bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Różne rośliny, głównie drzewa - cz.1 (uwaga: dużo zdjęć)
« » bio-forum.pl « Ogród « Archiwum « Choroby roślin « starsze wątki (do 01 października 2009) «

#6
od września 2006

2008.11.08 23:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paulina Pilarz (moya)
O mojej pierwotnej prośbie pisałam w tym wątku: https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/7340/213937.html i przekierowano mnie tutaj. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w zaliczeniu troszkę trudnego dla mnie przedmiotu jakim są Metody ochrony roślin :)

Pierwsza część zdjęć to choroby drzew.
Jesion i dąb zebrane zostały w zeszłym miesiącu, pozostałe liście w okolicy lipca/początku września.

1)
choroba jesionu 01
choroba jesionu 02
Jesion wyniosły, nie w odmianie. Rośnie koło mojej uczelni w dużym skupisku jesionów, ale tylko to jedno drzewo jest chore. Zamiast owoców tworzą się twarde, zgrubiałe narośla/galasy które pozostają na drzewie. Liście od spodniej strony mają białawy nalot z czarnymi punktami - wygląda mi to trochę na mączniaka, ale mączniak chyba nie powoduje takich deformacji owoców, więc dwie różne choroby?

2)
choroba dêbu 01
choroba dêbu 02
Dziwne narośla po spodniej stronie liści dębu. Niewielkie, poniżej 5mm średnicy. Zaatakowane liście brązowiały i opadały - pomimo tego, że zbierane w czasie jesieni, znacznie różnią się od normalnie opadających liści. Dość łatwo odpadają, miejsce przytwierdzenia jaśniejsze od reszty blaszki. Pod tym samym drzewem opadnięte żołędzie mają małe, kuliste otworki. Znów dwie różne choroby/szkodniki?

3)
choroba platana 01
Platan klonolistny. Od spodniej strony liścia widoczne jakby miny; Małe, białe robaczki wygryzły spodni miąższ, zostawiając górę liścia (wkrótce brązowiejącą) i spodnią skórkę. Drzewo z początku wyglądało jak zaatakowane przez szrotówka, ale rodzaj i kształt "min" jest inny.

4)
choroba gruszy 01
choroba gruszy 02
Dzika grusza; Górna strona liścia z widocznymi przebarwieniami, od spodniej szpecące narośle (większe i "ostrzejsze" niż na zdjęciu, tu spłaszczone przy suszeniu).

5)
choroba glediczjii 01
Glediczja; Zdjęcie nie jest do końca czytelne, dlatego lepiej opiszę, co widział w czasie praktyki w ogrodzie dendrologicznym, bo byłam tam akurat w czasie rozwoju szkodnika.
Młode liście, szczególnie w szczytowych partiach drzewa (młode drzewko) choć nie tylko, nie rozwijały się prawidłowo. Przez moment pracownicy nie zwrócili na to uwagi, bo na odmianie Aurea wyglądały z daleka podobnie do kwiatów. Dopiero po kilku dniach i dokładnym obejrzeniu rośliny okazało się, że liście są ciasno zwinięte, nie rozwinięte do końca, a w środku znaleźliśmy małe (ok. 3-4mm) jasnoróżowe robaczki. Dwukrotny oprysk Decisem pomógł, robaki zniknęły, zaatakowane liście uschnęły a w ich miejsce rozwinęły się później nowe. Póki co drzewko rośnie dalej bez problemów

6)
chorobabuka 01
Buk pospolity; Tutaj w odmianie Purpurea Tricolor, ale choroba pojawiła się na wszystkich odmianach buka w ogrodzie dendrologicznym. Drzewa z początku zostały masowo zaatakowane przez mszyce. Oprysk pomógł, mszyce zostały zwalczone, ale w ich miejsce pojawiły się małe, okrągłe lub prawie okrągłe zielone plamki. Miejsca mocno zainfekowane brązowiały (nie chodzi mi o normalnie zasychające brzegi blaszki charakterystyczne u tej odmiany). Podejrzewam chorobę grzybową.


Będę wdzięczna za każdą pomoc. Fitopatologia i entomologia to niestety niezbyt pokrewne mi dziedziny. W przyszłości może dorzucę jeszcze kilka innych chorób/uszkodzeń, choć póki co resztę materiału udało mi się oznaczyć.
i

#430
od grudnia 2006

2008.11.15 19:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Wojo Pusz (wojtek_pusz)
1/ Mogą to być objawy zarówno uszkodzeń w wyniku żerowania szpecieli ale też narośla spowodowane przez bakterie Agrobacterium tumefaciens. A na liściach? Raczej jakieś patogeny wtórne...

2/ Galasy owadów... Jakich? Też nie wiem... ;-)

3/ Masz rację - to tzw. miny...

4/ Rdza gruszy - Gymnosporangium sabinae

5/ Szkodniki ale jakie ???

6/ ???

Podsumowując: Bardzo często pojawiające się objawy w postaci ciemnych plam, przebarwień pojawiają się jako wtórne następstwa żerowaniem szkodników lub spowodowane innymi czynnikami tj. zabiegi chemiczne, brak składników mineralnych etc etc etc... Bardzo trudno w takich wypadkach stwierdzić, że to jest to lub to... Entomolodzy nawet po larwie nie są w stanie stwierdzić co ta za gatunek no chyba, że specjalizują się akurat w danej rodzinie. Mój starszy i bardziej doświadczony kolega zawsze mi mówił takie zdanie: "Najtrudniejsze w fitopatologii jest pierwsze 25 lat, a potem już jest się specem"... ;-) Ja "siedzę" w fitopatologii już 10 lat i też nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania... Dalej się uczę bo to jest w tej dziedzinie najbardziej fascynujące... :)

pozdrawiam
i

#89
od sierpnia 2007

2008.11.15 20:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Tomasz Jagielski (tomaszj)
5 Erucina ochrorosea? ;)
6. sadzaki na pozostałościach spadzi

#1379
od września 2006

2008.11.16 07:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zdjecia liścia jesionu, fot 2 to mączniak - Phyllactinia fraxini. co do innych szkodników polecam książkę "Atlas hylopatologii", gdzie jest wiele odpowiedzi na pytania o ślady żerowania owadów i roztoczy. Poza tym bardzo ułatwia udzielanie odpowiedzi zasada. Jedno pytanie, jeden wątek.
« » bio-forum.pl « Ogród « Archiwum « Choroby roślin « starsze wątki (do 01 października 2009) «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji