ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
"grzybowa ciotka"
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
2007.10.07 15:45 #80142
Zmień/Popraw · Usuń
Mateusz Grygoruk (mgrygoruk) na forum od października 2007, wypowiedź #1
Witam. Nazywam się Mateusz i jestem grzybiarzem amatorem. Wraz z ojcem, w sezonie grzybowym często jeździmy do lasu (głównie Puszcza Knyszyńska). Co roku powraca do nas jednak pewien dylemat. Dylemat ten nosi imię "grzybowa ciotka". Wujek mojego ojca (nazwa "grzybowa ciotka" wywodzi się chyba z jego środowiska), niezyjący już robotnik leśny, od zawsze zbierał te grzyby twierdząc, że są to "najlepsze grzyby jakie rosną w naszych lasach" (jak to każdy wujek :) ) Grzyb ten nigdy nie występuje jednak w dużych ilościach - rocznie znajdujemy z ojcem dwa do max pięciu egzemplarzy tego gatunku. Moje pytanie brzmi - jaki to gatunek? Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje mykologów czy pasjonatów grzybiarstwa na temat tego grzyba. Zdjęcia załączam poniżej. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
POZDRAWIAM SERDECZNIE!
mateusz


i
2007.10.08 09:09 #80232
Zmień/Popraw · Usuń
Jolanta Kozak (jolka) na forum od kwietnia 2004, wypowiedź #4181
Nie wiem - nie znajduję ich. Daj więcej danych, proszę. Smak surowego, zapach, pod czym rośnie, czy ma mleko, jakie, co się z tym mlekiem robi, czy blaszki kruche, czy prężne, wysyp mu zarodniki, kładąc kapelusz na białej kartce, podaj kolor wysypu.
Czy to jest zawsze takie śliskie, czy tylko, gdy mokro? Czy te kolory są prawdziwe, czy za jaskrawe?
Na gołąbka mi wygląda, ale tego jest masa, no i nie świecą się. I ten kolor blaszek i trzonu nie pasuje. Jedyny. co błyszczy jest niejadalny.
Mleczaj smaczny? No to gdzie mleko?
Kto coś jeszcze napisze na ten temat?
2007.10.08 09:30 #80241
Zmień/Popraw · Usuń
Piotr Chachuła (piotrekchacha) na forum od maja 2006, wypowiedź #2006
Moim zdaniem to któraś wodnicha - Hygrophorus, ma bardzo śluzowaty kapelusz i trzonek.
Może by w tym rodzaju poszukać? Koniecznie zasusz go i zrób to co Jola pisze.
Jakby co suszka będziesz mógł wysłać pocztą do oznaczenia pod mikroskop.
Dodam jeszcze, że mógłbyś przekroić "Ciotke" na połowę i obserwować zmianę koloru miąższu.
Napisz też coś o jego zapachu i smaku.
i
2007.10.08 09:35 #80242
Zmień/Popraw · Usuń
Jolanta Kozak (jolka) na forum od kwietnia 2004, wypowiedź #4186
Otóż to - ja wodnich nie znam w ogóle. W życiu żadnej nie widziałam albo o tym nie wiem.
i
2007.10.08 10:54 #80244
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Snowarski (marek) na forum od kwietnia 2001, wypowiedź #2402
Mateuszu na przyszłość ustawiaj zdjęcia jedno pod drugim a nie obok siebie (innymi każdy znacznik wstawienia zdjęcia w osobnym wierszu). Tutaj wyjątkowo poprawiłem zamiast usuwać wątek bo pytanie mnie zainteresowało.

Do wodnichy mi to nie pasuje. Nie takie blaszki.
Jakbyś położył odcięty kapelusz blaszkami w dół na kartce papieru, na kilka godzin, w spokojnym miejscu, to barwa osypanych zarodników mogłaby wykluczyć wodnichy (te mają białą) lub sugerować zasłonaki (rdzawobrązowy).

Co to za gatunek trudno mi zgadnąć. Ale wydaje mi się że może być to coś z gąsek (biały wysyp zarodników) lub (ale nie bardzo) zasłonaków. Przykładowo Cortinarius mucosus też jest cały lepki, tyle że raczej intensywniej pomarańczowo-ochrowo wybarwiony, ma konkretne resztki zasnówki, no i zwykle występują pod sosnami dość masowo.

Napisz jeszcze pod jakimi drzewami, w jakich lasach to znalajdujesz.
2007.10.09 00:54 #80405
Zmień/Popraw · Usuń
Mateusz Grygoruk (mgrygoruk) na forum od października 2007, wypowiedź #2
Dziękuję za wpisy. Grzyb ten zwykle występuje w suchych lasach (najczęsciej siedlisko boru sosnowego sychego lub świeżego (chyba vaccinio-pinetum), na glebach piaszczystych. Znajdujemy go jesienią, gdy wybieramy się do lasu na zielonki. "Grzybowa ciotka" jest grzybem suchym - nie ma śluzu na wierzchu kapelusza ani na powierzchni trzonka. Nie ma również mleczka, więc mleczaje odpadają. Mnie to wygląda na którąś z gąsek, ale żadna z dotychczas poznanych przeze mnie gąsek nie ma ani podobnej morfologii, ani choćby koloru.Czy na podstawie tych informacji możecie powiedzieć coś więcej, lub choćby wykluczyć jakieś możliwości? Grzyb ze zdjęcia został nieststy metodyznie zamarynowany... :(( bez mojej wiedzy...
POZDRAWIAM!
mateusz grygoruk
2007.10.09 00:55 #80406
Zmień/Popraw · Usuń
Mateusz Grygoruk (mgrygoruk) na forum od października 2007, wypowiedź #3
Dziękuję za wpisy. Grzyb ten zwykle występuje w suchych lasach (najczęsciej siedlisko boru sosnowego sychego lub świeżego (chyba vaccinio-pinetum), na glebach piaszczystych. Znajdujemy go jesienią, gdy wybieramy się do lasu na zielonki. "Grzybowa ciotka" jest grzybem suchym - nie ma śluzu na wierzchu kapelusza ani na powierzchni korzenia. Nie ma również mleczka, więc mleczaje odpadają. Mnie to wygląda na którąś z gąsek, ale żadna z dotychczas poznanych przeze mnie gąsek nie ma ani podobnej morfologii, ani choćby koloru.Czy na podstawie tych informacji możecie powiedzieć coś więcej, lub choćby wykluczyć jakieś możliwości? Grzyb ze zdjęcia został nieststy metodyznie zamarynowany... :(( bez mojej wiedzy...
POZDRAWIAM!
mateusz grygoruk
2007.10.09 08:07 #80416
Zmień/Popraw · Usuń
Anna Kujawa (ania) na forum od maja 2003, wypowiedź #6159
Nie znam tego gatunku :-( Mateusz, jak znajdziesz go znowu - zrób wysyp zarodników i zasusz jeden owocnik. Bardzo jestem ciekawa co zjadacie.

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: