. Jego gąsienice żerują na Frangula alnus i Rhamnus catharticus. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie motyle, to warto też zachować Urtica dioica, na której żerują larwy pawika, pokrzywnika, kratkowca i admirała.

#21
od czerwca 2007

2008.05.10 02:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paulina
Ten wątek przyciągnął mnie z działu "domowego":) Motyle - tak rzadko widuję, odkąd wokół wszędzie ogródki "w stylu niemieckim" - trawka na zapałkę i dwa iglaki na krzyż. Jakie rośliny warto mieć w ogrodzie, żeby odwiedzały go motyle? Kojarzę tylko budleję, ze względu na jej przydomek. Czy chodzi o rośliny pachnące, czy o miododajne? Proszę o wskazówkę dla niezbyt doświadczonego ogrodnika:)
i

#2970
od stycznia 2007

2008.05.10 07:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Jeśli chodzi o zimowanie listkowca cytrynka i zielone gąsieczki, to bardzo byłabym wdzięczna za wyjaśnienie, jak to jest z tymi zielonymi gąsieczkami: "skąd się biorą" i "kim są" :-)))
Oczywiście też postaram się poszukać informacji na ten temat tu i tam.

A jak chodzi o przyciągnięcie motyli do swoich ogrodów, Paulino, zajrzyj do sąsiedniego wątku https://www.bio-forum.pl/messages/78737/80544.html, tam sporo wiadomości pojawiło się właśnie na ten temat.

Urtica dioica gości w moim ogrodzie już od lat i też polecam każdemu miłośnikowi motyli, by tę roślinę w jakimś zakątku wprowadzić i zachować.
A w tym roku chcę przyłapać owocujący barszcz zwyczajny lub marchew zwyczajną, by wprowadzić je do swojego ogrodu, to może przywabię pazie królowej... :-)))

#4
od maja 2008

2008.05.12 21:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Konrad Kalarus (klaus_vk)
Łatwiej będzie wprowadzić Anethum graveolens :) Gąsienice G. rhamni pojawią się już najwcześniej za tydzień. U Lepidoptera występuje holometabolia, z larwy tworzy się później poczwarka, w której następuje histoliza tkanek i zupełna przebudowa ciała, z tarcz imaginalnych tworzy się imago. Za całą metamorfozę odpowiadają pars intercerebralis, corpora allata, gruczoły protorakalne i ich hormony: hormon protorakotropowy, hormon juwenilny i ekdyzon, oraz bursykon.
« » bio-forum.pl « Ogród « Zwierzęta w ogrodzie «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji