Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-30 Trzebinia Młoszowa - odkrywanie góry Kowalikowej - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5604
od września 2006

2012.09.15 07:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej. Tym razem zaczynamy zdecydowanie schodzić z penetrowanej przez nas góry. Teraz na mapie firmy Compass ten odcinek trasy tego fotoreportażu jest oznaczony kolorem jasnoniebieskim.Jak wspomniałem w poprzednim odcinku szukaliśmy dogodnego zejścia i znaleźliśmy. Odczuwaliśmy bowiem pewien dyskomfort na myśl, że na końcu wycieczki mogłoby być tako jako na początku. Przed nami dobra droga i murawy po bokach.A w murawach po prostu dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis. Wiedziałem o jego występowaniu w tej okolicy i potwierdziłem trwanie tego stanowiska.

Kolejnym ciekawym gatunkiem jest rozchodnik wielki - Sedum maximum.Droga odbija nieznacznie w kierunku południowo-wschodnim. Po prawej stronie widać zabudowania Karniowic.Na stoku wzgórza znalazło się także miejsce dla bodziszka błotnego - Geranium palustre.

Z luki pomiędzy drzewami, porastającymi jakąś dolinkę spoglądamy w kierunku wschodnim.Teraz rozglądamy się po okolicy, którą przemierzamy. Na początku łan trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios. Gwoli ścisłości podłożem jest tutaj less.

Dochodzimy do krawędzi zarośli. Za nimi skrywają się pozostałości obszaru zajmowanego przez szyby południowe kopalni Siersza. Na skraju widać brzozę brodawkowatą - Betula pendula po przejściach.Na skraju zarośli znalazłem jeszcze jastrzębca sabaudzkiego - Hieracium sabaudum.Zerkamy teraz za siebie. W trzecim odcinku poznawaliśmy teren poza linią horyzontu.Zerkamy ponownie do zarośli, które skrywają pozostałości po szybach południowych kopalni Siersza.Dalsza droga wiedzie skrajem modrzewiowej prawie alei.Wkrótce pojawia się brzoza brodawkowata - Betula pendula. A droga jest po prostu jak na tę okolicę znakomita.Czas teraz na botaniczny przerywnik. Oto chaber bławatek - Centaurea cyanus.

Zbliżamy się teraz do wschodniego skraju Parowów Karniowickich. Za chwilę odbijemy w prawo,rezygnując z bardzo dobrej drogi.Ale i ta, którą teraz idziemy też jest dobra.

Zerkamy teraz do wnętrza parowu. Wyraźnie widać, że jest to teren do jazdy ekstremalnej.Prawdopodobnie ostatnio zniknęło tutaj sporo okazałych buków. W każdym bądź razie nie przypominam sobie, aby coś takiego znajdowało się tutaj parę lat temu.
Tak ta okolica zwiedzana oddolnie prezentowała się w tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/338270.htmlWeszliśmy na chwilę do środka. Warunki do robienia zdjęć były niezbyt dobre.Tedy opuszczamy to piękne miejsce.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji