Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-10-13 Rezerwat Przeciszów - wejście do lasu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5896
od września 2006

2012.10.29 21:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po obiedzie udaliśmy się rezerwatu Przeciszów, jedynego większego lasu po tej stronie Wisły. Po raz pierwszy byłem tutaj 25 czerwca 2011 roku co opisałem w tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/417756.html
Tym razem zagłębiliśmy się bardziej w las, chociaż zasadniczo trzymałem się osi poprzedniej trasy. Zebrało się nieco więcej zdjęć, dlatego fotoreportaż musiałem podzielić na dwie części. Na mapie firmy Compass trasa tego odcinka, dziewiątego już w tym serialu, jest oznaczona kolorem żółtym.Tak jak poprzednio wychodzimy na wał aby zerknąć na kanał przecinający cięciwą zakole Wisły. Wodę widać z ledwością.Wystarczy spojrzeć bardziej w lewo aby znikła ona zupełnie.Patrząc w prawo wodę możemy dostrzec. Z drzew jak widać rządzi robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia oraz wierzba biała - Salix alba. Biała kropka na tle wzgórza ledwo widocznego w luce pomiędzy drzewami to wieża zamku Lipowiec. Należy patrzeć na lewo od dwu brzóz brodawkowatych - Betula pendula w środkowej partii zdjęcia.Idziemy teraz na południe wzdłuż zachodniej krawędzi lasu. Zachodzące słońce daje bardzo kontrastowe barwy.

W drzewostanie dominuje dąb szypułkowy - Quercus robur.Teraz na chwilę zerkamy w kierunku zachodnim. Widoczny za polem kukurydzy las to rezerwat Żaki.Na liściu derenia świdwy przycupnęly dwie biedronki. Po dokładnej analizie okazało się, że i tu zawędrowało azjatyckie paskudztwo - Harmonia axyridis. Jeden z osobników zupełnie nie posiada kropek. Taką opcję dopuszcza opis gatunku.Nieco dalej wystąpił klon zwyczajny - Acer platanoides z malowniczo wygryzionymi liśćmi. Na razie nie udało mi się ustalić, kto był tak żarłoczny.A to już kolejny dereń świdwa - Cornus sanguinea.Pomiędzy nim znajdujemy tabliczkę informującą o charakterze tego miejsca.Wkrótce natrafiamy na ścieżkę, którą zmierzamy w kierunku wschodnim.Na początku w drzewostanie zauważam typowe graby zwyczajne - Carpinus betulus.Są też fragmenty bardzo dzikie. Tutaj młody dąb szypułkowy - Quercus robur służy za podporę dla chmielu zwyczajnego - Humulus lupulus.

W runie lasu większe powierzchnie zajmuje gajowiec żółty - Galeobdolon luteum.Ogólne wrażenie jest takie - las przypomina bardzo zaniedbany park.Patrząc pod nogi zauważamy omszałe powalone kłody.W każdym bądź razie pomiędzy drzewami jest niewiele krzewów, przez co widać na kilka metrów. Roślina sprawiająca wrażenie trawy jest turzycą drżączkowatą - Carex brizoides.Będąc dość daleko dostrzega się nawet północny skraj lasu.I to by było póki co na tyle.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji