Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Cantharellus amethysteus?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2021 « starsze wątki (do 14 sierpnia 2021) «

#132
od października 2020

01.08.2021, Wysoczyzna Elbląska, okolice Jagodnika. Las z przewagą dębu czerwonego, w okolicy graby, buki, świerk. Ponad 20 owocników, głównie w mchach. Na powierzchni kapeluszy (niektórych) wyraźne przebarwienia na fioletowo, widać też coś w rodzaju łuseczek. Jako alternatywę biorę pod uwagę C. ferruginascens, ale te raczej nie mają tych łuseczek.
Uwaga 1: Dzięki uwagom Grażyny Domian w innym poście już wiem, że oba podejrzane gatunki nie-GREJowe, więc wrzucam z czystej ciekawości, może ktoś opatrzony w pieprznikach rozpozna.
Uwaga 2: Na 2. zdjęciu pojedynczy (zaznaczony) owocnik, w towarzystwie C. friesii.
i

#6899
od lipca 2005

2021.08.02 21:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Ależ nie!:-) W tym przypadku - obydwa gatunki są zgłaszalne. C. amethysteus jako nie ujęty na Krytycznej liście grzybów wielkoowocnikowych (Wojewoda 2003). Mówi o tym jeden z punktów Regulaminu, który wcześniej przytaczałam: "- taksony nowe dla Polski oraz nie ujęte na listach krytycznych". Z kolei C. ferruginascens był przez Prof. Wojewodę uznawany za C. pallens, który kwalifikuje się do zgłoszenia na podstawie punktu: "- nieczęsto notowane gatunki grzybów podstawkowych z krytycznej listy grzybów podstawkowych (Wojewoda 2003)".

A jeśli chodzi o prezentowane przez Ciebie grzybki, to myślę że dobrze typujesz C. amethysteus:-)

#135
od października 2020

Dziękuję Ci serdecznie za pomoc, ale... co wydawało się proste, znów się skomplikowało. No bo ok, sprawdzam podstawczaki tu: https://www.grzyby.pl/pelna/rejestr-podstawczaki.htm, workowce tu: https://www.grzyby.pl/pelna/rejestr-workowce.htm (pieprznika raczej bym nie podejrzewał, ale nich będzie:), czerwoną listę, chronione, obce, nowe i myślałem, że jestem w domu, ale tu pojawia się tajemnicze: "nie ujęte na listach krytycznych". Nie posiadam listy krytycznej prof. Wojewody, online chyba też nie jest dostępna, więc jak to w praktyce sprawdzić?
Ps. Pośpieszyłem się i grzyby godzinę przed Twoim postem trafiły do mojego przewodu pokarmowego:/. Ale mam nadzieję, że jeszcze je tam znajdę.

#10601
od października 2007

2021.08.02 22:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Jak nie gryzłeś za dobrze ;-)))

#18
od czerwca 2021

2021.08.02 23:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Iwona Burzynska (yaga1)
Ha,ha,ha.Fakt,kurki to bardzo wydajne grzybki.
i

#6901
od lipca 2005

2021.08.03 08:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
No tak, jeśli nie posiadasz krytycznych list (Wojewoda 2003 dla podstawczaków i Chmiel 2006 dla workowców) to jest to pewien problem. Można sobie jednak i z tym poradzić:-) Bardzo dużym ułatwieniem jest kolejna część Atlasu: https://www.grzyby.pl/pelna/grzyby-makroskopijne-Polski-w-literaturze-mikologicznej-gatunki.htm. Znajduje się tam wykaz gatunków wymienionych w publikacjach wydanych po 2000 r. Jeśli jakiś gatunek nie jest ujęty na krytycznej liście, to przy jego nazwie znajduje się stosowna informacja. Jeśli zaś znajdziesz gatunek, który nie jest wymieniony i w tym wykazie, to pozostaje pytanie na bio-forum. Zapewne jakiś szczęśliwy posiadacz krytycznej listy udzieli odpowiedzi:-)

#4703
od października 2009

2021.08.03 09:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Romuald Tomaszewski (roto)
Stasiu masz wiadomość na poczcie,lista jest dostępna w Instytucie Botaniki PAN w Krakowie.

#136
od października 2020

Jacku - w punkt;-), biorąc pod uwagę moje niefortunne sformułowanie.
Grażyno i Mirku - dziękuję.

Edit: Oczywiście miało być "Grażyno i Romku"

(wypowiedź edytowana przez Eska3 03.sierpnia.2021)

#160
od października 2020

Wczoraj wróciłem "tam" ale znalazłem tylko dwa owocniki. Niestety zdjęcia z lasu wyszły fatalnie (na tle mchu przekoloryzowane), ale myślę, że to ten sam gatunek:

ALE tym razem pomiętosiłem trochę owocniki (czego nie zrobiłem przy pierwotnym znalezisku), i w miejscu ucisku/uszkodzeń przebarwiły się na rudoczerwono na hymenoforze i trzonie (nie od razu, ale po ok. kwadransie):

W przekroju przebarwień praktycznie nie ma i nie zmienia się to po czasie:


Byłbyż to jednak C. ferruginascens??
Jedyne źródło, jakie znalazłem, które podaje takie przebarwienia u C. amethysteus to: https://www.ekologia.pl/wiedza/grzyby/pieprznik-ametystowy, ale mam wątpliwości do jego wiarygodności, bo na tej samej stronie piszą, że trzon po dotyku przebarwia się na sino (sic!).
Macie może wiedzę lub wiarygodne źródła potwierdzające, że C. amethysteus może się tak przebarwiać (tzn. na czerwonawo)?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2021 « starsze wątki (do 14 sierpnia 2021) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji