bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Lokalizacja skrzypu polnego
« » bio-forum.pl « Ogród « Archiwum « Archiwum 2009-2011 «
i

#37
od października 2007

2011.05.03 17:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Eryk Szymański (eryk20)
Witam. Jestem w dosyć nietypowej sytuacji - chciałbym znaleźć rosnący skrzyp polny, ale nie mam pojęcia w jakich miejscach rośnie, jaki jest jego biotop. Wiem, że będzie dla mnie nieodzowny, ponieważ w swoim ogrodzie nie mam zamiaru używać środków chemicznych, a wyłącznie naturalne preparaty. Skrzyp przyda mi się do walki z chorobami grzybowymi. Wiem, że w wielu miejscach jest pospolitym chwastem, ale nie mam pojęcia gdzie są jego siedliska w Toruniu.
i

#387
od lipca 2006

Witaj, spróbuj jednak sam go poszukać. Nie jestem z okolic Torunia więc też nie mam bladego pojęcia gdzie tam szukać jego siedlisk. Przecież dużo go nie potrzebujesz.
Ja bym zrobił tak. Skrzyp rośnie na glebie kwaśnej więc ziemie leśne lub przyleśne i łąki są odpowiednie. Lubi wilgoć więc leśne tereny podmokłe ale nie zalewane chociaż mogą być piaszczyste. Lasy sosnowe wolą suche piaski to bym szukał w okolicach łąk oraz lasach liściastych i mieszanych z przewagą liściastych.Miejsca przewiewne ale zacienione (np. rowy przydrożne, nierówności łąk...).
Spróbuj poszukać samodzielnie :)))
Pozdrawiam.
i

#38
od października 2007

2011.05.03 21:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Eryk Szymański (eryk20)
Z pewnością będę szukał ;D Obecnie skrzypy mają pędy zarodnionośne (płodne), więc z szukaniem muszę jeszcze zaczekać do czerwca. Na wikipedii znajduje się jeszcze informacja, że skrzypy mogą żyć w glebie o każdym pH, ponieważ wytwarzają własną ryzosferę o kwaśnym odczynie. Ponadto skrzyp polny występuje również np. na suchych nasypach kolejowych. Wychodzi na to, że może rosnąć wszędzie ;).
i

#388
od lipca 2006

Tak, ale te rosnące na bardziej suchych i nasłonecznionych miejscach ( nasypy) mają bardziej związane chemicznie związki krzemu przez co są trudniejsze do wykorzystania w formie oprysków, a chyba to Ciebie najbardziej interesuje.Przecież nie będziesz kłączy i części zielonych parzył jak herbatę lecz zalejesz wodą i przefermentujesz.A w tym celu lepiej zbierać rośliny z terenów bardziej wilgotnych.
No, ale chyba dosyć tego mojego mądrzenia się :)))

#39
od października 2007

2011.05.03 22:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Eryk Szymański (eryk20)
Wręcz przeciwnie, lubię dowiadywać się ciekawych rzeczy ;D.
« » bio-forum.pl « Ogród « Archiwum « Archiwum 2009-2011 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji