ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
przesadzawie starowinki opuncji
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
Bio-forum.pl » Kaktusy i sukulenty » starsze wątki (do 21 sierpnia 2011) » przesadzawie starowinki opuncji
2009.08.16 15:26 #140943
Zmień/Popraw · Usuń
ola dyjak (tadzia) na forum od sierpnia 2009, wypowiedź #1
Dostałam dosłownie w spadku kilka staruszków kaktusów ( postaram się umieścić zdiecia)opuncje,mamillarie,.Czytam,sprawdzam, obserwuję,postawiłam sobie za punkt homoru nie zamordowanie ich.Przystosowałam je i powoli wystawiłam na dwór ,zbieram deszczówkę ,kiedy serce mi mówi podlewaj uruchamiam tzw zdrowy rozsądek i mówię sobie nie przesadz wytrzymaj jeszcze kilka dni . No i mam pierwsze zmartwienie 50 cm opuncja (chyba vulgaris) rośnie w 15 cm plastikowej doniczce ,korzonki wychodzą przez otwory od dołu,a po zdięciu doniczi "Wężowisko".Podłoże dramat zbita bryła kompletnie nie absorbujaca wody.kochani co mam robić nie ma siły żebym oczyściła korzeni ze starej gleby nie rwąc ich na strzępy,dodam jeszcze ,że mimo tragicznych warunków w oczach rośnie ma dwa nowe człony.Co powinnam zrobić przesadzać,czekać?
2009.08.16 20:01 #141016
Zmień/Popraw · Usuń
Michał Lisok (bob) na forum od kwietnia 2007, wypowiedź #330
Witam,
opuncje potrzebują zazwyczaj dużych pojemników ze względu na ich rozbudowany system korzeniowy. Opuntia vulgaris widziałem już jednak w takich "naparstkach", że żałość chwytała serce, a rosła wspaniale. Jeśli więc nie wykazuje oznak zastoju, to możesz pozostawić ją w starej doniczce bez przesadzania.
Co do usuwania starego substratu, to nie powinno się nic stać, jeżeli przypadkiem uszkodzisz część korzeni. Niektórzy zalecają nawet ich przycinanie podczas przesadzania. Nie musisz też z dokładnością aptekarza usuwać starego (torfowego?) substratu - to przecież opuncja. ;)

Pozdrawiam,
Michał
2009.08.16 20:36 #141035
Zmień/Popraw · Usuń
ola dyjak (tadzia) na forum od sierpnia 2009, wypowiedź #2
Bardzo dziekuję ,nie bedę więc panikować i przesadzę kaktusa na wiosę -jeśli dobrze zrozumiałam to najlepsza pora,domyslam się na miesiąc -dwa tygodnie przed pierwszym podlaniem,czy po zegarmistrzowsiej robocie oczyszcznia korzeni mam ją zostawić bez substratu na jakiś czas?
2009.08.16 21:10 #141045
Zmień/Popraw · Usuń
Michał Lisok (bob) na forum od kwietnia 2007, wypowiedź #332
Witam,
oczywiście, ewentualne rany powinny mieć czas na zagojenie się, przykładowo tydzień bez substratu.

Pozdrawiam,
Michał
2009.08.29 08:13 #142953
Zmień/Popraw · Usuń
ola dyjak (tadzia) na forum od sierpnia 2009, wypowiedź #3
Opuncja wystrzeliła,dosłownie rosnie w oczach,stoi na dworze w pełnym słońcu,nowe człony urosły 5 cm przez miesiąc.I od razu pojawiają się pytania .Czy to prawidłowość że roślina " roni łzy "-z młodych pędów płynie sok i pojawiają się na nich zgrubienia o średnicy kilku mm nabrzniałe sokiem? cała roślina łącznie z tegorocznymi pędami ma nierównomierne wewnętrzne punktowe przebarwienia jak by braki w chlorofilu (jasne piegi),szukałam i jedyne co znalazłam to chloroza (wirusowa lub z braku żelaza w podłożu) czy mam się przejmować?

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: