ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
parapetowa chłodziarka - zimowania w ogrzewanym pokoju
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
Bio-forum.pl » Kaktusy i sukulenty » starsze wątki (do 21 sierpnia 2011) » parapetowa chłodziarka - zimowania w ogrzewanym pokoju
i
2007.04.02 08:33 #59399
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Snowarski (marek) na forum od kwietnia 2001, wypowiedź #1660
Jako się rzekło dla optymalnego rozwoju i kwitnienia (zdecydowana większość) kaktusów potrzebuje okresu spoczynku zimowego w temp. powyżej 0 i poniżej 12-15st C.

Jak to zapewnić, gdy uprawiamy kaktusy w mieszkaniu na parapecie?
Oczywiście najłatwiej wynieść je do nieogrzewanego zimą pomieszczenia, gdzie tempratura utrzyma się powyżej 0 nawet w największe mrozy.

Istnieje jednak ciekawy patent przy pomocy którego można zimować kolekcję w ogrzewanym pomieszczeniu, na parapecie pod którym jest kaloryfer i bez szkody dla ciepłoty reszty pomieszczenia.

Opiera się ona na następującym zjawisku fizycznym. Chłodne powietrze jest cięższe od ciepłego. Obieg pomietrza przy szybie okna wygląda tak, że schłodzone powietrzu tuż przy szybie spływa (jako że jest cięższe) cienką wartwą w dół przy szybie. Jeśli oddzielić parapet czymś w rodzaju "korytka" od reszty pomieszczenia to zimne powietrze będzie spływało i wypełniało taki pojemnik. Temperatura w takim pojemniku będzie nawet o kilka do kilkanastu stopni niższa niż w pomieszczeniu.


chłodziarka przyokienna
szkic. przekrój poprzeczny i widok "chłodziarki parapetowej"


Cały wic polega w zasadzie na tym jak zrobić tę konstrukcję aby była w miarę estetyczna. Ścianki mogą być np. wykonane z przeźroczystego materiału.
Jeśli nie musimy/nie chcemy dbać o estetykę ścianki mogą być wykonane nawet z kartonu falistego. W taki sposób zimowałem w ogrzewanym mieszkaniu kaktusy przez kilka pierwszych lat kolekcji.
Dla lepszej izolacji, od ogrzewanego od spodu parapetu, dno korytka może być np. styropianowe.Od biedy można też przezimować kaktusy i w cieplejszych warunkach na parapecie, ale nie należy ich podlewać. W większości wypadków będzie to wtedy bez szkody dla kwitnienia i wyglądu.
2007.12.15 22:14 #87395
Zmień/Popraw · Usuń
Krzysztof Mróz (krzysztof) na forum od grudnia 2007, wypowiedź #1
Pomysł jest dobry, ale nijak się ma do tzw "okien plastikowych" gdzie pomiedzy szybami jest próżnia, a warto przypomnieć, że ciepło to ruch cząsteczek
i
2007.12.16 00:01 #87412
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Snowarski (marek) na forum od kwietnia 2001, wypowiedź #2443
Bynajmniej :)

I w przypadku okien plastikowych powierzchnia szyby od strony pokoju ma znacznie niższą temp. niż powietrze w pokoju - proponuję wstać sprzed monitora i przytknąć rękę do szyby.
Warstwa powietrza przylegająca do szyby ulega więc ochłodzeniu i spływa w dół równolegle do szyby, może być zebrana w opisanym wyżej korytku itd.

Różnice dla okien palastikowych, z punktu widzenia chłodziarki parapetowej:

in minus - że okna plastikowe mają zwykle mniejszy wsp. przenikania ciepła są więc mniej wydajnymi powierzchniami chłodzącymi;
in plus - zwykle można przez częściowy obrót "klamki" je nieco w sposób kontrolowany rozszczelnić zapewniając dodatkowy dopływ wychłodzonego powietrza do chłodziarki.


Prawdopodobnie myli Ci się "próżnia" pomiędzy szybami z próżnią fizyczną. Zapewniam że między szybami w ramie jest nadal sporo cząsteczek gazów dość wydajnie tranportujących ciepło.
Dodatkowo przeływ ciepła następują też przez ramy okna.

(wypowiedź edytowana przez marek 16.grudnia.2007)
2007.12.20 17:33 #87797
Zmień/Popraw · Usuń
Krzysztof Mróz (krzysztof) na forum od grudnia 2007, wypowiedź #16
Tak, mała pomyłka. W praktyce temperatura jest niższa o 6, 5 stopni C.
2009.11.04 20:38 #151508
Zmień/Popraw · Usuń
Artur Wrocław (audubai89) na forum od listopada 2009, wypowiedź #3
Ja mam coś podobnego do "korytka" zaproponowanego przez P. Marka. Przystawiłem do parapetu komode, na niej podtawiłem 3 szyby tworzące z płaszczyzna szyby trapez. W górnej części okna mam zamontowany (fabrycznie) nawiewnik który kieruje chłodne powietrze z dworu w dół do kaktusów :) I tak z kilkudziesieciu cm2 zwiekszyłem powierzchnie pod chodowle do prawie metra2 :D Jak na na razie to pomieściłem w tym pseudoakwarium 36 kaktusów :)
Pzdr.

( i co sadzicie o tym?)
2010.01.29 21:46 #158752
Zmień/Popraw · Usuń
Sebastian Leszczyński (seba14) na forum od stycznia 2010, wypowiedź #3
na zimę do akwarium wstawiam moje kaktusy bez żadnego dogrzewania jedynie to troszkę je oświetlam ale i bez tego się da je przezimować a niestety mieszkam w bloku i nie mam innych warunków do zimowania

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: