Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-08 Bory Sobiborskie, Las Stulno - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17771
od września 2006

2019.09.23 21:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Przed niedzielnym śniadaniem wybraliśmy się do Stulna, aby poznać skraj rezerwatu Trzy Jeziora.Z mapy wynika, że ścieżka dydaktyczna, a szczególnie wszystko co znajduje się na lewo od niej znajduje się poza rezerwatem.Ruszamy na trasę. W sumie dotarliśmy tylko w okolicę pomiędzy trzecim a czwartym przystankiem. Potem szerokim łukiem zawróciliśmy. Było nas trzech Marzena, Woody i ja. Całość materiału zdjęciowego podzieliłem na dwie części.W okolicznym drzewostanie jest dąb czerwony - Quercus rubra.Gatunki rodzime reprezentuje grab zwyczajny - Carpinus betulus.Idziemy przed siebie. Na lewo bór jakiś tam, raczej mieszany, na prawo ols rezerwatu.Tutaj wyrastała dziewanna. Oznaczyłem ją jako kutnerowatą - Verbascum phlomoides. Jest w stanie częściowo zejściowym. Szczyt kwiatostanu już obumiera.Zagłębiamy się w las.Mijamy czeremchę amerykańska - Padus serotina. To kolejny zielony najeźdźca.A poza tym jest tutaj lipa drobnolistna - Tilia cordataIdziemy dalej.

Rezerwat jest po prawej stronie drogi.Teraz na poboczu drogi zauważam czeremchę amerykańska - Padus serotina porażoną przez mączniaka, zapewne Podosphaera tridactyla.Pewnym zaskoczeniem było dla mnie natrafienie na stanowisko wietlicy samiczej o czerwonych ogonkach liściowych - Athyrium filix-femina var. rubripes. To w tym momencie było moje trzecie spotkanie z tym dziwolągiem poza ogrodem botanicznym. Ponieważ wyrastał poza rezerwatem wziąłem małe co nieco do zielnika.I tak dotarliśmy do drugiego przystanku.W tej okolicy pstryknąłem poziewnika miękkowłosego - Galeopsis pubescens.Teraz będzie kilka widoków lasu jako takiego.Jest dość monotonnie.Teraz ols zbliżył się do drogi.Pewna osobliwością jest nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata robiąca za epifit.W drugim, analogicznym przypadku stawiam na nerecznicę krótkoostną - Dryopteris carthusiana.

Idziemy dalej. Oto mieszanka siewek drzew ze sporym udziałem dębu czerwonego - Quercus rubra.Na liściach dębu szypułkowego pożywiała się malownicza gąsienica.

Poza rezerwatem trwa normalna gospodarka leśna.I tak osiągnęliśmy okolicę punktu trzeciego. Zdjęcie jest nieostre, ale pozostawiłem je dla orientacji własnej.Na lewo poręba, na prawo rezerwat.Na porębie pojawia się erechtites jastrzębcolistny - Erechtites hieraciifolia.

Idziemy dalej z biegiem ścieżki dydaktycznej.

Próbujemy dojść do jednego z pobliskich bagien. Mijamy suche torfowce - Sphagnum.

Są sity - Juncus.Jest porażona przez mączniaka wierzba - Salix. Prawdopodobnie jest to wierzba uszata - Salix aurita. Nie tak dawno mączniak nazywał się Uncinula adunca.Zbliżamy się do krawędzi bagna. Generalnie było suche.Tę wierzbę uważam za iwę - Salix caprea.A poza tym było tutaj bagno zwyczajne - Ledum palustre.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji