2021. 07. 12 Goleniów, Park 750lecia, kilka owocników na czarnej ziemii na założonym mechowisku, brunatno-czerwone, regularne a także spłaszczone od 1-3cm, na jaśniejszej zewnętrznej stronie granulacja, głębokie nakłucie wierzchu hymenoforu-wypływający sok przebarwił się na białawo ale z przełamanego kawałka owocnika najpierw przezroczysty a po chwili na kartce zrobił się żółty.
Mikroskopowo dla mnie zadziwiające jest jak zmienia się widok zarodnika przy zmianie ostrzenia (ornamentacja)
Moja pierwsza oznaczona mikroskopowo peziza,, niestety,, z tego samego parku oznaczył wcześniej po makro Mirek ( [bf#1085432] czyli zgłoszenia nie będzie ale i tak fajnie że nabiera się wprawy. Myślę że oznaczyłem dobrze ( bez barwy soku byłoby to niepewne)
Myślę że dobrze oznaczyłeś, na przedostatnim zdjęciu na środku widać zarodniki ostrzone na dolną ścianę.
Dziękuję
Znając zmienność tego gatunku nie powiem, że to nie on, raczej oznaczyłeś prawidłowo.
Mam jednak kilka uwag co do dokumentacji:
1) zarodniki prezentowane na tabeli jaką stworzyłeś mają w większości po jednej dużej kropli, u tego gatunku zazwyczaj 90% zarodników musi mieć po dwie duże, równe krople, nie wiem skąd to wynika bo na ogólnych zdjęciach proporcje są raczej odpowiednie. (wszystkie zdjęcia z jednego owocnika????)
2) pokazujesz wymiary worków i bardzo dobrze ale wybierz do tego celu worki dojrzałe, przecież widzisz, że w tych co pokazałeś zarodniki ewidentnie niedojrzałe, worki też mogą byc krótsze w takim przypadku.
3) widok podstaw worków w żadnym przypadku nie pokazuje charakteru podstaw typowych dla tego gatunku, traf chciał że wszystkie pokazane ułożone nie w tej płaszczyźnie.
4) widok ogólny tekstury zbyt słąby jakościowo!
Zupełnie nie widać detali. W tym przypadku trzeba koniecznie sprawdzić subhymenium, powinno być zbudowane z dość szerokiej warstwy z tekstura intricata.
Poza tym, widać wyraźnie postępy w jakości dokumentacji więc jest dobrze :))
Mimo wszystko apeluje o sprawdzanie większej ilości detali!