05. 08. 07 pobocze leśnej drogi. Kształt płatków przypomina rzodkiew świrzepa, ale wzór żyłek inny i ta rzadko owłosiona łodyga...?
Raczej gorczyca polna - Sinapis arvensis
Też jestem tego zdania co Piotr, że to jest ognicha. Dolne liście Raphanus raphanistrum są wyraźnie pierzastodzielne. Pozdrawiam
Też brałem pod uwagę gorczycę, ale te owłosione, zielone a nie żółte i przylegające do do kielicha a nie odgięte działki zbijają mnie z tropu.
Czy nieodchylone działki nie wskazują, że jednak to Raphanus raphanistrum?
Dramatyczne pytanie Pana Roberta pozostało bez odpowiedzi. Skoro ktoś otworzył to archiwum - przyjrzyjmy się temu tematowi, tak gwoli prawdy naukowej. Nie rozumiem, dlaczego wybitni użytkownicy tego forum, twierdzą, że bohaterką zdjęć jest gorczyca polna. Przecież to wypisz - wymaluj rzodkiew świrzepa, czyli łopucha. Nawiasem mówiąc - mieszkańcy wsi, nie odróżniają tych roślin i wszystko co żółto kwitnie, nazywają, zależnie od regionu: ognicha lub łopucha.
Co do rośliny, to wszystko pasuje na rzodkiew świrzepę: nieodgięte, owłosione działki kielicha, żyłkowane płatki (zdarza się) i lirowato wrębny liść.
Jeszcze raz wstawiam tu kwiaty gorczycy. Mają odgięte i cienkie, oraz nieowłosione działki kielicha i bardziej intensywnie żółte płatki.
(wypowiedź edytowana przez wojtekk_vel_viohman 20. października. 2009)