bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-08-10 Chrzanów, tour de kamieniołom Żelatowa - część 3
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4769
od września 2006

2008-08-10 Chrzanów, tour de kamieniołom Żelatowa - część 3 #1

2012.05.03 14:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W trzecim odcinku tego mini serialu będziemy przede wszystkim poruszać się po stokach wzgórza Zbójnik, które jest częścią masywu Żelatowej. Realnie znajdujemy się na południowy zachód od kamieniołomu. Tym nie mniej skały, jakie znajdą się pod naszymi nogami będą tożsame z tymi na dole. Tak sobie tektoniczna historia. Na początek przypomnienie mapy firmy Compass.Schodzimy teraz na dno przełęczy oddzielającej Żelatową od Zbójnika.Dominuje tutaj buk zwyczajny - Fagus sylvatica. Czasami pojawiają się niesamowite pary, tak jak to drzewo w towarzystwie sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Są tutaj także niewielkie kopce graniczne.Jesteśmy jeszcze na stoku Żelatowej przy jednym z przystanków przyrodniczej ścieżki dydaktycznejMiejscami buk zwyczajny - Fagus sylvatica tworzy spore kępy.W części lasu po jednej z akcji w stylu "Przeminęło z wiatrem" rozpoczęła się inwazja młodzieży.W lesie spotyka się liczne kopce. Podejrzewam jednak, że ten nie jest graniczny ale raczej współczesny. Mówiąc prościej, wygląda mi to na kupę popiołu.Idziemy dalej.Teraz to już zdecydowanie Zbójnik Oto typowy kopiec graniczny z konwalią majową - Convallaria maialis.Niesamowite wrażenie sprawiają stare buki zwyczajne - Fagus sylvatica z krzaczastymi odroślami u podstawy.Są też drzewa mocno sterane życiem.Oto kolejna kępa starych buków z krzaczastymi odroślami.Przyjrzyjmy się składnikom runa. Oto nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas w otoczeniu szczyru trwałego - Mercurialis perennis.Spoglądam teraz w dół północnego stoku Zbójnika. W tym momencie osiągnąłem najdalej na zachód położony punkt tego odcinka trasy.Mogłem po prostu zbiec na dół ale wolałem trawersować stok. W runie lasu dominuje szczyr trwały - Mercurialis perennis.Ponad jego zieleń wybijał się owocujący wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.

Owocował również suchodrzew pospolity - Lonicera xylosteum.Na pniaku po drzewie iglastym, prawdopodobnie sośnie zwyczajnej - Pinus sylvestris rozwinął się grzyb rycerzyk czerwonozłoty - Tricholomopsis rutilans.Po jego kapeluszu spacerował jakiś ślimak bezskorupowy.

Nieco dalej trafiła się monetka korzeniasta - Oudemansiella radicata. Oczywiście teraz jest to pieniążkówka gładkotrzonowa - Xerula radicata.Jestem już na dole przy drodze biegnącej z Borowca do Pogorzyc Podstoków. Tutaj jak zwykle udokumentowałem najobfitsze spośród znanych mi osobiście stanowisko gnieźnika leśnego - Neottia nidus-avis. Oczywiście teraz są to suche badyle, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby je dokumentowaćPodążam teraz w kierunku Borowca. Po prawej, północnej stronie drogi znajduje się dość gęsty młodnik.W jego runie pojawia się orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Spoglądam teraz ku górze, zerkając na słońce poprzez liść jarząbu pospolitego - Sorbus aucuparia.Zbliżając się do Borowca napotykamy na mieszankę siewek z udziałem rodzimego buka zwyczajnego - Fagus sylvatica oraz amerykańskiego dębu czerwonego - Quercus rubra vel. Quercus borealis var. Maxima.Te dęby nie są wiekowe, ale już owocują.Kończąc wizytę w tym lesie zwracam jeszcze uwagę na chrobotek, prawdopodobnie strzępiasty - Cladonia fimbriata.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji