ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
przenoszenie na zimę 2008/9
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
i
2008.10.31 16:12 #119840
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Snowarski (marek) na forum od kwietnia 2001, wypowiedź #2532
Przy okazji ciekawostka.
Przeniosłem wczoraj całą kolekcję ze stanowisk letnich (mam trzy: foliak, loggia, skrzynki na dachu domu) do nieogrzewanego pokoju gdzie zimują.

W sumie mogły jeszcze stać bo zapowiadany w ICM większy przymrozek nad dzisiejszym ranem, we Wrocławiu się nie spełnił, było ranem +4C. Zresztą później nie za bardzo mogę mieć czas znosić.

No i ciekawostka. W ostatnich dwóch tygodniach były we Wrocławiu dwa przymrozki. Oba niewielkie - temp. powietrza na wysokości kilku metrów nie spadła poniżej -1C. Jednak na folii tunelu (na jej obu powierzchniach), oraz na szybach przykrywających skrzynki utworzyłą się całkirm gruba i konkretna warstwa lodu, która utrzymała się ok. 2 godzin od wschodu słońca.
Przed tymi przymrozkami wniosłem do zimowalni tylko kilka kuwet z którymi nie chciałem ryzykować.
Okazała się (zgodnie z literaturą), że nieco podsuszonym kaktusom krótkotrwały spadek temp. w okolicy nieco poniżęj 0C nie czyni szkody.
Co ciekawe zostawiłem w foliaku, na próbę, dwie kuwety z siewkami zaszczepionymi na porządnie ulistnionych Pereskiopsis. Liściom nic a nic się nie stało.

Nie robił bym tych eksperymentów gdyby zapowiadali przymrozek nadranny rzędu kilku stopni poniżej zera, choć i pewnie to by było bez szkody dla większości kaktusów.

Tego roku też po raz pierwszy będę zimował kilka kuwet na dworze z innymi kaktusami niż Opuntia. Mam trochę mrozoodpornych Echinocereus, Escobaria, Pediocactus ale jeszcze ich oporności nie poddawałem zimowej próbie :)
Kuwety z mrozoodpornymi Opuntia i w poprzednie zimy stały w foliaku.

Mrozoodporne nieOpuntia będą spędzały zimę w skrzynkach (w których rosną też w sezonie). Są oczywiście przykryte szkłem dla ochrony przed opadami.
2008.10.31 16:55 #119843
Zmień/Popraw · Usuń
B.E.Z. (bez) na forum od września 2007, wypowiedź #91
A ja zrobiłem podobne doświadczenie z gatunkiem Aptenia cordifolia, bo gdzieś wyczytałem, że są typy wytrzymujące do minus 20 stopni. W roku ubiegłym eksperyment mi nie wyszedł, aptenia zgniła jeszcze przed mrozami.
W tym roku posadziłem ją w miejscu zadaszonym - zobaczymy, czy przezimuje.

bez

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: