bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Ogródek skalny - zakładanie.
« » bio-forum.pl « Ogród « Archiwum « Archiwum 2004-2008 «
i

#265
od marca 2007

2007.05.09 07:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Chciałabym założyć w ogrodzie ogródek skalny.
Czy ktoś mógłby mi doradzić, jak mam się do tego zabrać?

Czytałam na ten temat w różnych źródłach, jednak wolałabym, aby ktoś doświadczony w tym, wyjaśnił mi, co mam po kolei robić.

#532
od sierpnia 2006

2007.05.09 09:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Albert Janota (alberciarz)
To jest bardzo złożony temat, bardzo ważne są tu ilość miejsca, które możemy przeznaczyć na ogród skalny, możliwości finansowe i inwencja twórcza założycielki oczywiście ! :)
Rozważyć też trzeba jeszcze jedną sprawę - czy to będzie coś w rodzaju większego skalniaka, czy piękny, fantazyjny ogródek z kamiennymi ścieżkami, gazonami budowanymi z kamieni i koniecznie oczkiem wodnym, lub chociaż maleńką fontanną rzucającą się w oczy.
Być może zamieszczę zdjęcia takiego typowego ogródka, po kilku latach pracy wygląda naprawdę pięknie, szczególnie te urządzane w stylu naturalistyczno-geometrycznym.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca, najlepszym miejscem na skalniaki, będzie półcień, gdyż wtedy można zasadzić więcej ciekawych gatunków, niż w samym słońcu czy cieniu.
Następnym krokiem jest wybór kamieni. Ostatnio stały się modne górskie otoczaki, chociaż wiele pięknych ogródków skalnych kreowanych jest na podstawie wapieni. Otoczaki ostatnio stosuje się przy budowie większych sklaniaków, bez ogródka wokół, lub z ogródkiem, w którym nie stosuje się techniki skalnej, a duży skalniak skupia główną uwagę.
Pięknie wyglądają ścieżki z wapieni, stosując wapienie, możemy sobie pozwolić także na budowanie z nich pojemników do sadzenia roślin. Ich zaletą jest też to, że nie są zbyt drogie, a nawet często możemy je uzyskać przy rozbiórce np. starych stodół.
Piaskowce zdecydowanie odradzam, bo są niezbyt trwałe.
Najnowszym trendem w ogródkach skalnych jest tworzenie wysepek otoczonych otoczakami, w których dba się o piętrowe ułożenie roślin, w nich mogą znajdować się także figurki. Poza wysepkami wysypany jest żwirek, a funkcję ścieżki stanowią płaskie talary z kłody drzewa. Też wygląda ciekawie, ale wymaga więcej pracy.
To na co się decydujemy ? :-) Duży skalniak, czy fantazyjny ogródek ?
i

#267
od marca 2007

2007.05.09 17:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Albercie, bardzo chciałabym mieć fantazyjny ogródek, ale chyba w tej chwili to juz niemożliwe. Posadziłam już zbyt wiele krzewów w zbyt wielu miejscach, muszę więc pozostać przy dużym skalniaku :-)
Właściwie to nie wiem, co rozumiesz pod pojęciem "duży"? :-)

#533
od sierpnia 2006

2007.05.09 18:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Albert Janota (alberciarz)
Nieprawda - przy dużej cierpliwości i odpowiednim postępowaniu da się przerobić zwykły ogródek na ogródek skalny, ale wtedy można zmienić tylko niektóre elementy wystroju. Mógłbym Cię nawet jakoś nakierować, jak bym to widział, jeżeli na taką zmianę byś się zdecydowała, ale potrzebowałbym duuuuużo fotek ogrodu :)
Skalniaki też pięknie się eksponują ! Jakiej wielkości miałby być ? Jest obecnie dużo fajnych typów klasycznych, łatwych do formowania. Jakiej wielkości miałby być ? W jakim miejscu ?
To na co się w końcu decydujemy ? Przerabiamy ogródek (to wymaga pracy i dobrych kilku lat) czy tworzymy nowy skalniak (max. w 2 lata) ?

#52
od marca 2007

2007.05.09 20:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

tomasz trelka (storczyk)
A dla mnie taki ogród skalny to po prostu kupka ziemi i kilka kamieni z zwykle źle dobranymi roslinami. Ogród skalny najlepiej tworzyć na naturalnym stoku, jak sie ma działke w górach. Moze warto pomyśleć o angielskiej rabacie???? Pełnej kwitnacych bylin????
i

#269
od marca 2007

2007.05.09 21:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Niestety nie mieszkam w górach i nie mam naturalnego stoku w ogrodzie.
Mam już rabaty obsadzone bylinami i pomyślałam o skalniaku, ale teraz zaczynam się przerażać, czy dam radę go założyć? :(

#536
od sierpnia 2006

2007.05.09 23:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Albert Janota (alberciarz)
Mirko - dasz rade ! To prawdziwa przyjemność kreować taki skalniak, a potem z radością patrzeć na efekty.
Tomku - w dzisiejszych czasach mamy gotowe typy ogrodów, na których się wzorujemy, najważniejsza jest jednak własna inwencja. Sądzę, że kupka ziemi i kilka kamieni to zdecydowanie za mało, jak na jeden z najważniejszych miejsc w ogrodzie, mających przyciągać wzrok, mamy przecież tyle możliwości.
Naturalistyczny ogród angielski ze skalnym mają niewiele wspólnego, jeśli chodzi o zakładanie i dobór gatunków...
i

#271
od marca 2007

2007.05.10 08:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Albercie skoro mówisz, że dam radę, to chyba jednak pomyślę o tym skalniaku. Po powrocie z pracy spróbuję wymierzyć ile tam jest miejsca. Na pewno ten wolny kawałek ma kształt litery "L".

#277
od marca 2007

2007.05.11 10:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Wczoraj padał deszcz i niestety nic nie wyszło z moich planów :(

#221
od listopada 2006

2007.05.11 15:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jan Stefaniak (szpak)
Nie wiem na ile przyda Ci się moja rada ale sprobuję powiedzieć jak ja zakładałem swój skalniak. Tak jak napisał Tomasz nasypałem kupę ziemi i położyłem na szczycie jeden kamień. Miejsca nie było za wiele, ale kombinacje kamieni i niskich roślin po po kilku latach przyniosły efekt jaki nie przyszedłby mi na początku absolutnie do głowy.Na ostateczny efekt trzeba poczekać zawsze na początku wygląda nie tak jak chcemy, od razu się tego nie zrobi. Nie patrz na żadne foldery i propozycje bo zawsze nie będzie tak samo. Teraz na tym małym skrawku zmieścił się nawet niewielki szemrzący strumyczek. Całość ma 8 na 4m.

#544
od sierpnia 2006

2007.05.11 16:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Albert Janota (alberciarz)
To duży skalniak - akcent wodny jest bardzo ważny, ponieważ wprowadza urozmaicenie.
Oczywiście, najważniejsza jest własna inwencja twórcza, o czym pisałem wcześniej, ale warto przy kompozycji skalniaka uwzględnić projekty.

#278
od marca 2007

2007.05.11 16:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Janku, a masz może jakieś fotki swojego skalniaka?

#222
od listopada 2006

2007.05.11 16:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jan Stefaniak (szpak)
Niestety nie mam zdjęć i nie prędko będę je robił, jak już pisałem Filipowi. Nierobisie obrobili mi samochód z zawartości.
« » bio-forum.pl « Ogród « Archiwum « Archiwum 2004-2008 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji