Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-09 Siedlec - Łysa Góra - pierwsza wizja lokalna - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17710
od września 2006

2019.09.06 09:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu znajdujemy się przy drodze biegnącej z zachodu na wschód pomiędzy kamieniołomami Piaskowa góra oraz Dubie. Na początku pierwszy buławnik wielkokwiatowy - Cephalanthera damassonium.Teraz trafił się kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Oto kolejne buławniki wielkokwiatowe - Cephalanthera damassonium.To było przed zbiornikiem powstałym jako źródło o zatrzymanym odpływie.Tym nie mniej woda wciąż się tutaj sączy.W tej okolicy trafiło się kolejne skupisko kruszczyków szerokolistnych - Epipactis helleborine.A poza tym jest niezapominajka błotna - Myosotis palustris.Jest też wyczyniec kolankowaty - Alopecurus geniculatus. Obydwa gatunki występują tutaj od dawien dawna.

Zaraz za źródłem znajduje się buczyna storczykowa.Zanim zaczęliśmy ją penetrować obejrzeliśmy większy płat wyczyńca kolankowatego - Alopecurus geniculatus.Oto część drogi i buczyna rozrastająca się na północ od niej.Tutaj także znaleźliśmy płat buławnika wielkokwiatowego - Cepahalanthera damassonium.Jesteśmy teraz na krawędzi prawego brzegu doliny, którą mógł płynąć ciek zasilany ze źródła.Teraz zerkamy za siebie. To buczyna po południowej stronie drogi rozświetlona przestrzeń jest porębą.Patrzymy prawie na południe. Rozświetlona przestrzeń po lewej stronie drogi to wyrobisko kamieniołomu Dubie.W tej okolicy znajdujemy kolejne buławniki wielkokwiatowe - Cephalanthera damassonium.

W tym momencie postanowiliśmy w pierwszej kolejności spenetrować północno-zachodni i północny skraj kamieniołomu Dubie. Zanim przetniemy dolinę pokręcimy się w okolicy.Przy drodze spotykamy pierwsze od dłuższego czasu kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.

Buławnik wielkokwiatowy - Cephalanthera damassonium także się trafił.Teraz zerknęliśmy śladem dawnej drogi w kierunku kamieniołomu. To miejsce będzie bardzo ważne w ostatnich odcinkach tego serialu. Mam na myśli wyprawę z 19 sierpnia tego roku.Sprawdzamy także płat lasu na prawo od niej, przyległy do krawędzi kamieniołomu.Na razie znajdujemy tutaj kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.

Oto kolejny widok miejsca akcji.Oto kolejne z występujących w tej okolicy kruszczyków szerokolistnych - Epipactis helleborine.Oto kolejny widok na krawędź kamieniołomu z bukiem pospolitym - Fagus sylvatica jako punktem charakterystycznym.Teraz przemieszczamy się wzdłuż zachodniej krawędzi kamieniołomu. Zauważamy kolejne kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.

Idziemy dalej rozglądając się uważnie.Mijamy kolejne kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine. Pierwszy z nich to tajemniczy albinos.Kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine znajdują się nawet na terenie kopalni.

Idąc dalej staramy się być tak blisko ogrodzenia kopalni jak tylko to możliwe.W zielonym tłumie za ogrodzeniem wypatrujemy kolejnych storczyków. Tutaj nic nie było.Pewnym przerywnikiem jest kosmatka gajowa - Luzula luzuloides.Oto ważne miejsce na trasie naszej wędrówki. Nasza ekipa powinna być uchwycona przez to czym oni tutaj grożą.Teraz kolejna osobliwość. Jesteśmy na szczycie wzniesienia. A tu mamy mokradło z miętą długolistną - Mentha longifolia.Oto początek drogi biegnącej wzdłuż północnej krawędzi kamieniołomu.Oto spojrzenie na drzewa zasłaniające kamieniołom.Oto charakterystyczna kępka kłosownicy leśnej - Brachypodium sylvaticum.W tym i kolejnych odcinkach będzie się pojawiało sporo storczyków. Jest to bardzo ważne dla społeczności Siedlca i pobliskiego Dębnika.

#17726
od września 2006

2019.09.11 07:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tam gdzie napisałem Cephalanthera damassonium powinno byc Cephalanthera damasonium
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji