bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Funkie 1
« » bio-forum.pl « Ogród « Archiwum « Archiwum 2009-2011 « Funkie - Hosta « Funkie jako takie «
i

#1178
od stycznia 2007

2007.06.07 09:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Na początek tego wątku wykorzystam treść tablicy z Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, w której zawarta jest synteza informacji o rodzaju Funkia (Hosta L.

tablica
i

#1179
od stycznia 2007

2007.06.07 10:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
A teraz kilka impresji z wrocławskich ogrodów: Botanicznego i Japońskiego, w których funkie znajdują należne sobie miejsce i są wspaniale wykorzystywane w aranżacjach roślinnych.

Ogród Botaniczny - funkie uzupełniają rabatę z różanecznikami:
OB Wroc³aw

Ogród Japoński - cudowne zastosowania funkii ''po japońsku''

OJ Wroc³aw

OJ Wroc³aw2

OJ Wroc³aw3

OJ Wroc³aw4

OJ Wroc³aw5
i

#1180
od stycznia 2007

2007.06.07 10:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Teraz zaprezentuję wielobarwny liść odmiany funkii, której jeszcze nie posiadam w moim ogrodzie, ale która przyciągnęła mój wzrok podczas pobytu w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu - jest WSPANIAŁA, czyż nie?

funkia

tabliczka

Już niebawem zagoszczą tu funkie z mojego ogrodu...

Zapraszam do wątku funkiowego wszystkich, którzy zechcą podzielić się z nami swoimi wiadomościami, zdjęciami, impresjami z ogrodów własnych i innych, które funkie wypełniają i ubarwiają swoją obecnością.


Napis na tabliczce nieco się zamazał w wyniku kompresji, więc przytaczam, co napisane w ostatniej linijce - ''Anglia 1988''.

#17
od maja 2007

2007.06.07 17:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
No jestem pod wrażeniem! Wczoraj szkółkę koło ogrodu botanicznego zamknięto mi przed nosem, o 17 (co za pora na zamykanie!), ale za to jutro pojadę tam z cyfrakiem i porobię zdjęcia (oraz zakupy...)
:)

#18
od maja 2007

2007.06.08 10:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
no i zakupy były - hosty małe, w pieciu odmianach - każda bez nazwy, więc anonimowe. Zrobię zdjęcia i będzie tylko więcej znaków zapytania. Zamiast hosty miniaturowej Barbary K. będzie sześć albo dziesięć, bo przecież w moim ogródku chyba tylko cztery mają dane osobowe...
:)
i

#375
od marca 2007

2007.06.08 21:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Może i ja dołożę jedną ze swoich funkii.

i

#1203
od stycznia 2007

2007.06.10 12:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
A oto moje funkie. Mam kilka gatunków/odmian, niestety na razie tylko jedną z nich znam, dzięki pomocy Beaty Z. - DZIĘKUJĘ!!!

Funkie cudownie ubarwiają i wypełniają ogród, doskonale sprawdzają się w miejscach zacienionych i właściwie bardzo niewiele potrzebują, aby pięknie rosnąć i tworzyć wspaniałe kępy. Miniaturki z kolei śliczne wpasowują się nawet w małe zakamarki.

Zacznę właśnie od mojej miniaturki Panodora's Box, właśnie zaczyna kwitnąć:
miniaturka paki

Druga funkia, liście błękitnawe, ale funkia średnich rozmiarów:
funkia

Trzecia funkia, liście błękitne, bardzo okazała, te okazy pochodzą z dzielenia w zeszłym roku, więc teraz będą wzrastać i tworzyć silne kępy:
funkia2

funkia3

pierwszy kwiatek tej funkii:
kwiatek

Czwarta funkia, liście żółto obrzeżone, choć wydaje mi się, że wszystkie poniższe okazy pochodzą ''z jednego pnia'' (z mojego dzielenia), to jednak mają troszkę różną gładkość/karbowanie liści:
funkia4

funkia5

funkia6

funkia7

funkia8

funkia9

Piąta funkia, seledynowa, to moja pierwsza funkia:
funkia10

Szósta funkia, liście zielono obrzeżone, wewnątrz białe:
funkia11

Siódma funkia, dokładnie odwrotne zabarwienie liści, niż powyżej:
funkia12

Ósma funkia, listki pofałdowane, budzi mój podziw, bo wyrosła z tak niewielkiego odłamka korzenia, że jest prawdziwą mistrzynią przetrwania:
funkia13

funkia14

#19
od maja 2007

2007.06.10 16:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
Barbaro - funkie są śliczne! Ja jestem dziś totalnie zafunkiowany, bo niemal trzy godziny spędziliśmy z żoną w ogrodzie botanicznym i co natrafiłem na funkię, to pstrykałem zdjęcia. Wyszła niemal setka, ale w domu się okazało, że ponad połowa nieostra - taki urok cyfraka, w którym nie ma jak regulować ostrości. Zupełnie nie wyszła mi cała piękna kolekcja przy ogrodzeniu od strony kościoła św. Krzyża, może dlatego, że jest w mocnym cieniu i aparat tam głupiał...

Wklejam tylko jedno zdjęcie z tych, które wyszły jako tako. To Fortunei Aurea - nie tak złota, jakby po nazwie sądzić.Z całej kolekcji najpiękniejsza była chyba funkia kilkubarwna Great Expectation, którą już tu pokazałaś. Będę próbował ją zdobyć...
ps. Jestem też pod urokiem niesamowitej kolekcji bluszczy - ponad dwieście odmian o niezwykłych kształtach liści, ubarwieniu i odlotowych, poetyckich nazwach! W sklepiku kupiłem dwa egzemplarze, więc 1 % kolekcji mam już u siebie...
:)

(wypowiedź edytowana przez jotesz 10.czerwca.2007)
i

#1209
od stycznia 2007

2007.06.10 19:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Joteszu, daj mi przysłowiowego ''cynka'', jak Great Expectation będzie do nabycia u Ciebie, tzn. w sklepie wrocławskiego OB. Z góry dziękuję!
A skoro funkie w OB są w pełnym rozkwicie, choć może raczej pełnym ''rozroście'', to widzę, że muszę koniecznie się znów wybrać do OB Wrocław!
A jeszcze te bluszcze - to temat na kolejny wątek!!!

#3
od czerwca 2007

2007.06.10 21:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
Great Expectation jest niesamowita, ma tylko jedną wade :( małpa rosnie okrutnie wolno. Nie mam teraz niestety czasu na przestudiowanie tematu wklejania zdjęć,zamieściłabym moja kilkuletnią.
Barbaro, co do Twoich niebieskich host, to na tym etapie trudno rozpoznać mi co to jest :( co do pozostałych, to:
zdjęcie nr 4 - jeśli rośnie szybko, najstarsze sadzonki się wymarszczają a margines z kremowego z końcem lata przechodzi w biel, to masz Wide Brim, jesli rośnie wolno, to Brim Cup :)
zdjęcie nr 5 - moim zdaniem ventricosa
6 - skreca liście i jest większa niż Pandora's Box? tak ok 30cm? kwitnie foiletowo? jesli tak, to wychodzi mi, że to Fire and Ice
7- o ile to Patriot, to powinna być spora i mieć z roku na rok szerszy biały margines, kwiat fioletowy, liście z tendencją
do tworzenia miseczek, moja tak ma!
ostatnia - trudno orzec, pasuje mi na undulate Mediovariegata, popatrz w hosta library czy tak wygladała "dawczyni" kłącza.
Wiem gdzie możesz kupić Great E. ale nie czytałam regulaminu :) i nie wiem czy moge tu zamieszczać takie info, więc jesli jestes zainteresowana prosze o maila :)

#20
od maja 2007

2007.06.11 07:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
Beato - nigdzie nie widziałem ograniczeń w informowaniu, gdzie kto co kupił. Myślę, że mogłoby to dotyczyć reklam czy tekstów sponsorowanych. Bardzo mnie ciekawi, gdzie kupiłaś Great Expectation i mam Wielką Nadzieję, że nam to zdradzisz!
Ja we wrocławskim ogrodzie botanicznym kupiłem "katalog bylin" a w nim znalazłem link: http://www.polskierosliny.pl gdzie znalazłem też funkie i ich polskich hodowców i pewnie tą drogą można dotrzeć do 60 odmian, ale może twoja droga jest prostsza i szybsza...
:)

#21
od maja 2007

2007.06.11 09:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
http://www.hostapassie.be/
czyli strona pasjonatów host
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:)
ps. wystarczy dać w google hasło funkia i kliknąć w grafikę u góry - odlot na długi czas i takie linki jak ten belgijski...

#22
od maja 2007

2007.06.11 10:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
Jak dojdę do siebie to może przygotuję wybór linków związanych z funkiami. Największe szaleństwo jest po drugiej stronie wielkiej wody - dla przykładu podam http://www.hostas.com/, gdzie można krążyć po królestwie funkiomana czy hostoluba z Illinois. Pewnie można sobie sprowadzić rośliny za dolary, chyba że jakieś przepisy tego zabraniają... Ale na pewno można sobie za kilkanaście dolarów sprowadzić czapeczkę z logo American Hosta Society, założonego w 1968 roku. Dla smaku zamieszczam fotkę hosty, której kępa wypełniłaby chyba całe moje hostowisko
:)

#23
od maja 2007

2007.06.11 11:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz

#24
od maja 2007

2007.06.11 14:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
http://hostafaq.westside.com/wsContentPublisher/default.view
To bardzo ciekawe miejsce, zawierające Najczęstsze Pytania dotyczące uprawy host. Angielszczyzna szkolna zupełnie wystarczy, by zrozumieć zalecenia. Trzeba przyznać, że Amerykanie rzeczywiście przodują w produkcji, tworzeniu nowych odmian i gromadzeniu w grona miłośników, więc rady te są bardzo cenne. Zwłaszcza dylematy związane z nasłonecznieniem roślin oraz podlewaniem są mądrze wyjaśniane. Poza tym człowiek staje się od razu pełen pokory i skromności - ja uzmysłowiłem sobie, że będę tylko miłośnikiem-sympatykiem, bo kolekcjonowanie mogłoby stać się groźne dla mojej psychiki, finansów rodziny oraz istnienia innych roślin w domu i ogrodzie!
Coś jest w tych roślinach z chłodnych lasów Wschodniej Azji i Wysp Japońskich, że potrafią tak fascynować. Kiedyś odkryłem aukuby a zwłaszcza to, że można je uprawiać w ogrodzie. Potem znalazłem po kilkuletnich poszukiwaniach aspidistrę, którą wczoraj wystawiłem pomiędzy hosty, w cieniu rzucanym przez wierzbkę hakuro-nisziki (na zimę zabiorę ją jednak do domu!). Teraz doszły, od kilku lat, hosty czyli funkie. Nazwy są też ciekawe, bo obie pochodzą od nazwisk botaników: Austriaka Hosta i Niemca Funka - dlaczego tę odniemiecką uważamy teraz za nazwę polską a tę odaustriacką za łacińską?
Tyle wątpliwości i przyjemności...

#4
od czerwca 2007

2007.06.11 17:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
Joteszu, polecam właśnie Zielone Progi, posyłają ładne sadzony i mają spory(jak na polskie warunki)wybór. Kopalnią host jest Allegro, mam sprawdzonych dwóch sprzedawców: tomkoy1 i amkkomp, zawsze dostaję te odmiany, które sa przedmiotem akcji. W sklepach odrodniczych różnie to bywa.... młode sadzonki najczęsciej sa bardzo podobne do siebie a cechy własciwe dorosłej roślinie pojawiają się po dwóch czy trzech latach. Sadzonki z Allegro przychodzą świetnie zabezpieczone i opisane. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Allegro hasło hosta i wyskakuje coś ze 170 pozycji. A najlepsze zakupy poczyniłam u hodowców w Holandii wiosną tego roku i znów mnie tam ciągnie... Masz rację co do skutków kolekcjonowania, w moim ogrodzie już prawie same hosty i wieczny problem: ZA MAŁO CIENISTYCH MIEJSC!

#5
od czerwca 2007

2007.06.11 18:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
dołożę jeszcze jeden adres: http://www.hostalibrary.org/c/c.html

#25
od maja 2007

2007.06.11 18:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
Beato - więc Wielką Nadzieję kupiłaś przez Allegro?
Odnośnie zacieniania to na jednym z portali amerykańskich znalazłem znakomite lekkie konstrukcje, którymi zacieniają uprawy host!
:)
ps. wydrukowałem sobie dla humoru amerykańską listę odmian - 3008 pozycji! Ja mam już napewno 8! Może nawet kilkanaście...

#6
od czerwca 2007

2007.06.11 19:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
pierwszą tak, drugą u Parchańskich w szkółce, niedaleko Bielska. Tempo jej wzrostu mnie powaliło, nie mogłam się doczekać na więcej odrostów, to se zakupałam drugą :)
3008 brzmi nieźle, ale niektóre są tak podobne, że szkoda miejsca w ogrodzie na prawie identyczne.
Muszę powalczyć ze wklejaniem zdjęć, bo własnie wróciłam z ogrodu, trochę napstrykałam.
mam taką siatkę już obiecaną, myślę nad konstrukcją :)

#7
od czerwca 2007

2007.06.11 20:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
Moja Great Exp.

#8
od czerwca 2007

2007.06.11 20:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
Hostasowy kącik

#379
od marca 2007

2007.06.11 20:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Beato, zakącik jest przepiękny.

#9
od czerwca 2007

2007.06.11 20:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
Dzięki:)
no to dalej...
i

#380
od marca 2007

2007.06.11 20:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Kółeczko też piękne :-) Chyba zaraz, jak tylko będzie jakaś okazja dokupię funkie :-) Na razie mam 5 i usilnie walczę ze ślimakami, żeby ich nie jadły :(

#11
od czerwca 2007

2007.06.11 20:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
hosty i żurawki

#12
od czerwca 2007

2007.06.11 20:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
Mirka, tylko granulat :( inne metody zawodzą niestety, próbowałam już chyba wszystkiego

#13
od czerwca 2007

2007.06.11 20:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
Nowa zdobycz
Brenda's Beauty
ślicznota
i

#1218
od stycznia 2007

2007.06.11 21:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Tyle się dzieje w naszym kąciku o hostach - rewelacja!!!

Beato - ślicznie dziękuję za nazwanie i wskazówki do nazwania moich funkii, faktycznie co do tej żółtoobrzeżonej zauważyłam, że blednie i nawet martwiłam się, dlaczego, bo z białym mam inną, a ta miała być żółta!!!

Twoja Great Expectation i Brenda's Beauty - cudne!!!

Joteszu, Beato - dzięki za wszystkie linki, choć podejrzewam, że na razie nie wszystkie odwiedzę, to kwestia czasu, niestety, ale przyjdą jesienne popołudnia i wieczory...

Joteszu, ta funkia o liściach wielkich jak stół, chcę taką też mieć!!! Ale to niestety tylko z Ameryki?

Mirko, pokaż także inne swoje funkie.

Zacienione miejsca w ogrodzie - posiadam takie, bo szczęśliwie tak się składa, że mam na obszarze ogrodu 4 spore drzewa, przedwojenna grusza, takaż jabłoń oraz dwa orzechy. Na owoce z tych owocowych nie liczę już, ale dawcami cienia są znakomitymi, wysokie drzewa, sporej wielkości korony, takie drzewa to na pewno marzenie funkiofili. A żebyście nie myśleli czasem, że pod orzechem funkie nie urosną! Ta błękitna (mój nr 3) tak urosła pod orzechem, że dzieląc jeden krzak uzyskałam prawie 20 sadzonek! A zarówno mój nr 4, jak i 7 też rosną pod orzechem i mają się bardzo dobrze!!! Oczywiście mam swoje sposoby na to, by im dać jeść, a mianowicie suszony kurzeniec lub krowieniec, albo też ''zupa'' z mniszków lekarskich, działa znakomicie.

Wiecie, kiedy pierwszy raz zwróciłam uwagę na funkie? W parku w Żelazowej Woli, wokół dworku, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Park jest cudownie zaaranżowany i są w nim m.in. całe połacie obsadzone funkiami, oczywiście z cieniu drzew, wygląda to prześlicznie. Niestety byłam tam dawno, kilka lat temu i nawet jeszcze nie marzyłam o cyfraku. Ale to można nadrobić, wystarczy znów się wybrać...
i

#1219
od stycznia 2007

2007.06.11 21:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
A co zwalczania ślimaków, zgadzam się z Beatą - błękitne granulki: Mesurol albo Ślimakol - działają rewelacyjnie. Ślimaki biedne giną w oczach, ale to niestety wybór, albo ślimaki, albo funkie i inne rośliny.
i

#382
od marca 2007

2007.06.11 22:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Chyba faktycznie zacznę zwalczać w ten sposób ślimaki. Było mi ich do tej pory żal, ale w takim tempie zjadają mi kwiaty, że nie mam raczej innego wyjścia.

Co do funkii postaram się zrobić im fotki, chociaż jak na razie nie są zbyt okazałe. Mam dopiero młode okazy: 3 z zeszłego roku i dwa posadzone w tym.

#14
od czerwca 2007

2007.06.11 23:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
Joteszu czy ta wielgachna to Potomac Pride?
Moja póki co mała ale wybłyszczenie juz ma takie samo
i

#383
od marca 2007

2007.06.11 23:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirka (imienniczka)
Poszperałam w moich zbiorach fotek i znalazłam na nich moje funkie :-)
Mam chyba tylko 3 rózne gatunki. Jedna z nich to prezentowana już wyżej na zdjęciu. Ma zielone liście z żółtymi brzegami.

Druga ma całkowicie zielone liście:Trzecia ma liście wewnątrz białe i obrzeżone zielono. Niedługo zakwitnie.#1225
od stycznia 2007

2007.06.11 23:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Ta trzecia ma takie pofalowane listki - śliczna!

#15
od czerwca 2007

2007.06.11 23:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
Barbaro, ta poofalowana, to wg mnie właśnie Twoja ósma undulata :) tylko trza poczekac :(

#16
od czerwca 2007

2007.06.11 23:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
u mnie wiosną prezentowała się tak :

#17
od czerwca 2007

2007.06.11 23:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
kolejny tegoroczny nabytek:
Kiwi Full Monty, trudno oderwać od niej wzrok

kiwi

#26
od maja 2007

2007.06.12 08:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
Drogie Panie! Miło mi ale i smutno trochę, że jestem jedynym jak dotąd w tym gronie funkiofilem (albo, jak się nazwał jeden Amerykanin - hostoholikiem!).

Ta gigantyczna hosta, nazwana żartobliwie Jurassic Park, jest zdjęciem pożyczonym z portalu amerykańskiego - może to i duma Potomaku - też byłbym dumny z takiego okazu! Nie wiem czy zaryzykowałbym uprawę takiego monstrum u siebie, bo chyba znaczny kawał ziemi trzeba na to przeznaczyć...

Funkiowo Beaty jest urokliwe! Mam prośbę i propozycje, żeby kłaść koło funkii pudełko zapałek do fotografii - to pozwoli ocenić wielkości roślin. Jakaś skala byłaby lepsza, ale zapałki są zawsze pod ręką.

Co do wzrostu Great Expectation - to czytałem, że jest dość wolny, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Przydatna jest ona w uprawie wszelkich funkii.
Kiwi Full Monty - bardzo oryginalna! Brenda's Beauty - jak nazwa - piękność.
Kompozycje Beaty ustawiły poprzeczkę bardzo wysoko - trudno będzie dorównać, ale próbować warto i zaczynać od choćby jednej.

Moje wariactwo zaczęło się od jednej, otrzymanej od przyjaciółki rodziny, zwykłej jednobarwnej funkii, do której po roku dołączyła dwubarwna, równie częsta i popularna ondulata. Teraz jest ich kilkanaście (chyba?) i myślę, patrząc na te zdjęcia, że nastąpią jakieś ciekawe wymiany...
:)

#27
od maja 2007

2007.06.12 10:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
http://faq.gardenweb.com/faq/hosta/
Znalazłem forum amerykańskie, przy którym bio-forum jest jak te miniaturowe hosty. Odpowiedzi na najczęstsze pytania są bardzo interesujące - znowu dowiedziałem się ciekawych rzeczy o wrażliwości host na słońce...
:)
i

#1227
od stycznia 2007

2007.06.12 18:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Joteszu, czemu twierdzisz tak smutno, że jesteś jedynym w tym gronie funkiofilem??? Może nasilenie hostoholizmu jest różne u każdego z nas, ale przecież poczynając od Beaty, która ma wspaniałą kolekcję 200 host, pozostałe z nas mają ich mniej, ale CHCĄ mieć więcej! A ja jestem gotowa przedsięwziąć kolejną podróż do Wrocławia, aby tam nafocić i naoglądać się host do woli.

A co takiego ciekawego wyczytałeś o wrażliwości host na słońce??? jestem bardzo ciekawa!

Kłaść do zdjęć pudełko zapałek, jako wskaźnik wielkości funkii - bardzo dobra myśl!!!

#1
od czerwca 2007

2007.06.12 22:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jan Kowalski (lis)
Witam !
Cieszę się ,że mogę zostać drugim prawdziwym męskim funkiofilem i to rdzennie polskim ;). Jeżeli mi się uda to wkleję moje ukochane :). trochę zaszkodziły im tegoroczne przymrozki.
Rodzinka od najmniejszej do najwiekszej

Najwiêksza, wysokoœæ ok. 80 cm œrednica powy¿ej 1m. Mo¿e pomo¿ecie mi j¹ zidentyfikowaæ

Rodzinka nr 2

Pojedyncze jutro
i

#1234
od stycznia 2007

2007.06.12 23:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Ale gapcia ze mnie, teraz rozumiem, dlaczego Joteszowi było smutno, że jest jedynym funkiofilem w naszym gronie funkiofilek. Teraz już nie jesteś sam, funkiofilo Joteszu!!!

Janku, dzięki za Twoje funkie, czekamy na kolejne, a ja nie widzę, aby im choć trochę zaszkodziły przymrozki!!!

#28
od maja 2007

2007.06.13 07:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz
Barbaro! Teraz już nie jestem jedynym hostoholikiem...

Co do słońca, to przytoczę z pamięci, bo nie chce mi się teraz szukać i tłumaczyć z angielskiego - hosty znoszą słońce, może poza odmianami z dużymi plamami niemal białymi, bo te są dosyć cienkie i mogą się oparzyć. Niektóre odmiany niebieskie, z woskowym nalotem też nie przepadają za nadmiarem słońca, bo mogą stawać się zielone (ciekawe, czy po powrocie do cienia stają się na powrót niebieskie?). Inne odmiany sobie radzą, tylko trzeba pamiętać o porządnym podlewaniu, regularnie co 3-4 dni. Amerykanie radzą też od góry zacieniać hosty prostymi, lekkimi konstrukcjami, które na podanych przeze mnie linkach można znaleźć.

Wysłałem zapytania do trzech krajowych producentów, czy mogą przysłać hosty w detalu - czekam na odpowiedzi...
:)

#29
od maja 2007

2007.06.13 08:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jotesz

przydomowe ozdoby...

#1
od czerwca 2007

2007.06.13 22:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Hosta Funkia (ada)
Witam wszystkich hostomaniaków/funkiomaniaków?/.W zeszłym roku posadziłam kilka host nie zwracając uwagi na nazwy.W tym roku wiosną również dokupiłam kilka.Dalej interesowały mnie liście,a nie nazwy.Jednak ostatnio dokupiłam 15 odmian i od teraz kompletuję funkie już z nazwami odmian.Jeśli ktoś chce kupować w cenach detalicznych,to napewno wysyłają w zielonych progach/tam własnie ostatnio kupowałam,nie wiem,czy mogę podawac link/.Ceny przystępne,dużo niższe niż na Allegro.Wysyłają również we Floramarket/Kokotów k/Wieliczki/
Aktualne zdjęcia muszę zrobić.

A gdzie taką funkię Kiwi Full Monty można kupić?

(wypowiedź edytowana przez ada 13.czerwca.2007)
i

#1252
od stycznia 2007

2007.06.13 23:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Hosto Funkio, witaj!!!

Podaj, proszę, ten link, o którym wspominasz, będę bardzo wdzięczna, chyba nie tylko ja...

#2
od czerwca 2007

2007.06.14 20:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Funkia (ada)
http://www.zieloneprogi.pl/jpg_gif/OFERTA%202007.doc
http://www.kwietnik.com.pl/nt-bin/sklep.asp?kr=PL&j=POL&rc=cwy
Ja zamawiałam w tym pierwszym,bo ten drugi mam niedaleko i pewnie się tam wybiorę,ale najpierw muszę zapomnieć,że na same funkie wydałam ponad 160 zł.

W zielonych progach można się skontaktować na gg,bo są bardzo często.Ich nr 4926351

#18
od czerwca 2007

2007.06.14 21:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
Kiwi Full Monty kupiłam w Holandii i niestety nie natknęłam się na nią ani na Allegro ani w ofertach szkółek. Zdjęcie z maja, teraz jest większa i jeszcze lepiej wysmużona. Non stop wypuszcza nowe listki, może jutro umieszczę jej aktualne foto

#3
od czerwca 2007

2007.06.14 21:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Funkia (ada)
Zobaczcie co tu jest.Jaka szkoda,że nie wysyłają do Polski.Znajomych i rodziny w USA też nie mam.Kiwi Full Monty też tu jest.Buuuuuuuuu!!
http://glinki.com/?l=nj3fif

#19
od czerwca 2007

2007.06.14 22:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Zielanko (bea)
za wielką wodą tego w cholerę.
mi się marzą Foxfire: Bamm Bamm, Lady Linda no i Snake Eyes http://www.foxfiregardens.com/
ceny kładą na łopatki no i kwestia dostępności do tych cudów :(

#4
od czerwca 2007

2007.06.14 22:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Funkia (ada)
O hostach w takich cenach to nawet nie marzę.A tak na marginesie to wszystkie hosty pod tym linkiem są stosunkowo drogie.

#5
od czerwca 2007

2007.06.15 12:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Funkia (ada)
A to są funkie,które zakupiłam ostatnio:
bright lights
hosta_bright lights
brim cup
hosta_brim cup
elisabeth campbell
hosta_elisabeth campbell
fire and ice
hosta_fire and ice
gold edger
hosta_gold edger
great expectations
hosta_great expectations
julie morss
hosta_julie morss
june
hosta_june
krossa regal
hosta_krossa regal
pacific blue edger
hosta_pacific blue edger
patriot
hosta_patriot
piedmont gold
hosta_piedmont gold
pizzazz
hosta_pizzazz
stiletto
hosta_stiletto
blue angel
hosta_sieb. Blue angel
Pewnie niektóre z nich miałam wcześniej,jak np.blue angel,ale nie znałam ich nazw.Może ktoś pomoże mi w rozpoznaniu,np.tych

Wiem,ze te małe to golden tiara,a ten jasny olbrzym to zapewne Sum and substance,ale reszty nie jestem pewna

#6
od czerwca 2007

2007.06.15 12:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Funkia (ada)
oj,nie załączyły się ostatnie obrazki,zdjecia może mało wyraźne,ale musiałam je zmniejszyć,chcąc tu załączyć.
(wypowiedź edytowana przez ada 15.czerwca.2007)
i

#1282
od stycznia 2007

2007.06.18 21:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Moja hosta nr 2, z prezentowanych powyżej (2007.06.10 12:32) kwitnie białymi kwiatkami, odniesieniem dla jej rozmiarów mogą być płytki pozbruku w tle:

funkia

funkia2
« » bio-forum.pl « Ogród « Archiwum « Archiwum 2009-2011 « Funkie - Hosta « Funkie jako takie «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji