Katowice 8 grudnia 2016 - PTB zaprasza
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
bio-forum.pl » Spotkania mykologiczne i botaniczne » Katowice 8 grudnia 2016 - PTB zaprasza
2016.12.07 08:01 #294995
Zmień/Popraw · Usuń
Piotr Grzegorzek (piotr_grzegorzek) na forum od września 2006, wypowiedź #14412
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na spotkanie członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Botanicznego w dniu 08 grudnia (czwartek) 2016 roku o godz. 12.30, do sali B-204 na WBiOŚ ul. Jagiellońska 28. Wykład pt. „Biologia i rozmieszczenie nawłoci (Solidago L. i Euthamia Nutt.) w południowo-zachodniej Polsce" wygłoszą dr Magdalena Szymura z Katedry Kształtowania Agroekosystemów i Terenów Zieleni Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz dr hab. Tomasz Szymura z Katedry Ekologii, Biogeochemii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Szczegółowe informacje zamieszczono w załącznikach.

Z poważaniem
Zarząd Śląskiego Oddziału PTB
_____________________________________
Sekretarz: dr hab. Alina Urbisz
Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Uniwersytet Śląski
ul. Jagiellońska 28
2016.12.13 09:43 #295242
Zmień/Popraw · Usuń
Piotr Grzegorzek (piotr_grzegorzek) na forum od września 2006, wypowiedź #14432
Na podstawie tego co zostało powiedziane napisałem jeden artykuł do tygodnika Co Tydzień. w wydaniu mysłowickim tak przedstawiłem kwestie taksonomiczne.
Przegląd taksonomiczny
Zacznijmy od Władysława Szafera i jego klucza Rośliny Polskie. Podaje on z naszego kraju tylko cztery gatunki. Są to rodzima nawłoć pospolita – Solidago virga-aurea oraz trzy gatunki amerykańskie. Nawłoć kanadyjska – Solidago canadensis, nawłoć późna – Solidago serotina oraz nawłoć wąskolistna – Solidago graminifolia. W przewodniku firmowanym nazwiskiem Rothmalera według stanu na rok 2001 nazwy łacińskie wymienionych gatunków prezentują się następująco: S. virgaurea, S. canadensis, S. gigantea oraz S. graminifolia. Prelegentka widzi to tak. Gatunek krajowy bez zmian. Z nawłoci kanadyjskiej zdecydowanie wydzielono nawłoć najwyższą noszącą teraz nazwę łacińską Solidago altissima. Do niedawna miała ona status odmiany gatunku macierzystego. Rzecz w tym, że w jej kręgu, w Ameryce Północnej istnieje kilka drobnych gatunków i tamtejsi botanicy wszystko wyjaśnili. Ten takson spotkałem 10 sierpnia 2012 roku w rejonie Brzęczkowic. I jeszcze jedno. Solidago gignatea najczęściej nie dorasta do metra wysokości. Ponadto ustalono, że to co uważamy za nawłoć wąskolistną nią nie jest. Teraz to Euthamia graminifolia. W każdym bądź razie mamy niezłe zamieszanie z tymi najeźdźcami. Odnotowano jeszcze przypadek kolaboracji, a może gwałtu. Otóż znaleziono mieszańca nawłoci kanadyjskiej z nawłocią pospolitą. Zwą go uczenie Solidago x niederederi. Musiałem w tym miejscu sporo rzucać łaciną, ale inaczej się nie dało.
Jeśli chodzi o zwalczanie tego żóltego paskudztwa to póki co aktualna jest pierwsza część tego znanego cytatu - Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate
2018.09.18 17:47 #317402
Zmień/Popraw · Usuń
Piotr Grzegorzek (piotr_grzegorzek) na forum od września 2006, wypowiedź #16620
Jeśli chodzi o Katowickie PTB to jest przerwa wakacyjna. Jeśli chciałbyś się spotkać ze mną to jestem dostępny w Muzeum w Chrzanowie (tel. 32 623 51 73).
W sobotę 29 września będę prowadził wycieczkę po okolicy Płazy k. Chrzanowa. W dniu 6 października będę dostępny w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu.
W niedzielę 23 września będę oprowadzał po Górze Hugona w Świętochłowicach. Będą dwie tury o 10.00 i 13.00. Startujemy z okolicy parkingu przy cmentarzu przy ulicy Wiśniowej.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 18.września.2018)

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Jeśli masz konto podaj swój login i hasło. Możesz też wysłać wiadomość jeśli jeszcze nie posiadasz konta - wtedy podaj jako login swoje imię i nazwisko (lub pseudonim) i pomiń hasło. Adres e-mail jest opcjonalny.
Hasło:
E-mail:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja:
ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji