Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-09-08 Rudno, gmeranie w Kajdasach
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5656
od września 2006

2012.09.20 22:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W trzeciej części naszej wycieczki będziemy odwiedzać kamieniołom, który po raz pierwszy zaprezentowałem w pierwszej części tego wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/393279.html. Byliśmy tam 8 stycznia 2011 roku. Teraz na tej mapie firmy Compass jest to miejsce oznaczone kolorem żółtym.Idziemy znanym nam przekopem, który teraz wygląda jak zielony wąwóz.

Mijamy leżący na ziemi kawał melafiru.Oczywiście, z racji bliskości zabudowy musi jeszcze być to coś.Wtedy większą część wyrobiska pokrywał śnieg, teraz gęsta zieleń.

Tu i ówdzie odsłaniają się partie ze zwietrzeliną melafirów.Z drzew stosunkowo sporo jest tutaj jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Na tym zdjęciu należy zwrócić uwagę na ścianę skały, gdzie niewątpliwie znajdowała się płaszczyzna oddzielności.Podobna sytuacja panuje tutaj.Niestety, większa część wyrobiska z góry wygląda teraz tak.Jest jednak część trawiasta.Idąc tędy po drodze mijamy żarnowiec miotlasty - Sarothamnus scoparius.Z krawędzi zerkamy w dół. Widzimy, że warto będzie tam zejść, chociaż nie dla tego co teraz widać na zdjęciu.Z roślin zauważyliśmy sporą ilość klinopodium pospolitego - Clinopodium vulgare.Tu i ówdzie ścielił się traganek szerokolistny - Astragalus glycyphyllos.

Po ciężarem owoców uginały się gałązki derenia świdwy - Cornus sanguinea.Do niecki wyrobiska prowadziła taka droga.Na dnie znaleźliśmy pierwsze odsłonięcia melafiru, przysłonięte częściowo przez okazałą wierzbę iwę - Salix caprea.

W sumie widoki były dość niesamowite.Tutaj przede wszystkim podziwiamy sosny zwyczajne, które wrosły na prawie łysej skale.Oczywiście część załomów i niewielkie półki pokrywają zwartym kobiercem mchy.Zobaczymy jeszcze nerecznicę samcza - Dryopteris filix-mas.Sekunduje jej wietlica samicza - Athyrium flilix-femina.Mamy też bardzo intrygujące przejścia kolorystyczne pomiędzy późnym latem a wczesną jesienią.

Teraz poświęcimy trochę czasu miejscowej skale pochodzenia wulkanicznego, którą jest melafir. Tutaj oglądamy go w odmianie zbitej.

A teraz będzie dłuższa sesja fotograficzna z rośliną z rodziny goździkowatych.Wyszło mi, że jest to lepnica gajowa - Silene nemoralis.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji