Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Podziemne (ale jakie?)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 czerwiec «

#2294
od listopada 2005

2007.06.21 12:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
To efekt celowych poszukiwań, by dać możliwość Tajdze pokazania swoich umiejętności w poszukiwaniu podziemnych, gdy przyjedzie z Tomkiem na Zlot.
Przypuszczam, że to jakieś jeleniaki. Te szczątki, to każdy kawałeczek znaleziony oddzielnie na pow. ok. 1,5m2. Myślę, że na tym terenie jest tego więcej. Świadczą o tym ślady rozgrzebanej ziemi racicami saren i jeleni.

podziemne
podz.

Ta największa skorupka ma dł. ok. 10mm

#363
od listopada 2006

2007.06.21 13:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Tomasz Pachlewski (upir)
Jeleniak, nieprawdaż?
i

#690
od lipca 2002

Jeleniak:-))) Pewnie Elaphomyces muricatus - jeleniak nastroszony. Granulatus i asperulus mają dużo uboższe kolce. A w zasadzie wypukłe brodawki a nie kolce:-)
Chętnie przeszukamy teren zlotu - są tam jakieś wapienne obszary? Wzgórza, intruzje, kamieniołomy? No i bukowy las. Pod bukami rośnie zdecydowanie najwięcej hypogeików.

#2297
od listopada 2005

2007.06.22 10:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Tomku...Tomaszów Maz. i okolice to tereny wapienne. Wspomnę tu chociażby słynne niegdyś piece do wypalania wapna w rejonie Sulejowa.
Tomaszów też posiadał takie wypalarnie. Dziś na tych terenach są pięknie zagospodarowane działki ogrodnicze.
Lasy są tu bardzo zróżnicowane i mam wątpliwości, czy na zlocie uda nam się zaliczyć wszystko, czym okolice Tomaszowa się szczycą.
Teren, gdzie znalazłem te jeleniaki jest odległy od Ośrodka ok.6km. Dojście jest nieuciążliwe, ale liczyć trasę powrotną byłoby to 12 km.
Intruzje, o które zapytujesz związane są z działaniem wulkanicznym, natomiast Tomaszów Maz. leży na tzw. Równinie Piotrkowskiej. Tego rodzaju wybrzuszeń tu nie spotkałem i nic mi o nich nie wiadomo. Gdyby były, napewno coś bym o tym wiedział.
Rodzime, stare lasy bukowe o dużym obszarze to Bukowa Góra koło Przedborza.
Młodsze lasy bukowe to Puszcza Spalska.
Duże kopalnie piaskowca były (nie wiem czy są jeszcze czynne) za Inowłodzem jadąc trasą obok XIII-wiecznego kościółka św.Idziego po lewej stronie przełomu Pilicy. Prześledź te miejsca na mapie samochodowej, to będziesz miał jakieś pojęcie o odległościach od bazy naszego zlotu. Żeby to wszystko obejść, nie wiem, czy wystarczyłby miesiąc.
Szczegóły jednak omówimy na zlocie, ale tu generalicję przejmie Old_Rysiu.
Z mojej strony to tylko propozycje.
i

#696
od lipca 2002

Zgłaszam propozycję hurtowej wycieczki wszystkich zlotowiczów na Bukową Górę:-))) Na inne grzyby jak najbardziej buki pasują, a będzie można coś wykopać. Jacka hymenogaster z innego wątka jest właśnie z tej góry:-)))
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 czerwiec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji