Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-11-07 Katowice Murcki - stare hałdy w lesie - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19403
od września 2006

2021.12.09 12:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto kolejny serial. Tym razem będzie sześć odcinków. Naszym celem była hałda KWK Murcki w Katowicach Murckach. Doszliśmy do niej okrężną drogą. Również nie wracaliśmy wprost. Punkt startu znajduje się w okolicy skrzyżowania drogi do Kostuchny z linią kolejową do Kostuchny. Na mapach Google ta droga to ulica Pawła Kołodzieja, na papierowej z 2008 roku ulica Piotra Kołodzieja i tej wersji powinniśmy się trzymać. Na początku ruszamy prawą stroną torowiska na południe. W otaczającym lesie dominuje dąb czerwony - Quercus rubra. Towarzyszy mu klon zwyczajny - Acer platanoides.Nieco dalej pojawia się sosna zwyczajna - Pinus sylvestris oraz brzoza brodawkowata - Betula pendula.Następnie pojawia dąb szypułkowy - Quercus robur.Kolejny gatunek uzupełniający drzewostan to buk pospolity - Fagus sylvatica.

Teraz patrząc pod nogi mamy przegląd tutejszej listy obecności wiodących drzew.Teraz drogę przegrodziło nam mokradło. Wiodącym gatunkiem jest sit rozpierzchły - Juncus effusus.Towarzyszy mu sitowie leśne - Scirpus sylvaticus.Oto widoki ogólne tej młaki. To zapewne jedna z mis źródłowych Potoku Murckowskiego.Woda znajduje się także w rowie przy linii kolejowej.Tutaj na niewielkim wzniesieniu pojawiła się przyziemka - Calypogeia. Przytłacza ona widłozęba - Dicranum.

Nieco dalej na martwej gałęzi brzozy brodawkowatej zauważamy białoporka brzozowego - Piptoporus betulinus.Oto kolejne fragmenty tej misy źródłowej. Tutaj jest ona bardziej zasobna w wodę.

Oto tutejszy sit rozpierzchły - Juncus effisus.Jest jeszcze trzęślica modra - Molinia caerulea.Teraz teren podnosi się. Wchodzimy w partię lasu z dominacją sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.

Drzewa liściaste także się tutaj znajdują co widać pod nogami.Z drzew liściastych znalazł się jeszcze dąb bezszypułkowy - Quercus petraea.Drzewo o skręconym pniu to grab zwyczajny - Carpinus betulus.Spod ściółki wystają kępy torfowców - Sphagnum.Oto kolejny okazały dąb - Quercus.I tak zbliżyliśmy się do miejsca, gdzie woda z młak jest przepuszczana pod linią kolejową.

Idziemy dalej.Teraz mijamy pniak po drzewie liściastym. Wyrasta na nich wrośniak. Stawiam na Trametes gibbosa. Druga opcja to Trametes hirsuta.

Idziemy dalej. Jest dość monotonnie.Pojawił się zielony płat z mchem. To żurawiec falisty - Atrichum undulatum.Ponownie wkraczamy w typowy dla tej okolicy las.Nieco dalej mijamy ostatni fragment młaki.Teraz mijamy kolejnego graba zwyczajnego - Carpinus betulus.Zbliżamy się teraz do przejazdu przez linię kolejową. Od ulicy Piotra Kołodzieja pokonaliśmy zaledwie 400 metrów.W pobliskim lesie wzrok przyciąga okazały buk pospolity - Fagus sylvatica o skręconym pniu.

Patrząc na lewo, patrząc na prawo przechodzimy na drugą stronę linii kolejowej.

Po drugiej stronie linii kolejowej wyrasta bardzo okazały buk pospolity - Fagus sylvatica.Gdzieś w okolicy wyrasta jeszcze mieszaniec dębu szypułkowego i dębu bezszypułkowego - Quercus x rosacea.

Oto kolejna para buków pospolitych - Fagus sylvatica.I jeszcze omszała gałąź. Ten mech to krótkosz szorstki - Brachytecium rutabulum.

I jeszcze typowa wietlica samicza - Athyrium filix-femina.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.grudnia.2021)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji