bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Zabawa kulinarna na zimowe wieczory .
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 01 października 2016) « Archiwum 2011 «

#31
od stycznia 2007

Szanowni użytkownicy bio-foru o zacięciu kulinarnym , ale i nie tylko , na długie zimowe wieczory proponuję zabawę kulinarną z grzybami , na początku z grzybami shiitake . Osoby chcące wziąć udział w zabawie, przysyłają na mój adres e-mail mycomed@grzyby.info zgłoszenie , ja na podany adres wysyłam świeże bądź suszone grzyby shiitake . Uczestnik zabawy opracowuje przepis kulinarny, fotografuje i( foto gotowej potrawy , foto produktów , foto potrawy w trakcie przygotowania , podobnie jak http://www.shiitake.pl/kulinarne/Dania%20z%20grzybami%20nameko%202.html )zamieszcza materiał wzbogacając w przepisy , zarówno stronę bio-forum jak również wyrażają zgodę na zamieszczenie przepisu na mojej stronie komercyjnej www.shiitake.pl , www.mycomed.eu , oczywiście, podając autora przepisu i wykonania . Ponadto można na kolejnym zlocie bio-forum powtórzyć wykonanie dań , które wezmą udział w konkursie kulinarnym np. „O złotą patelnie bio-forum .
i

#3213
od października 2005

Krzysiu, rzuciłeś rekawiczkę - ja ja podejmę. Mam przecież suszone shitake i obiecuję w najbliższym czasie zrobić fotorelację.
Już raz użyłem tego suszu ale w kapuście kiszonej z niewielkimi dodatkami wędliny. U nas tzw biedny bigos. Robi się taką kapustę z normalnymi suszonymi grzybami leśnymi, ale te z shitake są o niebo smaczniejsze. Faktycznie mają inny aromat.
Przesyłać już mi grzybów nie musisz a ja obiecuję, że fotoprzepis zawiśnie na Bio i Twojej ( jak zechcesz ) stronce :-)
PS Oczywiście, to nie będą shitake w kapuscie :-)

(wypowiedź edytowana przez old_rysiu 12.grudnia.2010)

#33
od stycznia 2007

Old_Rysiu jestem przekonany że zaprezentujesz znakomite danie . Jeżeli zabawa kulinarna z shiitake znajdzie zainteresowanie, to w przyszłości możemy pobawić się również z innymi grzybami np. nameko , yamabushi, eryngii czy bunashimeji i oczywiście zwieńczenie kulinarnej przygody, konkursem na bio-zlocie .
i

#3220
od października 2005

No i gotowe :-)
Przepis należy do Ciebie Krzysiu :-)
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/34/391160.html

#5282
od kwietnia 2004

2010.12.13 18:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Mnie też coś chodzi po głowie, Krzyś. Ale ja w piątek poszaleję i dam znać, jeśli wyjdzie.

#3223
od października 2005

Jolka - grzyby to wspaniały towar. Nie ma takiej opcji aby było niesmaczne.

#5283
od kwietnia 2004

2010.12.13 19:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Ja tam potrafię schrzanić potrawę.
i

#3225
od października 2005

Od dawna przyglądam się tym grzybom z Waszej uprawy. Najbardziej podoba mi się ta soplówka jeżowata zwana też brodą starca czy lwią grzywą :-)
Wszystkie grzyby powinne przejść przed spożyciem proces termiczny. Jak to się ma z tą soplówką? Czy to taki sam proces jak u naszych innych grzybów?
Soplówka ta ma niezwykły kształt. Nigdy jej nie widziałem, ale wydaje mi się, że to bardzo luksusowy towar kulinarny. Jak już zamieszkam gdzieś pod lasem, to się o taki grzybek do Ciebie uśmiechnę.

#5284
od kwietnia 2004

2010.12.13 19:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
I wermiszelek zrobić z soplóweczki?
i

#3227
od października 2005

Jolka :-)
Ty jesteś specjalistka od zup wszelakich :-) Ja zaś gustuję w daniach drugich.
Z soplówki to zrobibym naprawdę lwią głowę. Nie mam jednak pojecia, jak zachowa się ten grzynb w czasie obróbki cieplnej. Ja nawet nie wiem jak on wyglada naprawdę surowy, czy te włosy po obróceniu spadają w dół, czy to zbita tak wyrzeźbiona forma. Trzeba min trzy głowy żeby zrobić eksperyment, po którym można wykonać tego lwa.Trzeba spróbować zagotować, odparować, odparować z włosami w dół. Po takich eksperymentach wyskoczy obraz przyszłego dania.
i

#3235
od października 2005

No i nikt wiecej nie podejmuje się pokazania swoich przepisów? Tylko Jolka obiecała, że coś wstawi - ale chyba to wielka tajemnica bo cichutka jak myszka :-)
Gdzie reszta naszych kuchmistrzów? Wiem, że są tutaj :-) Nie pękajcie - dalej do roboty!!!

#82
od czerwca 2009

2010.12.16 13:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Czapik (czahanka)
Rysiu,Szykuję się do wyjazdu na święta,ale po Nowym Roku -przepis będzie na mur!

#11
od lipca 2008

2010.12.16 22:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Brat (rayn)
Polecam żadne tam shiitake czy yamabushi (Boże, co to jest?), ale zwykłe "nasze" risotto z maślakami w roli głównej.
Blaszkowe absolutnie Wam się nie sprawdzą (więc nie eksperymentujcie przenigdy z pieczarkami czy gąskami albo twardzioszkami).
I co jeszcze?
Że nie wiecie nic o ryżu?
Nie wierzę:).

Poza tym, wiem, trochę odbiegam od tematu:).
i

#183
od marca 2008

2010.12.16 23:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Małgorzata Tęsna (malgi)
Ja nawet w NIEMCACH gotowałam potrawki z ryżu, polane sosem z prawdziwków (zamrożonych) z dodatkiem piersi indyczej (pokrojonej w kostkę), zaprawionej przecierem pomidorowym, czosnkiem, wegetą, pieprzem i papryką...
Teraz często przygotowuję sobie taki sosik (czasami bez mięska) i zapodaję go sobie z kaszą jęczmienną!
i

#3237
od października 2005

Rayn - są różnego rodzaju grzyby. Kurki nie porównasz do pieczarki, tej zaś do żólciaka siarkowego a tego do płachetki kołpakowatej. Nie można porównać maślaka do czubajki, czubajki do borowika ceglastoporego, tego zaś do lejkowca dętego. Wszystkich zaś nie porównuj do boczniaka ostrygowatego do shitake czy innych chińskich grzybów mun, bo chociaż tam się nazywają mun to u nas jest to zwykłe ucho bzowe :-)
Najciekawsze w tym wszystkim to to, ze te grzyby mają inne smaki/aromaty. Kiedyś mialem zakodowany zapach grzybowy. Dzisiaj to się zamazało - a to właśnie dzięki shitake czy żółciakowi siarkowemu.
Tak jak ludzie kupują krewetki i nie pisza ''Boże co to jest ?'', tak w sprzedaży jest shitake.
Można z niego zrobić wiele potraw i dlatego tutaj ten wątek. Tak jak polskie są ruskie pierogi, Twoje risotto, tak i polski jest sandacz w sosie shitake :-)))

#35
od stycznia 2007

"Polecam żadne tam shiitake czy yamabushi (Boże, co to jest?), ale zwykłe "nasze" risotto z maślakami w roli głównej. " śpieszę z wyjaśnieniem, yamabushi to nazwa handlowa grzyba Hericium erinaceum i bardziej swojsko brzmiącej nazwie Soplówka jeżowata . W Polsce z tego co mi wiadomo jest kilka stanowisk ,i ów gatunek jest pod ścisłą ochroną, więc przeciętny zjadacz grzybów ma małe szanse na degustację wyżej wymienionego monstrum. Tak jak zresztą napisał old-rysiu nie można porównywać różnych gatunków grzybów, tak jak nie można udowodnić wyższości smakowej pomidorów nad ogórkami kiszonymi. Polska jest jednym z niewielu regionów na świecie, gdzie tak popularne jest zbieractwo grzybów, a co się z tym wiążę stosunkowo powszechną i bogatą wiedzą mykologiczną. W większości jednak krajów na świecie, powszechna wiedza o grzybach sprowadza się do tych, które można znaleźć na sklepowych półkach , czyli w zasadzie grzybów uprawnych. Rayan domyślam się że nigdy nie miałeś do czynienia z innymi grzybami uprawnymi niż pewnie pieczarka czy boczniak, bo nigdy byś tak nie napisał "żadne tam shiitake " Do przedstawiania przepisów kulinarnych z różnymi grzybami jest, pięknie zresztą rozbudowany na Bio-forum,dział "W kuchni " Zakładając ten wątek, miałem na celu wzbogacić dział kulinarny, zarówno na Bio-forum, jak również na mojej stronie firmowej o przepisy z grzybami stosunkowo mało znanymi w Polsce .Ponadto zaoferowałem nieodpłatną wysyłkę grzybów, dla osób chcących poeksperymentować również z grzybami uprawnymi. W Polsce grzyby shiitake są dostępne w zasadzie w niektórych marketach w większych miastach, więc nie są powszechnie osiągalne , nie wspominając o cenie ( około 70 zł /kg ). Nie wymienię innych gatunków, które są w ogóle niedostępne na naszym rynku, a mam nadzieję że w późniejszym czasie użytkownicy Bio-forum będą mieli okazję poeksperymentować z nimi .Na zakończenie moich wypocin zacytuję opinię osób, które miałem przyjemność poczęstować Soplówką jeżowatą ( Małpią głową , Lwią grzywą , Brodą starca ) smażoną na masełku: " Smak soplówki jest niesamowity i nieporównywalny z żadnym innym grzybem " Piękno tego świata tkwi w jego różnorodności .
i

#184
od marca 2008

2010.12.17 21:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Małgorzata Tęsna (malgi)
Ja Krzysiu bardzo chętnie bym spróbowała MAŁPIĄ GŁOWĘ i poeksperymentowała z nią!
Żółciaka siarkowego (dzikorosnącego) już ujarzmiłam i nawet kiedyś na innym forum grzybkowym opisałam z fotorelacją wykonane kotleciki z tego smakowitego grzybka!
i

#3244
od października 2005

Jolka - miałaś poszaleć z shitake w piatek. Poszalałaś? :-) Może za dobre wyszło i teraz nie wiesz, czy tak za darmo oddać ten przepis tutaj zanim otrzymasz patent? :-)
W Oszołomie widziałem Shitake świeże. Jak w styczniu jeszcze będą, kupię i zrobię coś extra - ale mam pomysła :-))))
i

#5299
od kwietnia 2004

2010.12.22 10:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Miałam Rysiu, miałam. Chyba zostawię to na po świętach. Praca zawodowa, a raczej jej marne resztki, nieznośny ból karku, zakupy, prezenty, sprzątanie i pichcenie to już za dużo, jak na mnie. A co dopiero jeszcze bawić się z aparatem fotograficznym.
i

#3261
od października 2005

Cichutko w tym wątku się zrobiło. Po ciężkiej chorobie zaczynam nabierać apetytu i od razu sobie pomyślałem ... a jakby tak ...
W głowie mam okropny plan - połaczenie shitake z masą na placki ziemniaczane. Wszystko zapieczone w foremce na ciasto w piekarniku, do tego gotowany brokół i kalafior ( koniecznie razem ), mogłoby być bardzo atrakcyjnym daniem. Jak dojdę do siebie - to spróbuję coś takiego zmajstrować :-)

Gdzie reszta naszych kucharzy? Chrisfir, Grzybiorz, Janek - Żyjecie??

(wypowiedź edytowana przez old_rysiu 05.stycznia.2011)
i

#5367
od kwietnia 2004

2011.01.28 19:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Krzysiu. :-)
W Twoje ręce. Muszę powiedzieć, że to było pyszne!

https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/34/395176.html

Co i gdzie jeszcze mam zrobić? Gdzie wysłać zgodę?

#43
od stycznia 2007

Jolu danie ekstra , muszę przetestować . A teraz pytanie do Ciebie i old Rysia ,a może by tak jeszcze raz ..... tym razem Soplówka jeżowata ?

#203
od marca 2008

2011.01.28 21:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Małgorzata Tęsna (malgi)
Krzysiu, ja bym poeksperymentowała chętnie z.... MAŁPIĄ GŁOWĄ!!! :-)

#44
od stycznia 2007

Małgosiu , mówisz-masz , a raczej piszesz-masz . Podaj mi na priv adres wysyłki .
i

#3307
od października 2005

Krzysiu - soplówka tak - chętnie, ale muszę mieć dwie sztuki, bo boję się, że mój pomysł może nie zdać egzaminu. Zakładam zatem, że musze zrobić poprawkę, chodzi o technologiczne przygotowanie tego grzyba.
No i jeszcze pytanie - czy musi być gotowany w wodzie, pieczony, czy może być parowany? Czy grzyb ten jest tak szlachetny jak np. boczniak?

(wypowiedź edytowana przez old_rysiu 29.stycznia.2011)
i

#5368
od kwietnia 2004

2011.01.29 10:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Ja nie mam soplówki, Krzysiu.

A z shiitake jeszcze poeksperymentuję.

#45
od stycznia 2007

Jolu domyślam się że nie masz soplówki ,moim zamysłem przy założeniu tego tematu było, że dla chcących uczestniczyć w zabawie ja zapewniam grzyby,w ciągu 2 tygodni będę miał owocniki soplówki i wyślę wg życzenia . Poproszę tylko adres do wysyłki na mail podany w pierwszym poście , również old Rysia i osoby które też chciały by poeksperymentować z soplówką, no i ze świeżymi shiitake również. Zatem luty należy do soplówki , a marzec zobaczymy może do nameko albo eryngii.Co do soplówki Rysiu mam małe doświadczenie robiłem soplówkę smażoną na maśle

http://shiitake.pl/kulinarne/pk-grzyby-2a.jpg
i kiełbasa smażona z grzybami ( shiitake , nameko yamabushi )
http://shiitake.pl/kulinarne/pk-grzyby-3a.jpg

Pamiętam, że w książce " Domowa uprawa grzybów" Marka Siwulskiego , jest przepis na zapiekankę z soplówką .
i

#3309
od października 2005

Interesuje mnie tylko, czy z tej soplówki trzeba odlać wodę po przegotowaniu, jak to się robi z co niektórymi niezbyt szlachetnymi grzybami. Tak bardziej szczególowo - to interesuje mnie, czy musimy ten grzyb przegotować w wodzie!!
i

#3310
od października 2005

Byłem popatrzeć na Twojej stronie Krzysiu - przepisy kulinarne. Jest juz tego sporo i jak widać, grzyby pasują do wszystkiego. Najbardziej jednak spodobały mi się shitake faszerowane :-)
Przez te nasze zabawy kulinarne, bedziesz miał okropnie dużo roboty. Nasze przepisy trochę odbiegaja od sposobu pokazania dania na Twojej stronie. Mam jednak pomysł. Masz tam dział przepisy internautów. Trzeba zatem otworzyc nowy dział : Fotoprzepisy. W tym dziale będziesz mógł żywcem przenieść całość naszej pracy do Twojego archiwum.
i

#205
od marca 2008

2011.01.29 18:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Małgorzata Tęsna (malgi)
Krzysiu, ja planuję poeksperymentować z soplówką w roli głównej w potrawce z ryżem (lub kaszą)i piersią z indyka lub kurczaka! Chodzi mi też po głowie potraktowanie soplówki w tzw. "cieście" i smażeniu jako kotlecików!
Może pokuszę się też zapiec z makaronem w sosie pomidorowym????

Rysiu, tej wody po obgotowaniu by mi było szkoda wylać, pewnie wykorzystam ją do tego pomidorowego sosu? Albo do zaparzenia ryżu???

#46
od stycznia 2007

Rysiu , cały dział kulinarny na mojej stronce jest w przebudowie , istotnie mam trochę pracy z przetworzeniem nadsyłanych przepisów , przyjąłem taką formę prezentacji i pracuję nad ujednoliceniem wszystkich . Korzystając z okazji poproszę Ciebie i Jolę o akceptację formy . Na razie przepisy nie są dostępne z poziomu menu stronki . Zaprezentowane przez Ciebie i Jolę przepisy przybrały taką formę .

http://www.shiitake.pl/kulinarne/Dania%20z%20grzybami%20shiitake%2030.html

http://www.shiitake.pl/kulinarne/Dania%20z%20grzybami%20shiitake%2031.html

(wypowiedź edytowana przez Cropkeeper 29.stycznia.2011)
i

#3311
od października 2005

Wstrzymaj się z tymi przepisami.
Zadzwoń do mnie - 509933435

#260
od lipca 2008

2011.01.30 18:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Teresa Filipowiak (tessa)
Zgłaszam swój udział w zabawie. Krzysiu, wysyłam Ci adres do wysyłki na maila. Pomimo, że już będzie luty i soplówka, chętnie jeszcze popracowałabym ze świeżymi grzybami shiitake. A może załapię się na jedne i drugie?
i

#3316
od października 2005

Kurcze - zaczyna być goraco jak w prawdziwej kuchni. Tessa, Malgi, Jolka i ja - no to już 4 poważne przepisy kulinarne - a kto wie, może i wiecej :-)

#262
od lipca 2008

2011.01.30 23:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Teresa Filipowiak (tessa)
Drżyjcie narody!
i

#5372
od kwietnia 2004

2011.01.31 16:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Ślicznie Krzysiu. Dziękuję.
\clipart {smile}

Popraw tylko w tytule jaka na jajka. Proszę.

Naprawdę mam Ci dać mój adres?

#5374
od kwietnia 2004

2011.02.01 16:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Właśnie zaczynam robić drugą potrawę z shiitake. Ciiiiiiiiiiiiiiiiicho.
i

#5378
od kwietnia 2004

2011.02.02 16:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Puk. Puk.
To znów szalona gospodyni Jolka, zaszczepiona grzybami shiitake.
Tu nowy przepis:
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/34/395558.html

#49
od stycznia 2007

Super pomysł na danie . Jolu dzięki . Nie mam jeszcze namiarów Tereni, która jeszcze powalczy z shiitake , no i czekamy na soplówki .

#5383
od kwietnia 2004

2011.02.02 20:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
A moje namiary dostałeś, Krzyś? Bo mi wiadomość wróciła.

#51
od stycznia 2007

Tak Jolu, mam .

#267
od lipca 2008

2011.02.02 23:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Teresa Filipowiak (tessa)
Krzysiu, moje namiary wysłałam na adres e-mailowy mycomed@grzyby.info
i

#427
od września 2008

ja mam słoik grzybów shiitake z oliwkami w oleju słonecznikowym
jak go sfotografuje i znajde czas na opis
to sie właczę
Na razie moje zimowe wieczory sa bardzo zajęte
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 01 października 2016) « Archiwum 2011 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji